Mladí Slováci zabojujú cez víkend v Hlohovci o postup na hádzanársky šampionát

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/20519-mladi-slovaci-zabojuju-cez-vikend-v-hlohovci-o-postup-na-hadzanarsky-sampionat/mladi-slovaci-zabojuju-cez-vikend-v-hlohovci-o-postup-na-hadzanarsky-sampionat/

Slovenskí juniori budú na turnaji 4. kvalifikačnej skupiny bojovať postup na MS hráčov do 21 rokov v Alžírsku.

Ilustračné foto: shutterstock.com

 

Hneď prvý týždeň v novom roku prinesie súboje kvalifikácie o postup na svetový hádzanársky šampionát v podaní juniorov.

 

Slovenskí reprezentanti sa budú o účasť na MS hráčov do 21 rokov v Alžírsku (17. - 30. 7. 2017) usilovať na turnaji 4. kvalifikačnej skupiny v Hlohovci, kde budú ich súpermi od piatka 6. do nedele 8. januára 2017 postupne výbery Kosova, Ukrajiny a Slovinska. Len víťaz si zabezpečí postupovú miestenku.

"Slovinci sú jednoznačnými favoritmi. My ideme s pokorou do turnaja, na ktorom môžeme prekvapiť. Podľa programu duelov by vrchol mal prísť na jeho konci v konfrontácii so Slovinskom, ale chceme ísť od zápasu k zápasu a rozhodne nikoho nepodceňujeme. Na úvod nás nečaká nič ľahké proti Kosovu. Aj keď je to neznáma, balkánska škola je veľmi silná. Od tohto sa bude odvíjať všetko ostatné. S Ukrajincami sme hrali aj pred rokom v kvalifikácii ME do 20 rokov, v Prešove sme vyhrali 31:25. Ak neprišlo v ich zostave k výraznejším zmenám, tak sme pripravení na tohto súpera a vieme, čo môžeme očakávať," povedal pre agentúru SITA kouč juniorov SR Marek Gernát. 

 

Na záverečnom sústredení mal k dispozícii 18-členný káder. Z neho vzíde šestnástka na kvalifikáciu.

 

"Na stredajšom tréningu sa nám zranil Dodo Tomášek, ktorého sme so silným výronom viezli do nemocnice. Je tam ešte zopár otáznikov, lebo niektorí majú drobné zranenia. Chýbajú nám aj ďalší chlapci, ako napríklad dlhodobo zranení Tribus či Tribula, ktorí odtiahli pred rokom prešovský kvalifikačný turnaj, alebo Vaňko."


Mladí Slováci absolvovali generálku pred kvalifikáciou v závere uplynulého týždňa na Vianočnom turnaji o Pohár mesta Praha, kde skončili tretí za Poliakmi a Čechmi.

 

"Aj keď to tak výsledkovo nevyzerá, potešilo nás tam veľa vecí. Predovšetkým výkony brankárov a hra v obrane, na čom chceme stavať. Družstvo je dobre vyskladané, doplnili sme ho mladšími talentovanými hráčmi, ktorí najmä v útočnej fáze môžu priniesť do tímu čerstvý vietor," poznamenal Gernát.

 

Právo usporiadať kvalifikačný turnaj získali vďaka žrebu ako prví Ukrajinci. Neprejavili však záujem takisto ako ďalší dvaja súperi SR.

 

"Domáce prostredie môže zohrať dôležitú úlohu a pomôcť nám. My sme len radi, že nemusíme nikam cestovať. Pevne verím, že v Hlohovci nás prídu povzbudiť fanúšikovia. Chlapci túžia po postupe a rovnako aj vedenie SZH, ktoré práve preto prijalo ponúknutú možnosť organizácie turnaja. Všetci si prajeme, aby všetko do seba zapadlo a mali sme úspešný predĺžený víkend," zaželal si tréner slovenskej reprezentácie juniorov.


Okrem Hlohovca sa bude tento týždeň o postup na MS bojovať aj na ďalších šiestich miestach.

 

Zo siedmich štvorčlenných skupín postúpi dovedna sedem európskych tímov - z 1. až 7. skupiny si zahrajú na šampionáte len ich víťazi.

 

Istotu účasti na MS hádzanárov do 21 rokov majú organizátor Alžírsko, Francúzsko ako svetový šampión do 19 rokov z MS 2015 v Rusku a štyri družstvá z lanských ME "20" v Dánsku: Španielsko (skončilo 1.), Nemecko (2.), Chorvátsko (4.) a Nórsko (5.).

 


Širšia nominácia juniorov SR na kvalifikáciu MS v hádzanej hráčov do 21 rokov:

brankári: Michal Martin Konečný (HC Sporta Hlohovec), Lukáš Gálik (ŠKP Bratislava), Adrián Šimovček (TJ Sokol Nové Veselí/ČR)
pivot: Boris Rešovský (Tatran Prešov)
krídla: Dávid Michalka (HK Agro Topoľčany), Martin Kríž, Patrik Humeňanský (obaja Tatran Prešov), Maroš Hájnik (ŠKP Bratislava)
spojky: Ľuboš Šárpataky, Miloš Šárpataky, Tomáš Rečičár (všetci Tatran Prešov), Marek Hlinka (HK Agro Topoľčany), Filip Ficza (HC Štart Nové Zámky), Vajk Pomichal, Oliver Orosz, Jakub Prokop (všetci ŠKP Bratislava), Martin Potisk (Háo TJ Slovan Modra)

Realizačný tím juniorov Slovenska:
tréner:
Marek Gernát
asistent trénera: Peter Kostka
vedúci a manažér tímu: Vladislav Leško
fyzioterapeut: Jozef Urminský

 


Zloženie skupín na kvalifikačných turnajoch juniorov (6. - 8. 1. 2017) o postup na MS v hádzanej hráčov do 21 rokov v Alžírsku (17. - 30. 7. 2017):

1. skupina: Holandsko, Rusko, Taliansko, Lotyšsko
2. skupina: Dánsko, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko
3. skupina: Poľsko, Portugalsko, Macedónsko, Turecko
4. skupina: Slovinsko, Slovensko, Ukrajina, Kosovo
5. skupina: Island, Srbsko, Litva, Grécko
6. skupina: Maďarsko, Česko, Rakúsko, Čierna Hora
7. skupina: Švajčiarsko, Izrael, Faerské ostrovy, Fínsko

 


Program 4. skupiny (Hlohovec/SR):

piatok 6. 1. 2017: Slovinsko - Ukrajina (16.00 h), Slovensko - Kosovo (18.00)
sobota 7. 1.: Kosovo - Slovinsko (16.00), Ukrajina - Slovensko (18.00)
nedeľa 8. 1.: Ukrajina - Kosovo (16.00), Slovinsko - Slovensko (18.00)

 

SITA

prispievatelia | 5.1.2017 | Hádzaná | https://www.trnavskyhlas.sk