Patrik Voltmann, prezident MŠK Hlohovec: Ťažko to posúdiť, čo sa deje v hlavách hráčov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/1239-patrik-voltmann-prezident-msk-hlohovec-tazko-to-posudit-co-sa-deje-v-hlavach-hracov/patrik-voltmann-prezident-msk-hlohovec-tazko-to-posudit-co-sa-deje-v-hlavach-hracov/

Hádzaná v meste ruží (na rozdiel od Trnavy, kde je už rok v kóme) za posledné dva roky urobila míľové kroky vpred. O situácii v MŠK Hlohovec sme sa pozhovárali s prezidentom klubu Patrikom Voltmannom.

Patrik Voltmann je hrdý, že hlohovecká hala patrí k najlepším na Slovensku. Foto: Michal Hlavatovič

 

Minulý rok dosiahol MŠK Hlohovec najväčší úspech v histórii mužskej hádzanej v tomto meste, keď sa stal vicemajstrom Slovenska. Blíži sa záver základnej časti extraligy a zverenci trénera Jurajova nie a nie dostať sa v tabuľke medzi štyri najlepšie kolektívy. V čom vidíte najväčšiu príčinu tohto stavu?

- Rozhodlo o tom viacero faktorov. Na začiatok sezóny sme sa sústredili na európsky pohár, ktorému sme podriadili prípravu, okrem toho mužstvo sme doplnili o vyšších hráčov a strelcov. Stačila však domáca ligová prehra s Novými Zámkami, nevydarený výkon v Považskej Bystrici či predpokladaná strata bodov s Prešovom, po šiestich kolách na konte jediný bod, a už sa to s nami viezlo. A ťahá sa to s nami celú sezónu. Herne sa trápime, evidentne nám niektoré posily nezapasovali do mužstva.

Hlohovcu okrem nesplnenia cieľa, ktorým bolo zopakovať umiestnenie z vlaňajška, hrozí predčasné ukončenie sezóny, ba dokonca teoreticky môže skončiť takmer na dne tabuľky. Ako sa na túto situáciu pozeráte?

- Naším cieľom ostáva prebojovať sa do play-off. Lenže ani naši súperi pred sezónou nespali, posilnili sa Košice, Nové Zámky, nehovorím o Prešove. A rozdiel je tiež v tom, že v tejto sezóne sa chce každý na vicemajstra z Hlohovca – najväčšie prekvapenie z uplynulej sezóny, vytiahnuť. To však nič nemení na fakte, že niektoré opory tímu sa nevedia dostať do formy, hrajú pod svoje možnosti a ich góly v zápasoch chýbajú. Boj o play-off však nevzdávame, hráči majú všetko vo svojich rukách.

Je účasť vo finále Slovenského pohára proti Prešovu a pri jeho predpokladanom double (víťazstvo v lige i pohári) už istý štart v PVP na jeseň 2011 dostatočnou náplasťou na prípadnú neúčasť v play-off?

- Určite nie. Účasť vo finále Slovenského pohára a štart v PVP bol jedným z našich cieľov, ktorý sme splnili hneď na začiatku kalendárneho roka. Hráčov to neospravedlňuje k takým výkonom, aké podávajú.

V marci 2009 vstúpil do hádzanej v Hlohovci súkromný investor Maynet. Ako táto skutočnosť ovplyvnila hádzanú v meste ruží?

- Pozitívne. Osobne si myslím, že ak by Maynet nevstúpil v roku 2009 do hlohoveckej hádzanej, čakal by ju rovnaký osud ako hádzanú v Trnave. Vyše päťdesiattisícový dlh v eurách po predchádzajúcim vedení by sa nepodarilo uhradiť a len by narastal. Vďaka podpore Maynetu sa vyrovnali dlhy, stabilizovalo mužstvo a vytvorili sa podmienky pre rozvoj mládežníckej hádzanej, aké tu ešte nikdy neboli. O hádzanej v Hlohovci však nerozhoduje prezident sám, vždy je to vec kolektívnej dohody vedenia klubu – zástupcu súkromného investora a športového riaditeľa.

V akom stave ste vlastne prebrali klub pred dvoma rokmi?

- K 4. marcu 2009, keď nastúpilo nové vedenie MŠK, evidoval klub finančné záväzky v celkovej výške 50 121,60 eur, registroval 44 členov a dve družstvá (muži, mladší dorastenci). Aktuálny stav v MŠK k 28. februáru 2011 je taký, že záväzky predchádzajúceho vedenia sú uhradené, počet členov vzrástol trojnásobne (zo 44 na 137) a počet družstiev z dvoch na šesť.

Aký je rozpočet klubu na tento rok?

- Rozpočet MŠK Hlohovec na rok 2011 je vyčíslený na 349-tisíc eur, pričom len náklady na energie sú vo výške 54 301 eur a finančný vklad do mládeže – 66 416 eur. Príspevok mesta na rok 2011 je dovedna 52-tisíc eur (24-tisíc energie, osemtisíc športová komisia, 20-tisíc extraliga muži) a zostávajúcu časť rozpočtu 297-tisíc eur napĺňa výhradný marketingový partner Maynet a jeho reklamní partneri.

Zmenilo sa zloženie mužstva?

- Za posledné dva roky prišlo do Hlohovca osem nových tvárí. Najskôr to boli brankár Olejár a do poľa Samuel Mažár, Peťko a Vlčko, pred začiatkom tejto sezóny pribudli Trandžík, Štefanisko a Strapko a nedávno aj Miženko.

Ktorí z týchto hráčov splnili očakávanie a, naopak, od ktorých sa viac čakalo?

- Na sto percent splnili očakávania Dušan Olejár a Samo Mažár. Všetci ostatní okrem Miženka, ktorý je u nás krátko a nemožno ho ešte komplexne hodnotiť, viac či menej zaostali za očakávaním. Výnimkou je Braňo Trandžík, ktorého sme brali na pivota ako náhradu za Maťa Fázika a ktorý sa neskôr stal aj asistentom trénera. Na podrobnú hráčsku analýzu však ešte bude čas.

Ako na hru a výsledky reagujú samotní hráči v kabíne, počas tréningov?

- Podstatné je, že hráči sú profesionáli a hádzaná je ich prácou, za ktorú sú hodnotení. Ťažko to posúdiť, čo sa deje v mysliach hráčov, ja do nich nevidím. Keď však máme s nimi rozhovory, väčšina z nich má hlavy dolu a reagujú len tí starší.

Hlohovec strelil najmenej gólov v extralige, hoci získal päť nových hráčov na post spojky. Čo je hlavnou príčinou tohto nie príliš radostného faktu?

- Práve hra spojok, pretože nám chýbajú góly z tohto postu, a tým si nevytvárame potrebný tlak na súpera. Väčšina mužstiev zatiahne obranu na 0 - 6, naše spojky sú neefektívne a my sa trápime.

Pred rokom odišli z klubu do Šale bratia Fázikovci, počas jesene do Nemecka aj Pupík. Neprejavila sa na hre mužstva aj táto zmena?

- Ťažko povedať. Stano Pupík odišiel do Nemecka, pretože chcel skúsiť zahraničný chlebík. Čo sa týka Fázikovcov, Michal je ako hráč ľudsky i tréningovo fajn, ale v zápasoch nie a nie sa presadiť. Po rozhovore, ktorý som s ním mal, bola najlepším riešením zmena prostredia a klubu, aby mohol hrať. Maťo Fázik sa nevedel rozhodnúť medzi prácou a hádzanou. My sme mu ponúkli novú zmluvu, chceli sme, aby u nás zostal, ale keď asi tri týždne na ňu nereagoval, zariadili sme sa inak.

Akú pozíciu má pri mužstve tréner Jurajov, neuvažuje sa o možnej zmene na tomto poste po skončení sezóny?

- O zmene trénera neuvažujeme. Juraj Jurajov zostáva u nás ako tréner aj v budúcej sezóne.

Nastanú v lete ďalšie výmeny hráčov? Ak prídu noví hráči, niektorí im budú musieť uvoľniť miesto a z Hlohovca odísť. Nosíte v hlave už tieto zmeny, alebo budete o nich uvažovať až po skončení sezóny?

- K zmenám určite príde, ale na konkrétne mená je priskoro. Máme príliš široký káder na ligu, v hľadáčiku máme nejaké nové mená, a to znamená, že s niektorými hráčmi sa aj rozlúčime. Chceli sme pred sezónou vyskúšať, čo to urobí, keď zdvojíme, posilníme posty. Slovenská povaha je však taká, že hráči sa s tým nevedia vyrovnať, ťažko znášajú konkurenciu. Možno aj tam hľadať príčinu, prečo odišiel Pupík. Navonok nedostal toľko príležitostí hrať ako predtým, aj keď si myslím, že v priebehu sezóny by hrával určite častejšie. Pohyb v kádri stopercentne bude.

Diváci vo vynovenej hale na Zábraní prežívali v minulej sezóne veľmi pekné chvíle pri víťazných zápasoch. Tento rok museli prehltnúť popri prehrách s Prešovom aj dve navyše – s Novými Zámkami a naposledy i s Považskou Bystricou. Ako na súčasný stav reaguje verejnosť?

- Rôzne. Niektorí ľudia nadávajú, iní aj napriek čiastkovým neúspechom fandia naďalej. Situácia ako všade inde na Slovensku. Keď sa nedarí, prvý na rade je tréner, potom funkcionári a končí sa to hráčmi. To, že nedosahujeme také výsledky ako vlani, sa prejavuje v poslednom čase aj na návštevách.

MIKULÁŠ ROŽŇÁK


Kto je Patrik Voltmann

Narodil sa 23. marca 1973. Celú kariéru strávil ako brankár Hlohovca. V súčasnosti plní funkciu prezidenta klubu. S manželkou Natáliou majú synov Jakuba a Denisa.

 

Zelená mládeži

Patrik Voltmann je odchovancom hlohoveckej hádzanej, bývalý brankár. Prežil horšie chvíle, hral i v bývalej HIL-ke, momentálne druhý rok zastáva post prezidenta klubu. Čo všetko sa v Hlohovci zmenilo k lepšiemu za posledné obdobie a čo ho najviac potešilo? „Najviac ma teší práca s mládežou. Bol som v týždni na tréningu prípravky, kde bolo 40 detí. V čase, keď sme preberali klub, sme mali jedno mládežnícke družstvo a mužov. V súčasnoti máme prípravku, staršie žiačky, mladších a starších žiakov, starší dorast a od novej sezóny budeme mať aj mladší dorast. Momentálne pracujeme s vyše sto deťmi. To je cesta, po ktorej sa má hádzaná uberať. Chceme, aby sa v A-mužstve prejavilo viacej odchovancov. Teraz to ešte nie je možné, nemáme ich odkiaľ čerpať. Máme eminentný záujem, aby sa presadzovali odchovanci, ale aj tí mladší, ako napríklad Blšták či Kašťák, prišli medzi mužov priamo od starších žiakov, lebo sme nemali dorast. Celému procesu samozrejme pomohla aj rekonštrukcia haly. Rodičia skôr pustia svoje deti do prostredia, aké tu máme teraz, keď je tu teplo, čisto a pekne. To je s nedávnou minulosťou ťažko porovnateľné.”


Suverénne proti Bratislave

Hlohovčania cez víkend suverénne porazili ŠKP Bratislava.
MŠK Hlohovec - ŠKP Bratislava 37:27 (16:13)
Najviac gólov: F. Zaťko 9/2, Trandžík 6, Vlčko a S. Mažár po 5 - Kucharík 9/1, Slaninka 6, Volentics 4
Pok. hody: 4/2 - 2/1, vylúčení: 7 - 6
ČK: Laho, Štefanisko - Kucharík, Hirtl
Rozhodovali: Dvorský a Sivák, 500 divákov
 

prispievatelia | 3.4.2011 | Hádzaná | https://www.trnavskyhlas.sk