Mladá trnavská flautiska na sponzorov nečaká, presadzuje sa tvrdou prácou

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/13127-mlada-trnavska-flautiska-na-sponzorov-necaka-presadzuje-sa-tvrdou-pracou/mlada-trnavska-flautiska-na-sponzorov-necaka-presadzuje-sa-tvrdou-pracou/

Keď nedávno zahrala na Trojičnom námestí prvé tóny na flaute, mnohí okoloidúci prerušili debatu, zastavili sa a započúvali sa do hudby, ktorá sa rozliehala okolím z pristaveného pódia. Vystúpenie Dominiky Michálikovej (23) očarilo a dodalo historickému priestoru punc vznešenosti. Akoby sa s hudobnou klasikou vrátil čas.

Dominika Micháliková počas vystúpenia na Trojičnom námestí v Trnave. 3x foto: Ján Král


Talentovaná trnavská flautistka predviedla svoje umenie v plnej paráde v rámci vystúpenia na Festivale vedy pre malých a veľkých. Išlo len o jeden z množstva jej koncertov, ktorých počet postupne pribúda aj v rámci jej rodného mesta.

 

 

Prečo práve flauta?
- Je to môj životný nástroj. Očarila ma už ako dieťa, hoci naši by boli radšej keby som hrala na klavír, alebo na nejakom inom nástroji. Ale flauta má význam, vždy bola pre mňa naj, top. Je úplne špeciálna, jedinečná pretože nemôže hrať v nejakom väčšom zoskupení, ako napríklad keď sa gitaristi dajú dokopy a založia kapelu. Flautisti alebo hudobníci s dychovými nástrojmi s tým majú problém. A práve preto sú výnimoční, preto je ich málo.

 

 

Počuli sme, že ovládate aj iné hudobné nástroje...
- Hrám aj na klavír, ale s tým sa nechválim. Občas skúšam čínske zvončeky a xylofón.

 

 

Kam sa to dá s flautou na Slovensku dotiahnuť? Dokáže sa tým človek živiť?
- Na Slovensku je to možné, hoci je to paradoxné, lebo viacerí ľudia sa pýtajú, kam tá dnešná hudba speje. Vraj hudobníci nenájdu uplatnenie. Opak je pravdou. Ak na sebe hudobníci tvrdo pracujú, tak už aj samotní komponisti, alebo vedúci orchestrov si vyhľadajú nové talenty. Takže s tým nie je problém.

 

Sústredenie počas vystúpenia.

 

Uvažujete, že by ste skúsili aj zahraničie?
- To je asi snom každého slovenského hudobníka. Túžim po angažmán v nórskom národnom orchestri. Milujem túto krajinu, ich precíznosť a presnosť v hudbe. Páči sa mi že tam hudba neupadá, ale má potenciál a budúcnosť.

 

 

Žijete na sídlisku, trénuje zákonite určite aj doma. Ako to vnímajú vaši susedia?
- Flauta je u mňa na piedestáli, tomu podriaďujem všetko ostatné. Chápu to rodičia, priatelia, zamestnávateľ i ľudia zo školy. Mám pocit, že keď cvičím, počuť ma na dvadsať kilometrov. Moje okolie si už asi zvyklo, aspoň dúfam. Vedia že sa toho nevzdám, vedia že to chcem robiť profesionálne, čo už čiastočne aj robím. A musím povedať, že mám aj takých susedov, alebo známych, ktorí si vyslovene žiadajú, aby som cvičila v ich prítomnosti. Všetkým veľmi pekne ďakujem za ich trpezlivosť a ochotu znášať aj občasné ťažšie cvičenia. Ďakujem im za podporu, za to že majú so mnou tú trpezlivosť, vidia vo mne perspektívu, dávajú mi nádej ísť ďalej.

 

 

Ako sa môžete ako flautistka posúvať ďalej?
- Kvalitnejším hudobným nástrojom. Plánujem si kúpiť flautu vyššej triedy, ale bohužiaľ, tie ceny sú pre slovenského študenta úplne nezaplatiteľné. Musím tomu teda podriadiť určité skutočnosti, aby som si vedela splniť aj tento sen a posunúť sa ďalej.

 


Koľko stojí taký nástroj?
- Ak by som si chcela kúpiť takú flautu, aká je primeraná mojím technickým zručnostiam a k úrovni, ktorá je vyučovaná na konzervatóriu, tak by ma vyšla minimálne na osemtisíc eur. Našťastie, nájdu sa aj lacnejšie, pričom ide o rovnakú značku, akurát nie z oficiálneho zdroja.

 

S priateľom Davidom.

 

Športovci žijú zo sponzorov, funguje niečo podobné aj v umeleckej sfére hudobnej scény?
- Aj hudobníci majú svojich podporovateľov, sponzorov. Či už ide o väčšie telesá, alebo známejších hudobníkov, akými sú napríklad slovenskí džezmeni. Majú okruh svojich štedrých známych, ktorí ich tlačia dopredu. Zatiaľ čo orchestrálni hráči, resp. inštrumentalisti pôsobiaci v oblasti klasickej hudbe, to nemajú také ružové. Svoje zákazky, vystúpenia si väčšinou zháňajú sami. Ak však tvrdo pracujú a sú kvalitní, prichádzajú ponuky automaticky vďaka odporúčaniam.

 

 

Profesne sa venujete aj televízne žurnalistike. Viete si seba predstaviť aj v tomto odvetví?
- Ťažká otázka. Práca v televízii ma veľmi baví, páči sa mi zisťovať si nové informácie a ľudí. Ťažko povedať , čo bude o päť rokov. Veľa bude záležať od toho, ako sa vyvinú moje ambície vo svete hudby.

 

 

Čo vlastne považujete za svoju najväčšiu hudobnú srdcovku?
- Najradšej hrám klasické skladby, klasických autorov, ťažko určiť favorita. Medzi obľúbených patrí Debussy, Fauré, Vivaldi, Bach... Teraz nacvičujem francúzskych komponistov, tiež hudbu 20. storočia od Jeana Martenona. Je to veľmi expresívna hudba a ukáže čo hudobník práve prežíva. Vždy je teda interpretovaná inak. Žiadny hudobník nemá každý deň ružový a ani čierny.

 

 

 

Kto je Dominika Micháliková?
Rodáčka z Trnavy sa venuje hre na flautu od svojich šiestich rokov. Odvtedy sa zúčastnila množstva súťaží. Trnavskú umeleckú školu reprezentovala aj v susednej Českej republike. Momentálne študuje na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a popritom navštevuje hudobné konzervatórium v Bratislave. Nedávno sa dostala do finále celoslovenskej súťaže v hre na flautu. Už tretí rok sa prihovára divákom aj z vysielania Mestskej televízie Trnava, kde pracuje ako redaktorka spravodajstva.

 

jam, jkr

prispievatelia | 3.5.2014 | Tí sú naši | https://www.trnavskyhlas.sk