Obyčajný drep je kráľom cvikov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/2006-obycajny-drep-je-kralom-cvikov/obycajny-drep-je-kralom-cvikov/

Vedeli ste, že najdôležitejším cvikom nielen pre rozvoj svalstva dolných končatín, ale aj cvikom, ktorý viac-menej vplýva na rozvoj a silu celého tela, je drep? Kto z vás ho dokáže urobiť?

Činka musí byť položená pevne na ramenách. Foto: Michal Hlavatovič

 

A koľkí z vás ho dokážu urobiť bez toho, aby sa museli podoprieť rukami o zem vo chvíli, keď sa rozhodnú postaviť? Z vlastnej skúsenosti viem, že počas tréningu v akejkoľvek komerčnej posilňovni zrátam drepujúcich ľudí na prstoch jednej ruky. Sú všetci takí pohodlní, že ešte aj nohy chcú cvičiť posediačky, alebo najlepšie poležiačky?
Tak ako na všetky svalové partie, tak aj na nohy existuje veľa rôznych cvikov a veľa rôznych strojov. Nič sa však nevyrovná klasike. Zabudnite na povery, že si drepmi zničíte kolená. Ak sa to naučíte robiť správne, nemusíte mať obavy. Musíte však mať na mysli, že drep je nielen najlepší cvik, ale aj najťažší z hľadiska koordinácie pohybu a stability.

 

Dôležitý je postoj - chodidlá na šírku ramien. Foto: Michal Hlavatovič


Hlavne správne
V prvom rade, keď už naberiete odvahu a rozhodnete sa s drepom začať, vyberte si správnu obuv. Rôzne komerčne známe značky bežeckej obuvi s neskutočnými vzduchovými vankúšmi si nechajte na to, na čo sú určené – na behanie. Nehovoriac o plážových šľapkách, ktoré sú ideálne pre hazardérov so zdravím. Potrebujete stabilnú, ale hlavne pevnú obuv.
Základná pozícia pri drepe je stoj rozkročný na šírku ramien, špičky sú mierne vytočené von, činka je na pleciach, pohľad smeruje pred seba. Chodidlá musia byť pre dobrú stabilitu počas cviku celou svojou plochou v kontakte s podložkou. Pokrčením v kolenách pomaly prejdite do drepu. Trup mierne predkloňte. Chrbát majte po celú dobu fixovaný vo vzpriamenej polohe. Kolená sú stále nad osou chodidiel, to znamená: Nesmú vybočovať do strán, ani ich netlačte k sebe. Snažte sa aj o to, aby sa kolená nedostali pred špičky. Zbytočne ich tým budete zaťažovať. 
 

 

 

Dbajte na pevný a vzpriamený chrbát. Foto: Michal Hlavatovič

 

Kontrola nadovšetko
Pohyb musí byť po celý čas plne kontrolovaný. Najlepšie si ho odskúšate tak, že sa pred samotným cvikom niekoľkokrát posadíte na lavičku bez činky. Kontrolujte si pri tom práve polohu kolien.
Po dosiahnutí najnižšej polohy sa bez prerušenia vráťte do pôvodnej. Hĺbka drepu je rôzna, no mala by byť minimálne taká, aby sa koleno dostalo do rovnobežky s bedrovým kĺbom. Pri drepe musíte viac ako pri iných cvikoch dbať na dýchanie. Vo východiskovej polohe sa zhlboka nadýchnite, počas pohybu nadol majte dych zadržaný a v poslednej fáze vstávania vydýchnite.
S hmotnosťou činky neexperimentujte. Naučte sa to najprv s prázdnou tyčou. Ak zvládnete drep technicky, môžete si na činku pridať primeranú záťaž. Aby ste mohli urobiť štyri série po desať až dvanásť opakovaní, váhu činiek voľte vždy tak, aby ste robili celý pohyb kontrolovane.

 

Bez správnej hĺbky nemá drep efekt. Fotot: Michal Hlavatovič

RUDOLF SISKA, športový tréner

prispievatelia | 18.6.2011 | Hobby | https://www.trnavskyhlas.sk