Hlohovec slovenským hádzanárom prial, Talianov zdolali aj druhýkrát

Slovenským hádzanárom sa v Hlohovci darilo, taliansku reprezentáciu zdolali rozdielom sedem gólov.

Ilustračné foto: shutterstock.com

Slovenskí hádzanári začali odvetnú časť I. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2015 v Katare víťazstvom.

Po štvrtkovej výhre 34:26 v Chieti si zverenci trénera Zoltána Heistera poradili s Talianmi aj druhýkrát, ktorých v sobotu v Hlohovci zdolali 28:21 (13:10) a urobili ďalší povinný krok v boji o účasť v júnovom play-off.

Slováci sa síce v tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny dostali o skóre na líderskú pozíciu zaručujúcu postup do II. fázy kvalifikácie, ale Rumuni majú k dobru nedeľňajší zápas 4. kola v Nikózii proti Cyperčanom.

Družstvo Slovenska sa v stredu 8. januára predstaví od 18.00 h v cyperskej metropole proti reprezentácii domáceho outsidera skupiny.

Slovensko - Taliansko 28:21 (13:10)
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul - Mazák, Adamčík 1, Slaninka, M. Straňovský 3, T. Urban 4, Antl 2, M. Volentics 3, Cs. Szücs ml., L. Tarhai ml. 1, P. Hruščák 6, Guzy 1, L. Urban 2, Ľ. Ďuriš 3, Pekár 2
Najviac gólov za Taliansko: Škatar 5, Tokič 4, Marrochi 4/1
Pok. hody: 1/0 - 3/2, vylúčení: 2 - 2, rozhodovali: Jaškins a Žabko (obaja Lot.), 1900 divákov

V úvodnej štvrťhodine sa Slovákom nedarilo v útoku, na nepremieňaní šancí mal podiel aj brankár Sampaolo. Do vedenia sa prvýkrát dostali až v 11. min po druhom góle Hruščáka (4:3).

Taliani vzápätí otočili na 5:4, ale potom sa domáci dostali aj k rýchlym protiútokom, ktoré trikrát úspešne zakončil T. Urban a v 20. min bolo 8:5 pre tím SR.

Chvíľkové poľavenie potrestali hostia troma presnými zásahmi v rýchlom slede, a tak si kouč Heister zobral v 24. min oddychový čas. Jeho zverenci si zobrali rady k srdcu, keď do prestávky hráčom ušli súpera na rozdiel troch gólov (13:10).

Hneď po zmene strán Volentics a Pekár svojimi gólmi zvýraznili vedenie (15:10) Šancu dostal aj talentovaný mladík L. Urban, ktorý svoje úvodné dva strelecké pokusy premenil na prvé kvalifikačné góly v kariére.

V bránke bol tradične veľkou oporou Štochl, a tak náskok Slovákov aj pri obmieňaní zostavy postupne narastal. Ľavoruký strelec Hruščák v 44. min upravil delovkou na 23:14.

V záverečnej štvrťhodine si slovenský tím s prehľadom postrážil pohodlné vedenie a napokon zdolal talianskeho súpera 28:21.

Hlasy (zdroj: Sport 1):
Zoltán Heister (tréner SR): "S víťazstvom sme spokojní. Potrebovali sme získať tieto dva body. S hrou však celkom spokojný nie som. Boli tam úseky hry, v ktorých sa nám nedarilo. Myslím si, že druhý polčas už bol našou záležitosťou. Cez prestávku som chlapcom povedal, že sa musíme upokojiť, hrať na istotu, pretože v útoku sme boli statickí a robili sme chyby. Musíme zvládnuť stredajší zápas na Cypre a potom budeme rozmýšľať o Rumunsku."

Lukáš Urban (spojka SR, debutant v seniorskej reprezentácii): "Mne sa zápas pozdával, chlapci mi v prvom zápase za Slovensko pomohli. V druhom polčase sme zabrali a súpera nepustili k žiadnemu zvratu."

Martin Stráňovský (krídelník SR): "Spadol mi kameň zo srdca, som rád že sme vyhrali a potvrdili výkon z Talianska. Súper hral veľmi inteligentne, nezahadzoval šance. Po prestávke sme strelili pár gólov a zápas sme zlomili vo svoj prospech. Každý jeden zápas je dôležitý, v stredu na Cypre musíme zamakať a potom sa rozhodne v Šali v dueli s Rumunskom."

Doterajšie výsledky: SR - Cyprus 35:14, Taliansko - Rumunsko 22:23, Rumunsko - SR 32:24, Cyprus - Taliansko 29:36, Rumunsko - Cyprus 36:19, Taliansko - SR 26:34, SR - Taliansko 28:21

Najbližší program stretnutí 2. skupiny - 5. kolo:
streda 8. 1. 2014: 17.00 h SEČ Rumunsko - Taliansko (Bukurešť), 18.00 h SEČ Cyprus - Slovensko (Nikózia)