Zanikne dlhoročná tradícia?

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 16.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/129-zanikne-dlhorocna-tradicia/zanikne-dlhorocna-tradicia/

TRNAVA – Trnavská Stredná odborná škola polytechnická je v širokom okolí jedinou, ktorá poskytuje vzdelanie v odbore umelecký kováč a stolár. Záujem žiakov o toto štúdium je veľmi nízky, dopyt po nich na pracovnom trhu pritom obrovský.

S kováčmi je to úplne v prdeli. Foto: Darina Kvetanová


Riaditeľ školy Roman Michalička hovorí, že žiakov v rozhodovaní pri výbere školy ovplyvňujú často rodičia. Tí povolanie umeleckého kováča a stolára nepovažujú v dnešnej dobe za trendové, oveľa radšej by svoje deti videli v kancelárii za počítačom alebo na iných preferovaných miestach. „Ak aj žiaci prídu na marcové talentové skúšky a zložia ich, nakoniec uprednostnia iné školy, kam ich tiež prijmú. Zaujímavejšie je pre nich napríklad zamestnanie murára alebo čašníka,“ hovorí Roman Michalička. Z dôvodu nízkeho záujmu tak škola minulý rok opäť nenaplnila triedu uchádzačov. Dva odbory dnes navštevuje dokopy len dvadsať žiakov v druhom ročníku. „Trápi nás to. Máme takmer dvadsaťročnú tradíciu, výučba je veľmi kvalitná a individuálna, jednu triedu totiž navštevuje maximálne osem študentov,“ objasňuje riaditeľ.
Učitelia spomínaných odborných predmetov Eva Ružarovská aj Peter Bukvaj hovoria, že dopyt na pracovnom trhu po absolventoch prevyšuje ponuku. Zástupkyňa školy Helena Patrášová dodáva, že podobná situácia je aj v prípade ostatných odborov, ktoré škola ponúka. Absolventi väčšiny z nich majú pritom na rozdiel od priemysloviek po ukončení v rukách okrem maturity aj výučný list, šikovní si môžu urobiť napríklad zváračské oprávnenie, preukaz na vysokozdvižný vozík či odborné certifikáty. „Rodičia by si preto mali rozmyslieť, či je práve gymnázium pre ich deti tá najlepšia voľba. Nájsť uplatnenie ako absolvent odbornej školy je totiž často jednoduchšie,“ dodáva.

Darina Kvetanová | 26.12.2010 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk