Trnavské rybníky
reklama

Riaditeľ mládeže Spartaka Hýbela: Pre rast potrebujeme systematické investície

ŠPORT - Futbal - Spartak | 25.11.2020, 13.04, Ján Král

Pandémia koronavírusu narobila problémy aj mládežníckemu športu. Týka sa to tiež futbalových súťaží. Približne tristo chlapcov a sto dievčat, ktoré fungujú pod hlavičkou Spartaka Trnava tak niekoľko týždňov už iba trénuje, aj to v obmedzenom režime. 

Riaditeľ mládeže Spartaka Hýbela: Pre rast potrebujeme systematické investície

Marián Hýbela je rodák z Trnavy, Spartak berie nielen ako svoju prácu. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

Život mládežníckej sekcie však nie sú len výsledky, so športovým riaditeľom mládeže Spartaka Mariánom Hýbelom sme teda mali o čom debatovať.

 

V rozhovore odznelo aj to, či sa dajú ešte stihnúť dohrať súťaže v plnom rozsahu, ako postihla pandémia koronavírusu mládežnícke plány po športovej i finančnej stránke.

 

V debate sme rozoberali tiež, prečo má Žilina viac odchovancov v A-tíme, ale aj o to, ktorí mladíci by mohli časom napísať stopu aj v A-tíme.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Prednedávnom pribudli na mládežníckych kabínach na Slávii nové spartakovské maľby. Ide o vašu myšlienku. Ako sa zrodila?
- V minulosti nám argentínsky „kreslič“ Tomas Castellani vyhotovil maľbu v spartakovskom duchu pri ihrisku na Ulici Kornela Mahra. Už vtedy vznikla myšlienka podobným spôsobom skrášliť aj Sláviu.

 

Najprv sme opravili fasádu, následne sa mohlo začať maľovať. Prostredníctvom zástupcov Ultras Spartak sa podarilo nájsť šikovných ľudí, ktorí sa pustili do práce.

 

A keďže Spartak reprezentuje Trnavu, rozhodli sme sa, že z jednej strany pôjde maľba aj v mestských, teda žlto modrých farbách, na ktorej bude erb mesta a nápis Jedno mesto, jeden klub.

 

Od jarnej časti sezóny tiež plánujeme, počas domácich zápasov, vyvesiť na strechu veľkorozmernú vlajku Spartaka. Toto všetko vnímame ako jednu z foriem klubizmu smerom k našim mládežníkom.

 

Dokúpili sme aj úplne novú garáž na tréningové pomôcky a opravili oplotenie. Chceme tiež vymaľovať interiér, zrekonštruovať trénerskú miestnosť a v rámci regenerácie pre dorastencov a žiakov zakúpiť vírivku. 

 

 

Koronavírus poznačil futbalové dianie, mládežnícke súťaže sú pozastavené. Ako počas obmedzení prebieha tréningový proces?
- V októbri sme mali asi dvojtýždňové vynútené voľno. Teraz však tréningový proces prebieha bez prerušenia, ale v rámci povolení - teda päťčlenná skupina a tréner na jednom ihrisku, čo nie je vôbec ideálne. Všetky kategórie majú tri až päť tréningov týždenne.

 

Keďže sa nemôžu hrať zápasy, na tréningový proces využívame aj víkendy. V tréningoch sa maximálne sústreďujeme na rozvoj jednotlivca podľa hráčskych funkcií.

 

Z dôvodu obmedzenia počtu hráčov na ihrisku sme úplne pozastavili tréningový proces našej najmladšej kategórie, kde máme cez 30 detí, nenavštevujeme tiež v rámci prvotného skautingu materské škôlky v meste a okolí.

 

Jedna z malieb na mládežníckom zázemí na Slávii je venovaná ikonickému Miroslavovi Karhanovi. Foto: mh

 

 

Aké informácie prichádzajú zo Slovenského futbalového zväzu? Vyzerá to, že by sa hralo ešte tento rok, ak by to situácia umožnila a štát povolil?
- Informácie sú rôzne, nielen zo SFZ, ale osobne už veľmi neverím tomu, že by sa mládežnícke súťaže rozbehli ešte tento rok.

 

Totižto dva týždne predtým, než nastúpite do súťažného zápasu, by mal tréningový proces prebiehať v štandardnej podobe, teda celé družstvo musí trénovať spolu, nie len v skupinkách, ako je to teraz.

 

Prejsť zo súčasného tréningového modelu hneď do zápasov v mesiaci december by bolo problematické, navyše o mesiac sú už Vianoce.

 


Ak by sa mohlo začať až na jar, bola by podľa vás ešte sezóna stihnuteľná v plnom rozsahu?
- Dorastenci majú prvé jarné kolo naplánované už na 13. februára, hrajú trojkolovým systémom, čiže s niektorými súpermi hráte dvakrát doma a raz vonku a s niektorými naopak.

 

V tomto prípade by boli dve možnosti – anglický týždeň, teda hrať v sobotu i stredu a tak dobehnúť zameškané. Alebo by sa skrátila súťaž na dvojkolový systém, teda s každým súperom by ste nehrali trikrát ale iba dva razy.

 

Schodnejší sa mi zdá skôr ten prvý model, pri žiackych súťažiach nevidím problém dobehnúť zameškané.

 

 

Je pre mládežnícke tímy reálne hrať aj v stredy aj víkendy?
- Zápasy mládeže hrané v týždni môžu byť podľa predpisov len popoludní. Dôvody sú dva - hráči chodia do školy a rozhodcovia do práce. Ak by nešlo o dlhé cestovanie na východ republiky, hráči by sa v daný deň ospravedlňovali len z posledných vyučovacích hodín.

 

Mladšia kategória, ktorá hrá v poradí až druhá, by v prípade domáceho zápasu možno nevymeškala ani jednu hodinu z vyučovania.  Anglický týždeň by teda nemusel byť zásadným problémom. Škola a vzdelanie je však prvoradé.

 

Mládež Spartaka hráva domáce zápasy hlavne na ihriskách Slávie. Foto: Ján Král

 

 

Koronavírus poznačil harmonogram zápasov, aké ďalšie problémy narobila pandémia mládežníckemu futbalu?
-  Koronavírus poznačil klub hlavne finančne, čo sa samozrejme dotklo aj mládežníckej sekcie. Klub disponuje pripraveným projektom na výstavbu zázemia futbalovej akadémie, kde by mali vzniknúť nové šatne, regenerácia, posilňovňa, práčovňa, reštaurácia a aj ubytovacie priestory.

 

Tento projekt bol z časti pokrytý už aj finančne. Problémy spojené s pandémiou však tieto plány zastavili, resp. financie tečú do samotného chodu klubu a nie do výstavby vlastnej infraštruktúry.

 

Asi ako všade sme tiež mali v mládežníckej sekcii počas prvej vlny znížené platy v priemere o 50 percent, v niektorých prípadoch až o 70.

 

Bolo to však individuálne, niekoľkým trénerom, s prihliadnutím na ich rodinné pomery, ako sú čerstvý prírastok v rodine, úver a iné, sme na plat nesiahli.

 

Od júla tohto roka, teda počnúc novou sezónou, poberajú všetci mládežnícki tréneri platy v plnej výške.

 

 

Jednotkou vo výchove mladých hráčov a ich zapracovávaní do A-tímu je medzi ligistami Žilina. V čom zaostáva Trnava, aby sa dokázala vyrovnať MŠK?
- V objeme peňazí, ktoré je klub ochotný a schopný do mládeže investovať. Náš rozpočet pre mládež na jeden súťažný ročník je cca 300-tisíc, v Žiline je to milión. Ďalej sa teda asi baviť nemusíme, ale aby som priblížil, čo rozdiel v sume predstavuje, tak sú to podmienky, ktoré dokážu hráčom ponúknuť.

 

Počet zamestnancov v mládeži Žiliny je 48, u nás 34. Disponujú vlastným internátom s celodennou stravou sedem dní v týždni, zázemím, ihriskami. Pre športové triedy, okrem iného, každý týždeň zabezpečujú regeneráciu formou plavárne.

 

Všetci tréneri od U11 sú zamestnaní na plný úväzok, čiže venujú sa naplno len svojim zverencom a nemajú už iné zamestnanie, v doraste sú na plný úväzok dokonca aj asistenti.

 

To sú čiastkové veci nabaľujúce sa do veľkého celku, ktoré v niekoľkoročnom horizonte vytvárajú ten rozdiel, prečo má Žilina v A-tíme toľko odchovancov. Podstatná je, samozrejme, aj samotná dôvera klubu vo vlastných odchovancov.

 

Nové vedenie Spartaka deklarovalo hneď od začiatku snahu o postupné navyšovanie rozpočtu a investícií do mládeže, čo sa aj dialo, všetko však pribrzdila už veľakrát spomínaná pandémia.

 

Pokiaľ sa v budúcnosti chceme Žiline priblížiť, do mládeže musíme systematicky investovať niekoľko rokov a investovať, samozrejme, podstatne viac ako to bolo doteraz.

 

Jedna z malieb na kabínach mládeže je venovaná aj Mestu Trnava. Foto: Ján Král

 

 

Koľko ľudí zabezpečuje skauting v Spartaku?
- Pokiaľ odhliadneme od toho, že za skauting každej kategórie je zodpovedný jej tréner, tak zmluvne viazaný a zodpovedný prácou skauta je za prípravky Tomáš Bartoš, za žiakov Radovan Kollár, obaja počas víkendov navštevujú vytipované zápasy okolitých klubov, následne mi zostavujú report za každý mesiac.

 

Po odchode Mariána Šarmíra je stále neobsadená pozícia vyhľadávača talentov za dorasteneckú sekciu. Najviac sa však na skauting zameriavame v prípravkárskom veku, aby sme následne v žiackych tímoch robili už len minimálne zásahy.

 

V minulosti sme toto zanedbali, hlavne pri kategórii U15, tu sme počas tohto leta najvýraznejšie dopĺňali tím. Mladšie kategórie pohromade fungujú bez výraznejších obmien dlhšiu dobu.

 

 

Spartak na mládežníckej úrovni nadviazal spoluprácu s Piešťanmi. Prečo práve s týmto klubom?
- Oficiálnu spoluprácu máme s trnavskými klubmi Sláviou a Kopánkou, keďže aj SFZ vyžaduje, aby sme podporovali menšie kluby. Dobrú spoluprácu máme tiež s Lokomotívou, i keď toto by musela potvrdiť aj druhá strana, pričom vždy je čo zlepšovať.

 

Pri akejkoľvek spolupráci je dôležité, na čom sa na začiatku dohodnete, dôležitejšie však je či to dodržiavate, ale hlavne, koľko spolupráca trvá, inak to stráca efekt a akýkoľvek význam.

 

Rozhodli sme sa tiež ísť do spolupráce aj mimo mesta, prvou lastovičkou sú Piešťany. Pri rozhodovaní o spolupráci sme prihliadali na to, ako sa v danom klube pracuje s mládežou.

 

V Piešťanoch je veľa talentovaných hráčov a myslím, že pre náš región je lepšie, keď ich už v žiackom, najneskôr v dorasteneckom veku získame pre Trnavu, než aby odchádzali do Trenčína, Nitry, Senice alebo iných konkurenčných tímov, kde je tiež o týchto hráčov záujem.

 

Počas aktuálnej jesennej časti povolil SFZ striedavé štarty aj pre hráčov akadémií, traja naši hráči už týmto spôsobom hrajú v Piešťanoch a jeden v Seredi.

 

 

V lete Spartak spustil aktivitu, keď najlepší hráč mládeže za daný mesiac dostane možnosť absolvovať tréning s A-mužstvom. Teraz to nie je možné pre koronavírus, plánujete v tom pokračovať, keď sa opatrenia uvoľnia?
- Určite áno, v júli možnosť zatrénovať si s áčkom dostal Denis Adamkovič z U15, v auguste Adrián Kollár z U13. Za september sme vybrali Tomáša Šarmíra z U17 a za október Simonu Cedulovú z W19.

 

Pre vybraných hráčov a hráčky ide o veľký, ale hlavne pozitívny zážitok a tiež povzbudenie, aby nielen oni, ale aj ich spoluhráči, ďalej na sebe pracovali.

 


Ako to teraz vyzerá s tzv. top skupinou hráčov, kam klub zaradil najväčšie talenty z mládeže, aby im bola venovaná špeciálna pozornosť?
- Skupina je tvorená hráčmi podľa aktuálnej formy a prístupu k tréningu, takže nikto nemá miesto garantované počas celej sezóny. Ide o najperspektívnejších dorastencov od 16 do 19 rokov.

 

V septembri sme stihli zopár tréningov, všetci hráči tiež od klubu dostali nové kopačky. Vinou stále sa zhoršujúcej situácie ohľadom koronavírusu sme bolí nútení tréningový proces prerušiť, zároveň sme dohrávali zápasy v tempe streda – sobota.

 

Marián Hýbela, športový riaditeľ klubu Andrej Kostolanský a Sven-Göran Eriksson počas minuloročného stretnutia v Trnave. Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Aké kategórie považujete za najtalentovanejšie?
- Keby sa neprerušili súťaže, je pravdepodobné, že naši starší žiaci z kategórií U15 aj U14 by viedli svoje súťaže, keďže prvých päť kôl obe kategórie vyhrali, následne dostali súťaže dočasnú stopku. Rovnako mladší žiaci U13 a U12 sú na popredných priečkach.

 

Potešiteľnejší je ale fakt, že vo všetkých týchto kategóriách sa nachádza množstvo typologicky zaujímavých hráčov smerom do budúcnosti.

 

Tiež treba spomenúť kategóriu starších žiačok, ktoré už tretiu sezónu bojujú o popredné priečky, pričom v ich radoch sa nachádza niekoľko reprezentantiek.

 

Kategórie prípraviek patria už dlhodobo medzi slovenskú špičku, ťažko vybrať najlepšiu z nich.

 

 

Koľko má teraz Spartak reprezentantov? Je u niektorých potenciál presadiť sa do A-tímu?
- Číslo sa mení každým zrazom, kedy dostaneme nominácie pre dané vekové kategórie. Aktuálne máme vo všetkých reprezentačných výberov cca 15 hráčov a 6 hráčok.

 

Menovite spomínať nikoho nechcem, výkonnosť sa dorastencom ešte stále mení, o žiakoch ani nehovorím, adepti do „A“ tímu sa však v každej kategórii nájdu. V áčku máme minuloročných dorastencov z ročníka 2001, rovnako má aj zastúpenie ročník 2000.

 

Z aktuálnych dorastencov sú vyššie Olejník a Kóša, i keď tu nejde o našich odchovancov.

 

Už tento týždeň sa do tréningového procesu zapojili dvaja dorastenci z U19 s rokom narodenia 2003 Patrick Karhan a Thomas Kotlár, pričom títo dvaja sú v Spartaku od prípravky.

 

 

Mládež by asi mala okrem kvalitných hráčov produkovať aj kvalitných trénerov...
- A aj produkuje a je len na klube, či tí najkvalitnejší budú z klubu odchádzať, tak ako to bolo v minulosti u Benkovského a Čechoviča, alebo bude klub svojim trénerom viacej dôverovať a vytvárať im lepšie podmienky, nielen finančné, na rozvoj a napredovanie.

 

Verím, že prvým, komu sa to časom podarí, by mohol byť aktuálny tréner U19 Michal Gašparík, má na to všetky predpoklady, pričom v mládeži máme ďalších zaujímavých trénerov, ktorí by sa postupnými krokmi mohli o pár rokov priblížiť k bránam seniorského futbalu v domovskom klube rovnako.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama