Blondínka z Brestovian mieri do OSN

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/2270-blondinka-z-brestovian-mieri-do-osn/blondinka-z-brestovian-mieri-do-osn/

Je mladá, pekná, inteligentná a úspešná. Pre niektorých je táto nebezpečná kombinácia nepredstaviteľná. Nová mládežnícka delegátka Slovenska na Valnom zhromaždení OSN Monika Mareková (23) z Brestovian na neprajníkov kašle. Za všetkým, čo dosiahla, je tvrdá práca.

Monika sa na svoju novú rolu poctivo pripravuje. Na návšteve sídla OSN vo Viedni. FOTO: album Moniky Marekovej

 

Keď vyšiel na internete článok, o tom, že vyhrala výberové konanie, v diskusii sa objavili všelijaké názory spájajúce jej výber s politickými záujmami. „Moji rodičia nemajú s politikou nič spoločné a nemuseli ani nikoho podplatiť,“ smeje sa blondínka.


Prázdniny sa nekonajú

Študentka piateho ročníka Právnickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne sa túžila uplatniť v medzinárodnom práve prakticky od detstva. „Keď som bola veľmi malá, chcela som sa stať princeznou. Ale neskôr ma to už ťahalo k právu.“ To, že sa stala v poradí piatou slovenskou mládežníckou delegátkou, berie ako ďalší krok k splneniu svojho sna. Chcela by pôsobiť v medzinárodnom práve, najlepšie v zahraničí.
V októbri sa vyberie do New Yorku, aby počas valného zhromaždenia zasadla za jeden stôl s predstaviteľmi celosvetovej diplomatickej špičky v Organizácii spojených národov. Hoci delegátkou je celý rok, povinnosti priamo v OSN si bude plniť len dva týždne. No dovtedy ju čaká ešte kus práce. „Prázdniny sa tento rok nekonajú. Dokončujem diplomovku, v júli idem do Ženevy na letný študijný pobyt a zároveň sa tam stretnem s ostatnými mládežníckymi delegátmi. V auguste sa zúčastním modelového zasadania OSN vo Viedni, aby som zistila, aké to je.“ Monika má plány na rok dopredu. Hneď ako si splní svoje povinnosti v New Yorku a napíše potrebné reporty o tom, ako bolo a čo obhájila, mieri na päť a polmesačnú stáž do Haagu na Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu. Ambície ani odhodlanie jej rozhodne nechýbajú.


Hyperaktívna
Naša nová mládežnícka delegátka rada cestuje, spoznáva ľudí a učí sa cudzie jazyky. Perfektne ovláda angličtinu a nemčinu, dohovorí sa aj po francúzsky a taliansky. Rada sa vzdeláva a zdokonaľuje aj vtedy, keď nemusí. Baví ju to. Vo voľnom čase spieva, hrá na gitare a športuje. Keď sa priznala, že je aj párty človek, ktorý sa rád zabáva, uľavilo sa mi. Už som sa zľakla, že nie je z tohto sveta. „Všetko sa dá skĺbiť, len treba nájsť správnu mieru,“ dodáva šalamúnsky. Monika môže byť inšpiráciou pre tých, ktorí tvrdia, že nemajú na nič čas, a pritom toho veľa nerobia. „Od strednej školy som si zvykla zvládať viac vecí naraz. Funguje to tak, že čím viac robím, tým viac stíham,“ približuje.
Podľa Moniky majú študenti veľa možností, ako sa dostať do zahraničia na rôzne stáže, študijné a výmenné pobyty. Väčšinou sa dajú na všetko zohnať granty, takže výdavky sú minimálne. V čom je háčik? „V ničom. Treba len hľadať a nezľaknúť sa prvých neúspechov alebo byrokracie.“
Sama ako tretiačka študovala vo Švajčiarsku vďaka programu Erasmus, tento akademický rok strávila v Kanade cez program ISEP. Zdokonaľovala sa najmä v jazykoch. Po taliansky sa naučila na letnej brigáde. „Pracovala som tam ako čašníčka a nebolo to prvýkrát. Robila som už všeličo, čo bolo od práva na míle vzdialené: bola som promotérkou, rozdávala som letáky, účinkovala som v reklame jedného mobilného operátora. Hrala som tam ako komparz, ale do tváre mi bolo vidieť.“ Za veľmi zaujímavú považuje aj prácu v tlačovom centre najväčšieho slovenského festivalu Pohoda. „Bola to super skúsenosť, aj keď to nebola práca pre právnika, skôr zábava. Stretla som sa s hviezdami a mala som prístup do zákulisia,“ chváli sa.
Teraz popri škole stážuje v Centre pre ľudské práva a demokratizáciu pri Medzinárodnom politologickom ústave Masarykovej univerzity. V uplynulom roku pracovala ako asistentka profesora na univerzite v Kanade.

 

V New Yorku bude reprezentovať slovenskú mládež na Valnom zhromaždení OSN. Foto: Vladimír Kampf


Robili si z nej srandu
V OSN sa bude snažiť vyjednať čo najlepšiu pozíciu pre mládež z hľadiska Slovenska a Európskej únie. Chce dosiahnuť, aby sa mladí mohli viac podieľať na rozhodovaní na najvyššej úrovni. „Veľa mladých na Slovensku aj vo svete sa sťažuje na to, čo sa im nepáči, ale pritom neurobia nič pre to, aby to bolo inak. Ja si myslím, že sa toho veľa zmeniť dá a rozhodla som sa pre to niečo urobiť. Už nejaký čas si idem za svojím.“ Keď sa kamaráti dozvedeli o jej úspechu, niektorí si z nej robili srandu, samozrejme, v dobrom, a úspech jej veľmi prajú. „Hovorili, že si ma teraz musia udržať ako dôležitý kontakt, lebo sa im známosť so mnou môže hodiť. A tiež robili vtipy, aby som presadila rôzne všeobecne neprípustné veci, ale nemysleli to vážne. Navyše, na presadenie ich vtipných nápadov aj tak nemám dosah,“ smeje sa.
Pre oblasť, ktorou sa bude v OSN zaoberať, sa ešte nerozhodla. „Zaujíma ma mnoho vecí, ako napríklad rómska otázka u mladých ľudí, ich participácia a zapojenie sa do mládežníckych aktivít, vzdelávanie Rómov a reforma vzdelávania ako takého, takže niečo z toho. Uvidíme.“

 

Čo je to mládežnícky delegát
Cieľom programu mládežníckeho delegáta je poskytnúť mladým ľuďom možnosť zastupovať, participovať a ovplyvňovať rozhodovacie procesy v medzinárodnej mládežníckej politike. Program od roku 2007 organizuje a sponzoruje Rada mládeže Slovenska v spolupráci s Ministerstvom školstva a Ministerstvom zahraničných vecí SR. Prihlásiť sa môžu mladí ľudia od 18 do 24 rokov tak, že pošlú prihlášku, životopis a esej na jednu z tém Tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN. Vybraných ľudí pozvú do druhého kola, ktoré pozostáva z akademickej debaty a osobného pohovoru. Všetko je v anglickom jazyku.
 

Katarína Rosinová | 5.7.2011 | Tí sú naši | https://www.trnavskyhlas.sk