NÁZORY: Nový prestupový poriadok? Na kluby pracujúce s mládežou sa valí katastrofa

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/15635-nazory-novy-prestupovy-poriadok-na-kluby-pracujuce-s-mladezou-sa-vali-katastrofa/nazory-novy-prestupovy-poriadok-na-kluby-pracujuce-s-mladezou-sa-vali-katastrofa/

Nový registračný a prestupový poriadok je totálna katastrofa pre amatérsky mládežnícky futbal. Robený je z môjho pohľadu len pre profesionálov a útvary talentovanej mládeže. Autori asi vedia prečo. Zabudli ale na jednu dôležitú vec.

Ilustračné foto: th

 

Chlapcov od prípravky, ktorí neskôr hrajú v žiackych či dorasteneckých tímoch útvarov talentovanej mládeže (ÚTM), vychovávajú amatérske kluby.

 

Stačí nazrieť do zápisov o stretnutí a ktokoľvek ľahko zistí, či hráč, ktorý je teraz napr. v žiackom veku, vyrastal v klube z ÚTM odmalička, alebo prišiel z iného menšieho oddielu.

 

Zoberte si, že pipláte hráča od šesť do jedenásť rokov a potom príde niekto z ÚTM a zoberie si ho za sto eur. Nepýta sa, iba pošle sumu na účet. Veď to je výsmech našej práce!

 

Na 12-ročnom chlapcovi už vidíte, či raz z neho niečo bude môcť byť. Má technické i pohybové grify, rýchlosť a futbalovosť. Tréner by bol hlúpy, ak by si ho do ÚTM nezobral za tak malú sumu, akú prináša nový prestupový poriadok.

 

Amatérske kluby pracujú na skromnej báze. Naháňame prostriedky od drobných sponzorov, z reklám či asignácie dvoch percent z daní.

 

Keď sme mali šikovného hráča, dokázali sme na jeho transfere zarobiť nejaké to euro, ktoré však nekončilo v našich peňaženkách, ale investovali sme ho do ďalšej výchove mládeže. Toto všetko s novým prestupovým poriadkom padá.

 

 

Kde budú deti hrávať futbal?
Nech sa potom nikto nečuduje, že menšie regionálne kluby prestanú pracovať s najmenšími mládežníkmi.

 

Pýtam sa tejto našej slovenskej spoločnosti, čo budú tie deti od šesť do jedenásť rokov robiť? Nezačnú sa nám strácať mladé talenty?

 

Nie všetky deti sa zmestia na súpisky ÚTM. My, ktorí sme mali o nich záujem a dreli sme, prídeme aj o to málo, čo sme doteraz vedeli pre naše kluby ich predajom získať.

 

Kto bude za týchto podmienok robiť prípravky od 6 do 12 rokov? Klub ako Lokomotíva Trnava a predpokladám, že aj ďalšie oddiely venujúce sa prioritne mládeži, prestanú prípravky robiť a budú čakať na hráčov, ktorí sa nezmestia do žiackych tímov ÚTM, pretože tie zo svojho štatútu musia prípravky vytvoriť.

 

Jednoducho si vezmeme hráčov, ktorí sa z výkonnostných dôvodov neupracú do osemnásťčlenného žiackeho kádra v ÚTM a budeme pracovať s nimi.

 

Možno to bude pre nás jednoduchšie, no zároveň na škodu veci, lebo deťom ubudnú možnosti, kde začínať s futbalom. Od leta malo prísť k nám osem chlapcov, bohužiaľ, sa však rysuje situácia, aká sa rysuje a oznámil som im, že nový ročník najmladšej prípravky na Lokomotíve neotvoríme.

 

 

Úskalia pocítia aj majitelia ligových klubov
Nový prestupový poriadok je napísaný od stola a nie z praxe. To je v ňom cítiť. Jeho úskalia však o dva – tri roky pocítia aj profesionálne futbalové kluby z Fortuna ligy.

 

Dnes štedrí kluboví sponzori financujú áčko aj mládežnícke celky, po novom však nebudú pánmi situácie funkcionári, ale hráči.

 

Očakávam veľké množstvo transferov v každom prestupovom okne. Hráči si budú klásť čoraz väčšie podmienky a majitelia na nich začnú strácať dosah. Po novom nebude pre prvoligový problém kúpiť si hráča, ktorému sa skončí zmluva, za facku.

 

A mimochodom, čo bude s trénermi? Chŕlime stále nových, keď však viaceré kluby porušia svoje prípravky, kde začnú s trénerstvom? Kde dostanú mladí kouči prax, akú doposiaľ získavali v amatérskych kluboch?

 

 

Poplatky, poplatky a ešte raz poplatky
Nový prestupový poriadok zavádza aj rôzne poplatky. Každý hráč, tréner, rozhodca a delegát evidovaný v systéme ISSF má platiť ročne členský príspevok 1 euro.

 

Možno si poviete, veď to je smiešna suma, ale zoberte si, koľko ľudí v slovenskom futbale funguje, zrátajte si to a zistíte, že na účet zväzu príde veľmi, veeeľmi pekný balík...

 

Pokračujme ďalej: Kluby majú platiť každý mesiac dve eurá za vedenie ISSF systému... Občiansky preukaz platí desať rokov, vymyslené registračné kartičky však budeme meniť každých päť rokov... Za poplatok.


Za registráciu hráča 5 eur, za vystavenie registračného preukazu 5 eur, zmena klubovej príslušnosti u amatéra 10 eur, sťažnosť 50 eur, registrácia zmluvy 5 eur...

 

Poplatky, poplatky, poplatky...

 

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že niekto si tu z futbalu spravil solídny biznis... Ako sa hovorí: Spojme sa pre futbal!

 

PETER MORAVČÍK
prezident FK Lokomotíva Trnava

prispievatelia | 26.3.2015 | Futbalová téma | https://www.trnavskyhlas.sk