Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Utorok 22. 10., meniny má Sergej, zajtra Alojzia.Význam mien.

VIDEO: Róbert Bezák je prvou obeťou evanjelizácie cirkvi

Vydané 22.10.2012 o 15.15, Gabriel Kopúnek

Pštrosí syndróm cirkvi. Naoko sa Vatikán i Konferencia biskupov Slovenska tvária, že sa nič nedeje. Ich snahou je kauzu Bezák ukončiť, aby sa o tom už nehovorilo.

VIDEO: Róbert Bezák je prvou obeťou evanjelizácie cirkvi

Solidaritu milovanému arcibiskupovi prejavili stovky veriacich z celej diecézy.

 

Pod hrozbou straty miesta nútia mlčať kňazov. Veriaci však kauzu nepovažujú za uzavretú a pripomínajú ju svetu napríklad stretnutiami, aké sa uskutočnilo v nedeľu v Hlohovci.


Pravda sa však umlčať nedá, a preto je ohľadom osoby biskupa Róberta Bezáka stály interes nielen zo strany médií, dôveru mu preukazujú aj zahraniční cirkevní hodnostári.

 

"Z cirkevných miest bolo povedané, že boli tam veľmi vážne dôvody, ktoré spôsobili bolesť Svätému otcovi ale pre dobro arcibiskupa Bezáka nebudú sa zverejňovať. Toto je duchovná poprava!" tvrdí František Mikloško. 


„Toto stretnutie nie je proti cirkvi, ani proti Svätému otcovi, ani proti biskupovi Jánovi Oroschovi. Sme tu preto, aby sme upozornili na poškodzovanie dobrej povesti človeka, aby sme mu prejavili solidaritu,“ uviedla „hlavná hviezda“ podujatia František Mikloško. 

 

 

Moderátorka Vanda Tuchyňová okrem neho na pódiu privítala laika Andreja Škublu i autora a správcu webového portálu robertbezak.eu Miloslava Müllera, ktorí po skončení diskusie odpovedali aj na otázky veriacich.


Podľa Františka Mikloška sa Róbert Bezák nestal obeťou vlastnej charizmy. „Európska únia i Vatikán sú najbyrokratickejšie organizácie na starom kontinente. Ako poznamenal Benedikt XVI., byrokracia je unavená a treba sa obrátiť na charizmatické hnutie a mladých ľudí. Pápež by sa mal dozvedieť, že tu má človeka, ktorý horí pre Krista.“


Aj Miloslav Müller si myslí, že Svätý otec o tom nevie a veci by pomohlo osobné stretnutie, lebo obom ide o to isté. „Cirkev sa bojí opačných názorov. Doteraz boli ľudia poslušní a ticho, keď biskupi niečo povedali. Bezák je kauza, aká tu ešte nebola. Vyvoláva to údiv, ale je to pre dobro cirkvi a jej ďalší vývoj,“ podotkol Mikloško s tým, že cirkev má špatnú skúsenosť s osvieteneckým hnutím v 18. storočí, a preto si myslí, že ju pýtanie sa ohrozuje. 

 

 

„Cirkev čaká zmena, iná podoba. Jedna veľká éra sa končí. Niečo sa robí a z veľkej neistoty vyplývajú aj chyby. Každý chce, aby po Bezákovi bolo ticho, o to im teraz ide. Takéto veci sa v cirkvi dejú, diali a budú diať. Odstavení už boli mnohí, pravda však raz vyjde najavo. Dôležité je, aby arcibiskup Bezák nezatrpkol, vyvaroval sa neposlušnosti. Z Ríma sú signály, že nesmie zlyhať, musí uniesť krivdu. Na druhej strane ale my sa musíme zastať súčasných mučeníkov.“


František Mikloško tvrdí, že Slovensko čaká na mesiáša, pretože je vnútorne vyčerpané a ľudia už stratili ponovembrové ideály. „Chce to nový ideál, vnútornú obnovu. Chce to cirkev, akú založil Kristus, nie armádu poslušných ľudí, ale rodinu, kde sa nedá otec odlúčiť od detí.“ 

 

 

Podľa neho by svetlo do kauzy Bezák by mohol vniesť jedine pápež. „Musíme byť ale trpezliví a stavať na troch pilieroch – solidarite, pravde a vernosti cirkvi,“ odkázal veriacim.

 

„Apoštolský nuncius nezvládol svoju funkciu a pápež je smutný z toho, čo sa na Slovensku deje. Dopady odvolania Bezáka zle odhadli. Či je právoplatné, ťažko polemizovať. Biskup Ján Orosch síce má poverenie, ale Róbert Bezák doteraz nemá dokument o svojom odvolaní od prefekta kongregácie pre biskupov.“


Diskutéri sa dotkli aj jednotlivých bodov dôvodov odvolania Róberta Bezáka. „To kľúčové, čo nastalo jeho príchodom do našej cirkvi, je, že tou jeho normálnosťou sa zrazili akoby na život a na smrť dva svety. Dve mentality, dve kultúry.


Jedna chce stále udržať tých, čo majú nejakú cirkevnú moc, v jednom nedotknuteľnom oddelenom svete. Druhá sa rozhodla z tohto sveta urobila krok vpred. Myslím si, že okrem iných vecí Bezák narazil vo svojom okolí práve na túto utkvelú mentálnu bariéru.


A toto potom prešlo do tých nekonečných ohovárajúcich listov, ktoré až tragikomicky sa objavili v tých jedenástich otázkach. Keď sa ma pýtate, aký je podľa mňa Róbert Bezák človek, je človekom hlbokého ducha.
To, že sme sa tu stretli, svedčí o tom, že ten problém je hlbší nielen v slovenskej cirkvi, ale v celej cirkvi. Tu sa rodí niečo nové, čo je naprosto verné cirkvi a pápežovi a mentálne to naráža na pomyselnú stenu skostnatenosti.


Róbert Bezák je prvou obeťou týchto zmien. Pokúšal sa prekračovať zabehané cesty a tým bol výnimočný. Ani tých biskupov, čo prídu po ňom, žiadna iná cesta nečaká, ako táto,“ dodal František Mikloško.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

BÁBENCE: V trnavskej pôrodnici sa narodili krásne detičky

BÁBENCE: V trnavskej pôrodnici sa narodili krásne detičky

Fotili sme nové životy na oddelení šestonedelia. celý článok

Zomrel bývalý stredopoliar Spartaka Vladimír Filo

Zomrel bývalý stredopoliar Spartaka Vladimír Filo

Smutná správa prišla zo športového prostredia. Zomrel bývalý futbalista trnavského Spartaka Vladimír Filo.... celý článok

Trnavčania si za odpad od budúceho roka priplatia, poslanci schválili zvýšenie poplatku

Trnavčania si za odpad od budúceho roka priplatia, poslanci schválili zvýšenie poplatku

Zvýšenie poplatku najviac pocítia viacčlenné rodiny, ktoré bývajú v rodinných domoch, v budúcom roku zaplatia... celý článok


reklama

Victory Tip 2017

reklama

Synagóga Café Fiat Doblo Fiat Tanex Plošina Gašparík 2018 Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

12°C
12°C
14°C

aktualizácia: 21:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2019 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda CX 5

reklama