Veštica z najpobožnejšej dediny

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 21.9.2023
https://www.trnavskyhlas.sk/c/145-vestica-z-najpoboznejsej-dediny/vestica-z-najpoboznejsej-dediny/

Traduje sa, že veštenie a prostitúcia sú najstaršie remeslá. Vykonávateľku prvého z nich vidno na televíznej obrazovke, počuť z rádia, horoskopy má v novinách a časopisoch. Veští exkluzívne aj čitateľom Trnavského hlasu. Astrologička Valéria Polčicová.

Astrologička Valika Polčicová sa venuje štúdiu a aplikácii astrológie už štvrťstoročie. Foto: Album Valérie Polčicovej

 

Na svet prišla v Bratislave, ale pochádza z pútnickej Marianky. „Je to najpobožnejšia dedina a vždy aj bola. Moje detstvo bolo kostol, kostol, kostol. Starká nám hovorila, aby sme boli dobrí, lebo Ježiško nás vidí všade. Tak Ježiško ma vidí, ako kakám? Aj ako sa kúpem? Hanbila som sa!“ spomína. „Mala som super krásne detstvo, ale každú nedeľu som musela vstať a ísť do kostola.“ Zdalo sa jej nespravodlivé, prečo ony – deti musia a starká, najlepší človek na svete, tam nešla. „Bola som šťastná tretiačka, keď sme sa odsťahovali do Bratislavy, lebo povinné chodenie do kostola sa skončilo.“ A preto, že sa narodila v znamení Kozorožca, stále premýšľala a búrila sa proti všetkému. Sama pre seba si hovorila, že svet je nespravodlivý. Postupne spozorovala, že okrem „Ježiška“ je aj veštenie, karty, káva, hviezdy... „Všetko sa mi zdalo nenormálne. Potrebovala som vyargumentovať, prečo je to tak. Začala som sa vo všetkom vŕtať, aby som mala argumenty pre ľudí, ktorí ma budú presviedčať, že Boh je všade, že hviezdy a karty fungujú. Teda nemyslím si, že išlo o vrodený dar, ale o pravý opak – chuť sa dohadovať,“ skúma minulosť.


Pozerala spod plafóna
Krátko po osemnástke porodila prvého syna, Tomáška. Cítila sa preto smelšia a so starkou sa naťahovala, kde ten Pán Boh je. „Starká ma švacla bakuľkou, a to sa ma dotklo.“ Keď mala už aj druhého syna, ochorela jej sesternica na akútnu leukémiu. Prišla do nemocnice, ale nepustili ju za ňou. Bola v bezvedomí. Po prebratí povedala Valike: „Vaja, bola som hore pod plafónom a pozerala som sa, kto tam bol a čo robil.“ Jednoduchá žena, ktorá nečítala Moodyho, ani podobné knihy, opísala také veci.
„Vtedy prišiel zlom a začala som sa vešteniu a astrológii venovať. No a čím viac sa tomu všetkému venujem, tým viac nechápem. Aj syn je ’rohaté znamenie‘ a v našom vzťahu akoby som videla seba a svoju starkú voľakedy. On mi odporuje, stále argumentuje, prečo to nefunguje. Za tie roky rokúce ľudia hovoria, že čo im poviem, sa naplnilo, ale on stále nalamuje moju dôveru. Ako keby bol niečím, čo keby som nemala, hádam vešteniu tak uverím, že by to až nebolo zdravé,“ uvažuje. „Ak to nie je pravda, nebudem to robiť. Nechcem ľudí klamať,“ hovorí občas synovi. „Rob to, lebo im tým pomáhaš,“ zmieta jej úvahy.
Na začiatku boli karty, kartárky, panie, čo veštili z kávy. Dvadsaťdvaročnej absolventke obchodnej akadémie nešlo do hlavy, že všetky veštby sedeli. Julka, ako je to možné, pýtala sa kamarátky jasnovidky. A vtedy jej Julka povedala: „Valika, ty budeš veštica.“ Lenže tá v káve nič nevidela, nech sa to učila, ako chcela. Potom sa istý čas nestretli. Valika sa dala na podnikanie v nábytkárstve a vo voľnom čase stále hlbšie prenikala do astrológie. „Vidíš, hovorila som, že budeš veštica,“ pripomenula Julka po troch rokoch. „Áno, ale ja čítam z hviezd, nie z kávy,“ bránila sa Valika.

Veštica vo svojej pracovni s nenahraditeľným pomocníkom notebookom. Foto: Janka Pekarovičová


„Viem vykladať karty, čítať z ruky, očí, ovládam numerológiu, ale astrológia je vrchol všetkého, prostriedok, ktorým mi tie skladačky do seba zapadnú. Inak by moje veštenie nebolo úplné,“ vysvetľuje. Napríklad z numerológie predpovie celý život, ale nevie určiť pohlavie detí. Alebo numerológia ukáže, že je problém okolo žalúdka, ale veštkyňa potrebuje využiť astrológiu, aby vedela, o čo konkrétne ide. Dokáže detailne spresniť, kde je problém.


Jazykový antitalent?
Astrológiu ľudia považujú za ťažkú. „Vôbec nie je ťažká, zlúskla som ju hravo. Ale bránila som sa jej viac ako päť rokov.“ Spočiatku ešte nemala počítač, všetko vyratúvala ručne. Matematika, kružidlo a pravítko ju však nikdy nebavili. Preštudovala desiatky učebníc astrológie, zväčša v češtine, ktoré boli na trhu, hoci ťažšie dostupné. „Keď mi deti kúpili prvý počítač a program, išla som sa zblázniť. Lebo technika, to nie je moje. Ale potom, keď som videla, o čo je práca jednoduchšia, zapáčilo sa mi to.“
Z astrológie si zapamätá všetko, čo kde počuje. Horšie je to s angličtinou. Miluje záhradu, kvety, pestovanie, stále si kreslí skice domov – aj to jej v hlave ostáva. Ale angličtina nie a nie! V anglicky hovoriacej krajine sa dorozumieva, vraj úspešne, rukami - nohami. Lebo jej anglický slovník má tak tridsať slov. Zdá sa však, že objavila recept. „Chodíme s mužom na dovolenku do trópov. Na mesiac, dva, keďže cesta je drahá. Tam som zistila, že ak malé deti na mňa prehovoria, muž mi to pretlmočí – a už viem ďalšie anglické slovko navždy. Musím sa ísť učiť angličtinu k škôlkarom,“ smeje sa. Zatiaľ, keď jej volajú z Ameriky a chcú astrologickú predpoveď, schmatne prvého, kto je po ruke. Inak nemá šancu vyhovieť. A v rozvinutých zemiach astrológii veria. Nuž, keby vedela po anglicky, na dovolenke by mohla týždeň veštiť, a celú by ju mala zaplatenú.

V čase, keď ešte netušila že jej najväčšou záľubou raz bude astrológia. Foto: Album Valérie Polčicovej


Prevalcujú všetko
Klienti sú rôzni. „Chodia za mnou mladučkí ľudia, alebo staršia veková kategória. Stredná generácia menej. Komplet všetci sa v prvom rade pýtajú na lásku a vzťahy,“ konštatuje. Iba na dôvažok chcú vedieť, čo ich čaká pracovne, či budú zdraví. „V poslednom čase sú zvedavé predovšetkým osoby narodené v znamení Leva a Vodnára. Levy nikdy nechodili, toto znamenie som poznala len z kníh. Mala som ich za najvyrovnanejších ľudí. Dnes trápi ženy láska, mužov aj kariéra, veľmi konštruktívne riešia svoje problémy,“ prezrádza z astrologickej kuchyne. Vodnári a Blíženci robia šarapatu stále. Ak príde niekto ’zaláskovaný‘ a má problém, tak je to v prvom rade Vodnár, v druhom Blíženec a v treťom Rak. Vodnári víria hladinu. Aby sa ľudia všeobecne nenudili, musia tu byť Vodnári. Sú vraj múdri, zlatí, kamarátski, usmievaví, majú veľké srdcia, posledné by dali, ale sú takí dominantní, že prevalcujú všetko dobré. Hovorí sa, že sú z nového tisícročia a došli zbúrať zábrany.
Sleduje veštkyňa, ako sa plnia jej predpovede? „Viem o ľuďoch len mená a dátumy narodenia. Ale vo väčšine prichádzajú opäť.“ Stalo sa, že istá Anička označila pri prvej návšteve astrologickú predpoveď za hlúposti. Po roku a štvrť sa ospravedlnila a odvtedy sa vracia pravidelne. Sú takí, čo povedia: Neverím vám, ale dobre, povedzte mi, čo ma čaká. Blíženci by veštby brali ako hodiny klavíra, niektorí by si výklad najradšej predplatili a chodili každý pondelok. Iní si mýlia astrologičku s psychológom či psychoanalytikom. Nič nechcú vedieť, sadnú si a vyrozprávajú sa. „Keď im chcem konštruktívne pomôcť, zahriaknu ma, nepustia k slovu,“ sťažuje sa Valika. „Radšej hovorím ja a podstatné veci. Nie som moc omáčková, preto sa mi robia ťažko horoskopy. Poviem, vtedy si dávajte pozor na to, na to a na to, dobré to bude vtedy, vtedy a vtedy.“


Jedine Miro
S horoskopmi jej pomáha životný partner Miro. Robí to vraj dokonale, vie jazyky, má dobrú rétoriku. Valikine „suché“ horoskopy obalí slovami, dá im hlavu a pätu. Spolu píšu, pracujú, radia sa, robia kurzy, vyučujú, veštia. „Keby som mala niekomu zveriť svoju robotu, bol by to jedine on. Ohromne mu to páli. Len keby nebol zo žiarlivosti niekedy zlý ako čert,“ žartuje, že podľa Mira ju zaručene opaľujú všetci chlapi od osemnásť do osemdesiat. „Nedá sa tomu pomôcť. Pozerala som, čo je za tým, má ťažko poškodenú Venušu od Neptúna v 12. dome,“ zdôvodňuje odbornou terminológiou, čo v praxi znamená, že človek sa choro upne na lásku. Dôvod? V detstve stratil mamu a nevie to spracovať. „Detstvo je najdôležitejšia súčasť života, vryje sa nám do mozgu a ak nastane podobná situácia, okamžite sme v detstve.“ Vraj pre tú žiarlivosť v pracovni, kde prijímajú klientov, namiesto Valikinej ezoterickej fantázie visí fotografia, na ktorej ju Miro vlastnícky drží okolo krku.

Valika a Miro tvoria pár v živote i v práci. Foto: Album Valérie Polčicovej


Práce je veľa. Nestíha. Televízna Veštiareň sa vysiela z Budapešti, chodí tam každý druhý týždeň aj s Mirom. Od nedele do piatku. I keď nakrúcať je práca ľahká, nevyčerpáva, lebo do nej nevsúva emócie, ako pri osobnom kontakte. „Do Telerána vstávam o tretej ráno. Namáhavé je chodiť po televíziách a rozhlase, i keď Fun rádio je super. Nechcela som sa dostať do takého kolobehu, ale normálne žiť a ísť do dôchodku! Keď som týždeň v Maďarsku, po návrate je toho priveľa. Riešim samé smutné príbehy, a potom mám pocit, že len robím a spím. Zdá sa mi, že mi život nejako uniká. Mám denne v priemere šesťdesiat neprijatých hovorov, bojím sa chytiť mobil, lebo nemôžem ľuďom vyhovieť. Už sa nepotrebujem prezentovať na obrazovke, radšej v pokoji každý deň dvom ľuďom poradiť, dať im zo seba maximum, doma navariť, ísť si do záhrady porobiť. Na to niet času. Našťastie, mladší syn rád varí. Budúcnosť? „Chcem ísť do dôchodku. Ešte rok by som chcela byť v rovnakej situácii ako teraz, a potom, keďže technika ide dopredu, na zimné obdobie by som sa odlifrovala do teplých krajín a pracovala by som stále cez skype a maily. Začala som písať knihu Astrológia inak. Zatiaľ ju mám v tajných dokumentoch. Bude to zhrnutie dvadsaťpäťročných skúseností, málinko príbehov, ale najmä o tom, čo je v astrológii nosné a dôležité.
A čo by som naozaj chcela? To nemôžem ani povedať. Chcela by som byť tehotná! Chcela by som ešte jedno mimino. Neviem, prečo mám túto túžbu. A hviezdy hovoria, že áno. Aj Miro chce dieťa. Vraj bude pekné po ňom a múdre po mne. Ale veď deti majú byť v prvom rade zdravé. Keby sa také niečo pritrafilo, neviem, či by som dokázala odmietnuť.


JANKA PEKAROVIČOVÁ

prispievatelia | 28.12.2010 | Tí sú naši | https://www.trnavskyhlas.sk