NÁZORY: Nový prestupový poriadok môže poškodiť amatérsky futbal

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/13244-nazory-novy-prestupovy-poriadok-moze-poskodit-amatersky-futbal/nazory-novy-prestupovy-poriadok-moze-poskodit-amatersky-futbal/

Amatérsky futbal a kluby, ktoré sú zamerané na výchovu mladých hráčov, by mali začať biť na poplach. Nový prestupový poriadok, ktorý má onedlho vstúpiť do platnosti, považujem za likvidačný pre sféry, ktoré vytvárajú hráčsku základňu pre "veľký" futbal.

V týchto dňoch prebieha na rôznych úrovniach diskusia o zavedení noriem, ktorých navrhované znenie podľa môjho názoru výrazne poškodí futbalové kluby z nižších úrovní.

 

Zavádzajú sa viaceré ustanovenia, ktoré sú šité na mieru profesionálnemu futbalu, nemyslia však na základňu, teda kluby, kde robia veľkí hráči svoje prvé kroky pri lopte. Mám k nemu preto viacero pripomienok.

 


Aj hviezdy vyšli z amatérskeho futbalu

Článok 18 prináša ustanovenie o zmene klubovej príslušnosti maloletých hráčov. Podľa tohto bodu v podstate môžu kluby z Útvarov talentovanej mládeže (ÚTM) amatérom doslova ukradnúť hráča nad dvanásť rokov do svojej mládežníckej kategórie bez toho, aby zaplatili na odstupnom, čo i len cent.

 

To je likvidácia amatérskych klubov, ktoré sa zaoberajú mládežou, inak to nazvať neviem. Nech si zväz spraví štatistiku, koľko hráčov od šesť rokov vychovali kluby so statusom ÚTM, ktoré pravidelne dostávajú finančné dotácie od zväzu a koľko amatérske. Asi zostanú prekvapení...

 

Nikto si neuvedomuje, že amatérske kluby pri výchove talentov vlastne suplujú štát, ktorý podporuje mládežnícky futbal iba na úrovni profesionálnych klubov.

 

Zabúda sa však na to, že do profesionálneho klubu prichádzajú hráči z amatérskeho prostredia. Veď aj mnohí súčasní slovenskí reprezentanti svojho času začínali kopať do lopty v malých vidieckych kluboch.

 

Budúci scenár je jasný už teraz. Rodič privedie maloletého chlapca do hociktorého amatérskeho klubu, no chce mať zo syna profesionála, a tak sa prispôsobí požiadavkám klubu z ÚTM, ktorý si ho jednoducho vezme. Nový prestupový poriadok zabezpečí bezproblémovy odchod z amatérskeho futbalu.

 

Ak chcú kluby postupovať v rámci regionálnych súťaží, sú zväzmi tlačené k tomu, aby mali patričný počet mládežníckych družstiev.

 

Predpokladám, že po zavedení nového poriadku stratia amatérske kluby aj tú malú motiváciu a nebudú sa venovať mládeži, pretože o najlepších hráčov aj tak časom zrejme prídu. Bezplatne.

 

A to hovorím o časovom rozpätí možno dvoch – troch rokov. Sme pripravení nechať všetko na pleciach ÚTM, z ktorých mnohé sa dnes prezentujú a pýšia cudzím perím?

 


Malé kluby suplujú úlohu štátu a zoberú im aj výchovne?
Článok 22 o zmluvnej stabilite len dokresľuje, ako je celý nový prestupový poriadok šitý len pre profesionálny futbal. Končí možnosť hosťovaní, hráči budú iba prestupovať.

 

Po vypršaní zmluvy a dosiahnutí 23 roku veku zadarmo. A akúže už len zmluvu môžu mať hráči v rámci amatérskych klubov? Žiadnu!

 

Uvediem príklad: Kvalitnejší hráči si budú klásť neustále podmienky, a ak ich klub nebude akceptovať, odídu do iných oddielov, kde ich budú motivovať peniazmi a lepšími podmienkami.

 

Taktiež ale verím tomu, že ani jeden z nich nebude mať zmluvu, tak ako je to v Rakúsku, kam sme za pätnásť rokov, čo pôsobím ako prezident Lokomotívy Trnava, museli zdarma uvoľniť 36 hráčov.

 

Pýtam sa, aké zmluvy majú v Rakúsku? Platia ich načierno podnikatelia a zarábajú si na nich tzv. manažéri - bývalí futbalisti, ktorí majú zenit už za sebou.

 

Nech mi niekto vysvetlí, prečo máme bezplatne uvoľniť hráča bez nároku na výchovné? Koľko do hráčov investujeme, to nikoho z kompetentných nezaujíma!?

 

Výsmechom tohoto celého je, že Slováci pôsobiaci v Rakúsku, ktorí tam prišli zadarmo, a chcú prestúpiť z nižšej do vyššej súťaže, tak nemôžu urobiť zdarma!

 


Dvojitá registrácia a zbytočné registračky
V bode 2 sa píše, že hráč môže byť súčasne registrovaný len v jednom futbalovom klube. Nikto mi však už desať rokov nie je schopný odpovedať, ako je možné, že futbalisti sú zároveň registrovaní aj vo futsalových kluboch, pričom tento šport tiež patrí pod Slovenský futbalový zväz. To nie je dvojité členstvo?

 

Článok 11 - osobitné ustanovenia o registračnom preukaze hráča – hovorí, že hráč môže mať vystavený len jeden platý registračný preukaz.

 

S ohľadom na nový ISSF systém však tento preukaz nemá žiadny význam. Je to len kartička totožnosti, nič iné, aj to bez vyznačenia klubu. Žiadna evidencia hosťovania. To už môžeme rovno používať občianske preukazy, ktoré sú dôležitejším dokladom.

 

A už vôbec nerozumiem tomu, aký význam má registračný preukaz v Corgoň lige. Pracoval som tam a tvrdím, že je to len ťahanie finančných prostriedkov z klubov. U mládežníkov výborne plnili funkciu papierové preukazy, kde sa písala presná evidencia.

 


Načúvajte hlasu ľudí z praxe
Veľmi kvitujem, ako informačný systém ISSF urýchlil administratívny proces vo futbale. Nepovažujem však za adekvátne, aby kluby platili poplatok za to, že sekretár zväzu jedným kliknutím odsúhlasí, či sa prestup uskutoční alebo nie.

 

Elaborát registračného a prestupového poriadku spracovali autori na 40 strán, pričom veľa vecí je pre bežného funkcionára nezrozumiteľných a zavádzajúcich. Celé sa to dá zhrnúť na oveľa menšom priestore, v konkrétnej a ľahko chápateľnej podobe.

 

Tlačí sa mi do úst otázka: Pracoval niekto z jeho autorov v nejakom klube a vie, čo je to riadiť a financovať klub od samotnej prípravky?

 

Myslím si, že do normy ako je prestupový poriadok by mali čo povedať hlavne ľudia, ktorí roky pracujú okolo futbalu a poznajú každodenné problémy klubov. A nie iba tím ľudí, hoci z administratívnej stránky dobrý po odbornej stránke, no bez výrazných skúseností z futbalovej praxe.


PETER MORAVČÍK
prezident FK Lokomotíva Trnava

prispievatelia | 16.5.2014 | Futbalová téma | https://www.trnavskyhlas.sk