Pritečie k nim konečne voda?

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/222-pritecie-k-nim-konecne-voda/pritecie-k-nim-konecne-voda/

KRIŽOVANY NAD DUDVÁHOM – O výstavbe vodovodu, na ktorý získala Trnavská vodárenská spoločnosť, a. s., (TAVOS) financie z európskych fondov, rozhodnú čoskoro novozvolené zastupiteľstvá dotknutých obcí.

Svetlana Masaryková sa nebojí zatupovať obce v rokovaniach so spoločnosťou TAVOS. Projekt je podľa nej pre mikroregión veľká šanca. Foto: Darina Kvetanová

 

V Križovanoch nad Dudváhom, Vlčkovciach, Majcichove a Opoji vodovod chýba. Činnosťou Farmy Majcichov, a. s., sa do spodných vôd dostali fekálie. Práve projekt výstavby prívodu vodovodu by mal problém vyriešiť. Jeho vznik pomôže aj blízkym Šúrovciam a Zavaru, ktorých vodovod potrebuje generálnu rekonštrukciu.
Celkové náklady na stavbu prevyšujú podľa slov generálneho riaditeľa TAVOS-u Mareka Gálika 11 miliónov eur, ministerstvo životného prostredia spoločnosti odsúhlasilo 8,8 milióna. Časť chýbajúcich peňazí by mali poskytnúť obce, za čo získajú vyšší podiel na základnom imaní v spoločnosti.
O tom, o akú sumu pôjde, rokoval s dozornou radou TAVOS-u bývalý starosta Križovian nad Dudváhom Ján Vrábel ako zástupca všetkých dotknutých obcí. Po voľbách ho v starostovskom kresle nahradila Svetlana Masaryková. Novozvolená starostka pre Trnavský hlas uviedla, že starostovia obcí sa v blízkej dobe stretnú, aby si zvolili nového zástupcu a dohodli sa na ďalšom postupe. Križovany však podľa jej slov v iniciatíve nepoľavia. V prípade, že by v rokovaniach pokračovala práve ona, bude jej bývalý starosta Ján Vrábel nápomocný.
Takmer všetky spomínané obce budú musieť pre vodovod zaťažiť svoje rozpočty úvermi. „Napriek tomu je to pre náš mikroregión veľká šanca. Peniaze z eurofondov sú schválené a takáto príležitosť sa jednoducho neodmieta,“ uviedla Svetlana Masaryková.
 

Darina Kvetanová | 6.1.2011 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk