Beh v Trstíne suverénne vyhral Cíferčan Marek Jankovič

V poslednú májovú sobotu zorganizovali v Trstíne už 17. ročník bežeckého podujatia Memoriál Františka Daniša, na ktorom štartovalo 111 pretekárov (štvrtý najpočetnejší pelotón v doterajšej histórii). S náročnou traťou tohto obľúbeného cezpoľného behu sa vo veľkej horúčave riadne popasovalo 89 mužov a 22 žien.

Je odštartované. Na trať 17. ročníka Memoriálu Františka Daniša sa vydáva 111 vytrvalcov (89 mužov a 22 žien).

Tri okruhy merajúce 8090 m, ktoré sa odvíjali v prírodnej lokalite okolo vodnej nádrže Jarky, najlepšie zvládol 18-ročný Cíferčan Marek Jankovič, bežiaci za STU Bratislava.

Zvíťazil v čase 28:34. Do cieľovej rovinke vbehol s 35-sekundovým náskokom pred svojím najväčším prenasledovateľom, 26-ročným Marekom Hladíkom (PROefekt Team, o.z. Lošonec).

Tretí v absolútnom poradí skončil 23-ročný Filip Moravec (Spartak Myjava), ktorý dosiahol čas 29:24.

Bolo to premiérové víťazstvo talentovaného Cíferčana Mareka Jankoviča (zároveň bol aj víťazom kategórie juniorov do 19 rokov) v Trstíne, kde najúspešnejším pretekárom je Ondrej Puškár (AK AŠK Slávia Trnava), 6-násobný víťaz z rokoch 2007-2012 a zároveň držiteľ traťového rekordu 25:47 z roku 2008.

V štyroch ženských kategóriách diváci povzbudzovali na trati 22 pretekárok. Z nich najlepšiu formu prezentovala slovenská reprezentantka Lucia Janečková (Running Team Bratislava).

Svoju bežeckú premiéru v Trstíne mali (na obr. zľava): 34-ročný Marián Efendy Pavlík (Pastis Trnava) a 22-ročný Denis Cintula (Boxing klub Trnava), pretekár s trstínskými koreňmi...

Jej víťazný čas 33:14 bol pätnástym najrýchlejším v absolútnom poradí 111-členného pestrofarebného štartového poľa.

Druhou najrýchlejšou ženou bola Janka Úradníková (Družba Piešťany) 34:32 a treťou mama víťazky, Danka Janečková (Running Team Bratislava), dlhoročná úspešná slovenská reprezentantka, ktorá dobehla v čase 35:28.

Z bežcov, reprezentujúcich Trnavský kraj sa v Trstíne darilo Jánovi Moravcovi (Spartak Myjava), víťaz v kategórii mužov 40-49-ročných časom 30:39.

Absolútny víťaz podujatia, 18-ročný Cíferčan Marek Jankovič (STU Bratislava) a zároveň víťaz kategórie juniorov do 19 rokov.

Tretí v tejto kategórii skončil Ľuboš Ferenc (Fešák Team Trnava) 32:25. V kategórii mužov 20-39-ročných zvíťazil Marek Hladík (PROefekt) pred Filipom Moravcom (Spartak Myjava).

V juniorskej kategórii Dávid Žigo (PROefekt, o.z. Lošonec) bol druhý (30:42 - v absolútnom poradí skončil na 7. mieste) a Matúš Remiš (AK AŠK Trnava) tretí (37:42).

Štvornásobný víťaz Malokarpatského maratónu v Trnave, dnes už 53-ročný Peter Portášik (AŠK Grafobal Skalica) obsadil 3. miesto v kat. mužov 50-59-ročných časom 33:41.

Bývalá dlhoročná slovenská reprezentantka Danka Janečková (št. č. 29), víťazka kategórie žien 35-49-ročných, v obkľúčení mladých bežcov, zľava: Ivan Belica (Dolné Orešany), Timotej Hupka (AK AŠK Slávia Trnava a Samuel Polák (AC Nové Zámky).

Z rovnakého umiestnenia mal radosť aj 79-ročný Pavol Selecký (Klub dôchodcov Trnava) v kat. mužov nad 70 rokov (41:02 - bežal iba dva okruhy), ktorý bol zároveň najstarším účastníkom podujatia.

Na stupni víťazov bola aj víťazka kategórie žien nad 50 rokov Mária Hutárová (Pavlice) 43:10 a Anna Vargová (Horné Zelenice), skončila druhá v tejto kategórii (53:00).

V kategórii žien 20-34-ročných obsadila 3. miesto Zuzana Lužáková (Bernohy Trnava) 43:46. Pekné zastúpenie v pretekoch aj hostiteľská obec Trstín, ktorú reprezentovalo 16 pretekárov.

Najvyšší muž na trati, 200-centimentový, 47-ročný Viktor Dřízga (SBS Bratislava), pravidelný účastník bežeckých podujatí v trnavskom regióne.

Vľavo víťazka kategórie žien nad 50 rokov Mária Hutárová (Pavlice), bežiaca spoločne s Janou Genčúrovou (Ružindol).

S náročnou traťou sa statočne popasovali aj dvaja 17-roční Trstínčania Adrián Indrišek (št. č. 4) a Adam Harnúšek.

Celú, vyše 8-kilometrovú trať absolvoval 35-ročný Trnavčan Miroslav Kvasnička spolu s svojím 5-ročným synčekom Mirkom, ktorý statočne šliapal do pedálov svojho bicykla...

Bývalého zástupcu starostky, 69-ročného Emila Holického, takto s úsmevom v cieli vítala terajšia trstínska „richtárka“ Marta Genčúrová.

Na trati cezpoľného behu v prekrásnej prírodnej scenérii sme zastihli aj týchto štyroch pretekárov, zľava: Matúš Remiš (AK AŠK Slávia Trnava), Jana Kleskeňová (AKV Bratislava), druhá v kategórii žien 35-49-ročných, Rastislav Dobšovič (Dolné Orešany) a Štefan Demovič (Trstín).

Na stupni víťazov trojica najrýchlejších bežcov 17. ročníka Memoriálu Františka Daniša v Trstíne. V strede víťaz Marek Jankovič (STU Bratislava), vľavo v poradí druhý Martin Hladík (PROefekt Team , o.z. Lošonec) a vpravo Filip Moravec (Spartak Myjava).

TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK