Staré mamy za kozmetiku neplatili, a boli pekné

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/1627-stare-mamy-za-kozmetiku-neplatili-a-boli-pekne/stare-mamy-za-kozmetiku-neplatili-a-boli-pekne/

Kvety a byliny sú súčasťou nášho života odjakživa. Na jar nás očaria svojimi farebnými lupienkami a sviežimi zelenými lístočkami. Ako liečivé čaje ich pijeme pri chorobách na podporu zdravia. Extrakty z kvetov a bylín sa stali aj súčasťou kozmetiky.

Na získanie jedného litra ružového oleja potrebujeme tri tony lupienkov.

 

Skrášľovacie účinky poznáme tisícky rokov. Vývary a výťažky na zaručenie večnej krásy pripravovali už pre kráľovnú Kleopatru v starom Egypte. Dnes si pre svieži dych kúpime žuvačku, naše babičky si odtrhli mätový lístok. Ak práve nemáte čas a chuť chodiť po lúkach a zbierať liečivé rastlinky, v sušenej podobe ich kúpite aj v lekárni.
Vône umocňujú naše vnemy a dokresľujú význam ostatných zmyslov. Ženy majú lepší čuch ako muži. Pre krásnu a výraznú arómu extrahujeme z kvetov vonné silice, ktoré tvoria základnú zložku pri výrobe parfumov. Parfum asi samy nevyrobíme, ale obklad, kúpeľ, či pleťová voda sa vždy hodí. Vlastnoručne vyrobené domáce prípravky budú obsahovať väčšie množstvo liečivých bylinných zložiek, ako produkty dostupné v predajniach.


Ružová voda
Domáce destilované ružové lupienky, to znie síce zvláštne, ale výsledok je zaujímavý. Získate pleťovú vodu alebo aromatickú prísadu do letných osviežujúcich nápojov. Ružová voda sa vyrába z damascénskych ruží. Má upokojujúce účinky na pleť, zabraňuje tvorbe akné, prekrvuje a následne sťahuje pokožku, vyživuje ju. Voňavé lupienky natrhané z práve sa rozvíjajúcich púčikov hneď ráno rozložíme po okrajoch vysokého hrnca. Do stredu hrnca vložíme tri sklené misky jednu na druhú. Zalejeme vodou tak, aby všetky lupienky boli ponorené. Zakryjeme polguľovou kovovou miskou dnom hore. Na dno kovovej misky rozložíme kúsky ľadu. Vnútri sklenej misky sa bude zbierať vyzrážaná ružová voda.


Morská ruža
V preklade je to rozmarín. Typická stredomorská bylinka, ktorú naše staré mamy pestovali na oknách. Aromatické korenie výborne ochutí mäsové jedlá i paradajkové omáčky. Pri grilovaní sa odporúča vhodiť na žeravé uhlie rozmarínový konárik. Vôňa oživí zmysly a zdvihne náladu. Silný odvar slúži na čistenie mastnej pleti, vysušuje vyrážky a čistí póry. Pri oplachovaní vlasov podporuje ich rast. Tonikum čistí mastné vlasy, navracia im lesk a farbu. Natieranie pokožky rozmarínovým olejom či tinktúrou zlepšuje prekrvenie kože a uvoľňuje stuhnuté svaly a kĺby.

 

Rozmarín dôkladne vyčistí pleť.


Všeliek harmanček
Kamilky či rumanček je v kozmetike najvyužívanejšou bylinkou. Odvar alebo zriedený olej zosvetľuje pleť, odstraňuje tmavé kruhy pod očami. Pomáha pri zápaloch očí aj ústnej dutiny. Zosvetlí dokonca blond vlasy a pri oplachovaní im dodá lesk a hebkosť. Zápar vo forme obkladu prikladáme na tvár, pôsobí antibakteriálne, hojí akné, rany a zápaly. Pleťová voda hydratuje suchú pokožku, osviežuje, dočisťuje a tonizuje. Pripravíme si ju z jednej čajovej lyžičky rumančeka a šalvie, ktoré zalejeme trochou vriacej vody. Po odstátí scedíme a premiešame s 20 ml liehu.


Hodvábne vlasy
O tom, že bazalka patrí do kuchyne, vieme. Tiež ju mám doma na okne. Môžeme ju použiť aj ako antibakteriálnu pleťovú vodu pri mastnej pleti, s upokojujúcim a osviežujúcim účinkom. Vlasom dodáva krásny lesk. Domáci šampón jednoducho pripravíte, ak povaríte 3 polievkové lyžicu sušenej bazalky, mäty a nastrúhanej, chemicky neošetrenej citrónovej kôry v 200 ml vody. Po pol hodine odstátia precedený výluh stačí zmiešať s detským neparfumovaným šampónom. Éterické oleje bazalky vyhladzujú vonkajšiu vrstvu vlasov. Vďaka tomu bude účes vzdušný.

 

Sunny, Foto: Julka

prispievatelia | 6.5.2011 | Hobby | https://www.trnavskyhlas.sk