Trnavské rybníky
reklama

Retro: Muž hladoval, aby zachránil svoj projekt

RELAX - Retro | 15.3.2012, 15.30, Benjamín Škreko

O čom písali naši predchodcovia pred dvadsiatimi rokmi? Zalistujme si spolu v Novom Trnavskom hlase extra číslo 11 s dátumom 21. – 28. marca 1992.

Retro: Muž hladoval, aby zachránil svoj projekt

reklama

V poslednom dvojkole celoštátnej ligy remizovali šachisti Lokomotívy ŽOS Trnava v Brne s Univerzitou 4:4 a obsadili konečnú tretiu priečku. Na snímke trnavský medzinárodný veľmajster Ján Plachetka (vpravo) pri partii s Brňanom Polákom. Foto: M. Zachariáš

 

V istých veciach sa toho veľa nezmenilo. Napríklad také pracovné možnosti pre absolventov. Karol Lovaš v editoriáli Maturita klope na dvere dospel k pointe, akoby ju písal včera.

reklama

 

Maturanti k lopate

„Polrok prešiel ako voda a ani sa nenazdáme, bude tu maturita, skúška dospelosti a zároveň aj skúška pevných nervov, ako o nej hovoria mnohí študenti. A čo potom? Niektorí pôjdu na vysokú a tí menej šťastní k lopate, ak nejakú nájdu. Taký je život, taká je realita.

 

Tvrdá a neúprosná. Nedajte sa však, milí maturanti, odradiť tým, že dajaký ten rôčik – dva pobudnete v spoločnosti lopaty. Taktiež nech vás netrápia posmešky ľudí, ktorí si z vás budú uťahovať, vraj načo ste toľko chodili do školy, veď aj tak budete len makať. Je síce pravda, že istý čas pobudnete ozaj len pri lopate... Môžete byť hrdí aspoň na to, že máte maturitu.“

 

Pochovaný projekt

Noviny sa podrobne venujú hladovkárovi Miroslavovi Bučánymu, ktorý si s manželkou založil firmu Buco na poskytovanie komplexnýxh parkovacích služieb v meste. Projekt sa vinou mesta dostal do termínového závozu a začínalo byť jasné, že smeruje do stratena. Miroslav Bučány si chcel vynútiť korektnú komunikáciu s druhou stranou aj za cenu takéhoto radikálneho opatrenia.


Pritom jeho nápad je ešte aj dnes prevratný. Už v prvej fáze mienil poskytnúť prácu okolo osemdesiatim nezamestnaným v oblasti stacionárnej dopravy v meste. Zverené parkoviská mienil nepretržite strážiť, pre budúcich dozorcov už dal dokonca aj ušiť uniformy.

 

Ďalej na nich plánoval vytvoriť oddychové zóny so zeleňou, poskytovať tam rýchle občerstvenie, podnietiť používanie bicyklov v centre a chrániť tak mesto pred exhalátmi a hlukom... Podľa jeho výpočtov by ďalším prínosom nového parkovacieho systému bol aj ročný zisk mesta štyri milióny korún.
Ako súboj Miroslava Bučányho s mestskou byrokraciou dopadol? To nám Nový Trnavský hlas spred dvadsiatich rokov sľúbil prezradiť až v nasledujúcom čísle.

 

Špina je večná

„Zvolebnieva sa. V zákulisí pribúda špinavých, ohováračských prípadov. Na politickej šachovnici sú nefér ťahy na dennom poriadku...“
Nie, neprichádzame s krížikom po funuse, voľby do slovenského parlamentu boli aj vtedy pred dvoma desaťročiami, ibaže sa konali až v dňoch 5. a 6. júna. Naše súčasné zákulisné špinavosti a ohovárania už trhá na zabudnutých bilbordoch vietor a médiá prepočítavajú peniažky utŕžené na volebnej kampani.

 

 

Hladovkár Miroslav Bučány bojuje s mestom za svoj projekt, do ktorého už investoval nemalé finančné prostriedky. Foto: NTHE
 

 

Citáciou z predchýra o znechutení z politiky chceme len zvýrazniť, ako je dobre mať už ten humbug za sebou. A teraz znovu s klapkami na očiach čakať ďalšie štyri roky, kým aspoň jeden deň bude mať politikov v hrsti občan...

 

Samá joga

V pravidelnej rubrike Pohľad do alternatívnej medicíny cenzuruje redakcia knihy Senzačná očná joga, Joga v našom živote a Ako schudnúť. Začítal som sa do obsahu tretieho titulu, pretože som z tých hlupákov, čo stále prenášajú hore-dole po svete tridsaťkilový batoh prebytočného tuku. Pri výpočte redukčných diét som si však spomenul, že ešte stále som nevyskúšal tú známu francúzsku germain (žermén). A ešte ušanujem aj za príručku.

 

Dôvod na pýchu

V čase vyjdenia citovaného čísla NTHE v roku 1992 si Trnava pripomínala 425. výročie kňazského seminára, svojho času iba jedného z troch na svete. V roku 2012 teda od založenia tejto významnej školy na výchovu kňazov s názvom Seminár Panny Márie v Trnave uplynie už 445 rokov. Je pozoruhodné, že táto škola poskytovala v meste vyššie vzdelanie už 69 rokov pred vznikom univerzity!

 

Mariánsky seminár je dnes známejší ako Oláhov na počesť jeho zakladateľa a mecenáša. V zakladajúcej listine sa píše: „Mikuláš Oláh, z milosti Božej a z ustanovenia Svätej stolice arcibiskup ostrihomský, riadny župan hontiansky, prímas Uhorska, legát Svätej apoštolskej stolice... na večnú pamiatku... zakladám podľa Trindentského snemu seminár v Trnave...“ Márnosť šedivá, šak my ozaj máme byť na čo pyšní!

 

Šulc, Mesiarik, Kalafút

Šport v Trnave stál pred dvadsiatimi rokmi v porovnaní s dneškom na hlave. Futbalový Spartak bol na samom dne tabuľky a hádzanári Lokomotívy ŽOS bojovali o najvyššie priečky. Trénerom klubu i československej reprezentácie bol František Šulc, dvojica lokotkárov Mesiarik – Kalafút mala pevné miesto v zostave ČSFR a tešila sa, že si s ňou vybojuje postup na olympijské hry v Barcelone. (Prezradíme, že sa im to aj podarilo a Česko-Slovensko skončilo na 9. mieste.) 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama