Malženickú trinástku odštartovala výstrelom z brokovnice Barteková, v cieli bol prvý Dávidík

Pelotón 151 bežcov v Malženiciach odštartovala olympionička Danka Barteková.

Niekoľko sekúnd po štarte, bežci sa čo najrýchlejšie snažia opustiť futbalový trávnik OFK Dynamo Malženice.

V sobotu 11. júla výstrelom z brokovnice odštartovala 6. ročník Malženickej trinástky, v ktorom bolo 151-členné štartové pole pretekárov, bronzová olympionička z OH v Londýne 2012 a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková.

V početnom štartovom poli na 13 000-metrovej trati nechýbal ani zakladateľ tohto podujatia Ján Lietavec, najstarší účastník, 78-ročný Pavel Selecký z Trnavy, či doteraz jeden z najúspešnejších pretekárov 6-ročnej histórie Ján Križák (Grafobal Skalica), ktorý vo svojej kategórii 40-49-ročných mužov štyrikrát zvíťazil (v prvom, štvrtom, piatom a šiestom ročníku).

Vyše 150-členné štartové pole výstrelom z brokovnice odštartovala úspešná slovenská strelkyňa, tretia z OH v Londýne 2012 Danka Barteková.

Už od úvodných metrov z malženického štadióna smerom na Veľké Kostoľany a neskôr okolo Atómových elektrární v Jaslovských Bohuníc, cez rovnomennú obce späť do Malženíc sa do čela prepracovali najväčší favoriti na čele s Mariánom Dávidíkom, Jánom Križákom a Slavomírom Košíkom (minulotýždňový víťaz Špačinského trojuholníka). Tí o celkové prvenstvo neúnavne bojovali až do záverečných metrov.

Úspešným finišom si premiérové víťazstvo v Malženiciach nakoniec vybojoval slovenský reprezentant v orientačnom behu Marián Dávidík, rodák zo Zázrivej, ktorý v absolútnom poradí zvíťazil o 14 sekúnd pred Jánom Križákom.

Do cieľovej rovinky vbieha víťaz 6. ročníka Malženickej 13 slovenský reprezentant v orientačnom behu Marián Dávidík.

Zo žien na trati jednoznačne kraľovala slovenská reprezentantka Ľubomíra Maníková a podobne ako Križák zaknihovala už svoje štvrté malženické víťazstvo. Svoju najväčšiu súperku Moniku Kováčovú porazila o 5 minút, 39 sekúnd.

Do štartového poľa pretekárov sa po 30-ročnej odmlke (!!!) vrátil Trnavčan Peter Malenka. V kategórii mužov nad 60 rokov obsadil pekné tretie miesto časom 1:00:55...

Slovenskú reprezentantku Ľubomíru Maníkovú, štvornásobnú víťazku M-13 v kategórii žien a zároveň držiteľku najrýchlejšieho času 49:18 (z II. ročníka v roku 2012) práve spovedajú pracovníci Mestskej televízie Trnava.

Za vzornú organizáciou podujatia treba pochváliť celý organizačný štát na čele so 69-ročným Rastislavom Filom, ktorý bol v minulosti dlhé roky predsedom futbalového klubu Dynamo Malženice.

VÝSLEDKY - muži do 39 rokov:
1. M. Dávidík (Iontonápoje.sk) 43:26 (za traťovým rekordom Romana Arbeta z minulého roku zaostal o 56 sekúnd), 2. S. Košík (Považan Pruské) 44:07, 3. A. Orlický (Triatlon team Trnava) 45:42;

muži 40-49-roční: 1. J. Križák (AŠK Grafobal Skalica) 43:40, 2. J. Moravec (Spartak Myjava) 45:53, 3. Juraj Hudák (Trenčín)7:51;

muži 50-59-roční: 1. J. Kucharík (Zšt. Trenčín) 47:44, 2. J. Cvíčela (AK Bojničky) 48:38, 3. P. Klobučník (Jogging club Dubnica n. V.) 49:32;

muži nad 60 rokov: 1. M. Cyprian (MAC Dubnica n. V.) 57:14, 2. L. Urbanovič (Pyxida Čierne Kľačany) 57:21, 3. P. Malenka (Trnava) 1:00:55;

ženy do 34 rokov: 1. Ľ. Maníková (AK Spartak Dubnica n. V.) 49:32, 2. N. Lapošová (SKP Bratislava) 55:41, 3. M. Szecsényiová (Nitra) 01:00:27;

ženy nad 35 rokov: 1. M. Kováčová (Levice) 55:11, 2. J. Hudáková (Trenčín) 55:17, 3. M. Hutárová (Pavlice) 1:00:32.

Dobrá nálada vyžarovala aj z pretekárov, ktorí tvorili chvost štartového poľa...

Jeden z najmladších adeptov predškolského veku si prezerá parádne vecné ceny, ktoré predstavili organizátori M-13.

Ceny v rámcových žiackych pretekoch odovzdávali sprava: starosta obce Malženice Miroslav Macko, olympionička Danka Barteková a riaditeľ podujatia Rastislav Filo.

Radosť z víťazstva v žiackej kategórii dievčat mala aj 7-ročná Renátka Jamrichová, talentovaná ľavoruká tenistka AŠK Slávia Trnava. Na najvyššom stupni spoločne s ňou jej mladšia sestra Zuzka.

Priateľov v maratónkach tentoraz v cyklistickom oblečení prišli povzbudiť aj traja z nich, zľava: Ján Mika zo Smoleníc, Miroslav Ležovič z Trnavy a Stanislav Sedmák z Veľkých Kostolian.

Text a foto: MARIÁN PAVLÍK