Spartak pred vypredaným hľadiskom proti Austrii neuspel, vypadol po penaltovom rozstrele

Púť futbalistov Spartaka pohárovou Európou sa skončila. Andeli doma pred viac ako 17-tisícovou návštevou prehrali v riadnom hracom čase s Austriou Viedeň 0:1, aby napokon po nerozhodnom predĺžení prehrali v penaltovom rozstrele.

Fanúšikovia Spartaka sa pri nástupe hráčov prezentovali pôsobivým choreom. Foto: Juraj Cisár

Červeno-čierni mohli mať nástup z ríše snov. Už v druhej minúte sa vyhol ofsajdovej pasci Tambe, rútil sa sám na Almera, ale netrafil bránku.

Austria krátko na to kopala priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti, pri Grünwaldovej technickej strele sa zaskvel efektným zákrokom Jakubech, loptu vytiahol spod brvna.

Potom sa hra odvíjala v strede poľa, bojovalo sa o každý kúsok ihriska. Trnavčania bránili v bloku s pressovaním od polovice ihriska a snažili sa vyrážať do brejkov. Po jednom z nich pálil nepresne Schranz, ďalšia z nebezpečných akcií skončila faulom Tambeho na brankára.

Austria dala o sebe znova vedieť v 29. minúte, po centri z pravej strany na päťke hlavičkoval Grünwald, našťastie minul cieľ. Do siete si nenašla cestu ani ďalekonosná rana Holzhausera.

Na opačnej strane natiahol Almera Halilovič, rakúsky gólman vytesnil strelu na roh.

Po prestávke mohli červeno-čierni zopakovať úder z Viedne, keď strelili Austrii gól hneď po polčase. Po Halilovičovej prihrávke však Schranz v dobrej pozícii pretrelil.

Austria, vedomá si, že musí streliť gól, sa začala v druhom polčase ešte výraznejšie tlačiť dopredu. Po Jakubechovom faule mimo pokutového územia napálil Grünwald z priameho kopu do brvna.

Neskôr vyprášil trnavskému brankárovi rukavice jedovkou Friesenbichler a z následného rohu Jakubech famózne vyrazil Serbestovu bombu. V 85. minúte preletela tesne vedľa žrde Grünwaldova rana.

Austria sa dočkala v 88. minúte, keď dlhý nákop do šestnástky sklepol Kvasina pre Friesenbichlera a ten hlavou strelil gól, ktorým zmazal trnavský náskok z prvého duelu.

Zápas išiel do predĺženia. Prvú šancu v nadstavenom čase mal Kayode, jeho nožničky Jakubech chytil. Potom Almer vybehol za šestnástku, stratil loptu, zmocnil sa jej Sloboda, ktorého strelu z diaľky však pred bránkou odvrátil Rotpuller.

V druhom polčase predĺženia mohol rozhodnúť Mikovič, keď sa po dlhom pase dostal za obranu, samostatný nájazd ale zakončil nepresne. Napokon sa miláčik trnavského publika stal smoliarom duelu, keď ako jediný v penaltovom rozstrele nepremenil pokutový kop, Almer mu strelu vystihol.

Z postupu do play-off Európskej ligy sa teší Austria Viedeň, súpera spozná po žrebovaní v piatok.

Postupuje Austria Viedeň

ŽK: Tambe, Jakubech, Horník, Hladík – Holzhauser, Tajouri-Shradi, Friesenbichler

Rozhodovali: Bebek – Petrovič, Grgič (všetci Chorvátsko)

Diváci: 17 152

SPARTAK: Jakubech – Kadlec, Greššák, Godál, Horník – Bello, Sloboda – Schranz, Halilovič (97. Jirka), Mikovič – Tambe (79. Hladík). Tréner: Karhan

AUSTRIA: Almer – Stryger Larsen, Filipovič, Rotpuller, Martschinko – Holzhauser (71. Tajouri-Shradi), Serbest – Venuto (86. Kvasina), Grünwald, Pires (71. Friesenbichler) – Kayode. Tréner: Fink

Miroslav Karhan (tréner Spartaka): "Tak ako sme sa minulý týždeň tešili z výborného výsledku, dnes smútime. Mali sme šance hneď v úvode, Tambe išiel sám na bránku, keby dal gól, zápas by sa vyvíjal inak. Ale na keby sa nehrá. Počas celé zápasu sme dokázali súpera držať na dištanc, mal tam šance po štandardkách. Ich silné stránky sme dokázali eliminovať, nevedeli sme ale využiť slabinu Austrie a nedostávali sa do takých šancí ako pred týždňom. Inkasovať gól dve minúty pred koncom je ako rana do srdca, mužstvo ale predĺženie zvládlo celkom solídne. Penalty už sú lotéria, súper mal viac šťastia ako my."

Thorsten Fink (tréner Austrie): "„Bol to mimoriadne náročný zápas. Priznám sa, že aj ja som z neho unavený. Boli sme trpezliví, aj po prehre vo Viedni. Verili sme, že dáme gól a vyhráme. V úvode sme mali trochu problémy, bolo vidieť, že je to európsky zápas a je to iný level ako domáce duely. To isté však bolo aj u domácich. Celý čas to bolo 50:50, šancu mali oba tímy. Bol to manifest futbalu, hralo sa na krásnom štadióne pred super divákmi, zápas gradoval do zaujímavej zápletky. Nakoniec sme boli šťastnejší v penaltovom rozstrele. Možno, že to nebolo až také smutné pre domácich, keď prehrali po ňom.“