Japonský sochár Tets Ohnari predstaví svoju tvorbu v Trnave

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/18170-japonsky-sochar-tets-ohnari-predstavi-svoju-tvorbu-v-trnave/japonsky-sochar-tets-ohnari-predstavi-svoju-tvorbu-v-trnave/

Pôjde o prvú výstavu v priestoroch Synagógy – Centre súčasného umenia po jej rekonštrukcii.

Plagát k akcii.

 

Prvou výstavou v Synagóge – centre súčasného umenia v Trnave po jej kompletnej obnove bude prezentácia diel japonského vizuálneho umelca Tetsa Ohnariho s názvom Reflexia.

 

Vernisáž bude vo štvrtok 18. februára, výstava potrvá do polovice mája. Tets Ohnari študoval sochárstvo a priestorovú tvorbu v Japonsku a v Prahe.

 

Pracuje s kameňom, drevom a sklom. Samostatné výstavy mal v Japonsku, Rumunsku, Maďarsku a Českej republike.

 

"Ohnari vo svojich sochárskych realizáciách vždy citlivo reaguje na konkrétne podnety miesta a jeho kultúrne, historické a priestorové špecifiká. Názov výstavy Reflexia vyjadruje v tomto zmysle i podstatu jeho plánovanej realizácie v Trnave. Tets Ohnari chápe svoju tvorbu ako proces, ktorého výsledkom nie je len artefakt, ale i jednotlivé kroky k nemu smerujúce,“ napísal o autorovi kurátor výstavy Peter Megyeši.

 

Umelec použil v trnavskej synagóge motív šesťcípej hviezdy, ktorý je dnes mementom odkazujúcim k sakrálnej minulosti priestoru.

 

Výstava v Synagóge – Centre súčasného umenia, čo je výstavný priestor Galérie Jána Koniarka v Trnave, sa koná pod záštitou veľvyslanectva Japonska na Slovensku.

 

Synagógu, ktorá aj predtým slúžila umeniu, zrekonštruovali za viac ako 700-tisíc eur z európskych fondov, práce dokončili len nedávno.

 

Neologickú synagógu na Halenárskej ulici v Trnave s výraznou dvojvežovou fasádou začali stavať podľa návrhu viedenského architekta Jakuba Gertnera v roku 1891, dokončená a sprístupnená pre veriacich bola v roku 1897.

 

Od polovice minulého storočia slúžila ako sklad tovaru, v roku 1986 ju poškodil požiar. V rokoch 1993 – 1994 synagógu čiastočne zrekonštruovala Galéria Jána Koniarka pre výstavné účely.

 

SITA

prispievatelia | 13.2.2016 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk