Fotopasce ako ochrana majetku, verejného priestranstva a pomôcka na monitorovanie zveri

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 24.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/19047-fotopasce-ako-ochrana-majetku-verejneho-priestranstva-a-pomocka-na-monitorovanie-zveri/fotopasce-ako-ochrana-majetku-verejneho-priestranstva-a-pomocka-na-monitorovanie-zveri/

Fotopasce sú malé nenápadné krabičky, ktoré si čoraz viac získavajú svoju popularitu. Sú ekonomicky výhodnejšie ako kamerový systém a ich používanie je navyše jednoduchšie a praktickejšie. Spájajú sa najmä s fotografovaním divokej zveri vo voľnej prírode, no užitočné sú aj pri ochrane majetku – v Trnave napríklad slúžia mestským policajtom pri odhaľovaní nelegálnych skládok.

Foto: pixabay.com

 

Monitoring v reálnom čase alebo ukladanie na SD kartu

Existuje niekoľko druhov fotopascí v rôznych cenových kategóriách, ktoré sú určené na konkrétny účel. Na ochranu majetku sú najčastejšie využívané fotopasce s MMS funkciou, ktoré dokážu majiteľovi odoslať fotku na mobil alebo e-mail v reálnom čase.

 

Na stráženie verejných priestranstiev väčšinou stačia fotopasce bez MMS, keďže na usvedčenie páchateľa z nelegálnej činnosti poslúži aj jeho dodatočný záber.

 

Na monitorovanie určitých oblastí začala využívať fotopasce aj mestská polícia v Trnave, ktorá takýmto spôsobom účinne odhaľuje priestupky pri zakladaní nelegálnych skládok.

 

Od apríla sú vo vybraných lokalitách nainštalované fotopasce, ktoré ihneď na dispečing odosielajú fotografie prichytených ľudí.

 

Poľovníci a ochranári prírody často inštalujú na vytipované miesta fotopasce, ktoré zachytené snímky ukladajú na SD kartu uloženú v prístroji. V pravidelných intervaloch potom chodia kontrolovať, aké úlovky sa im podarilo odfotografovať.

 

Fotopasce v lesoch slúžia väčšinou primárne na monitorovanie divokých zvierat, ich migrácie a v niektorých prípadoch aj populácie.

 

Ochranári v TANAP-e pomocou fotopascí sledujú napríklad svištie kolónie, brlohy jazvecov či hniezda dravých vtákov. Nezriedka sa tiež takýmto spôsobom sledujú miesta, na ktorých zvyknú pytliaci zbierať zhodené parožie.

 

Fotopasce musia byť hlavne nenápadné

Každá fotopasca obsahuje digitálny fotoaparát, ktorý spúšťa senzor pohybu. Dôležité je, aby mali fotopasce robustné vodeodolné telo, ktoré odoláva počasiu a prípadnej zvedavosti zvierat.

 

Viaceré modely umožňujú nastaviť citlivosť senzora tak, aby sa snímanie nespúšťalo zbytočne – napríklad pri pohybe konárov.

 

Či už ide o ochranu majetku, alebo sledovanie zvierat v lese, kľúčové je, aby boli fotopasce nenápadné. Práve preto sa najčastejšie vyrábajú v maskovacom prevedení a vybavujú sa neviditeľným čiernym bleskom.

 

Robí sa tak kvôli tomu, aby zostali nepovšimnuté a nepoškodené na svojom mieste a mohli slúžiť účelu, pre ktorý boli nainštalované.

inzercia | 3.6.2016 | Hobby | https://www.trnavskyhlas.sk