Na Bielonedeľnej púti na Katarínke bolo doteraz najviac putujúcich

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 25.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/23626-na-bielonedelnej-puti-na-katarinke-bolo-doteraz-najviac-putujucich/na-bielonedelnej-puti-na-katarinke-bolo-doteraz-najviac-putujucich/

Medzi pútnikmi bol aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Na Katarínku putovali stovky ľudí. Foto: Peter Herceg

 

Zrúcanina Katarínka pri Dechticiach privítala v nedeľu už po devätnásty raz putujúcich aj návštevníkov na Bielonedeľnej púti.

 

Približne dvesto ľudí putovalo malokarpatskými lesmi zo železničnej stanice Buková a ďalších 300 návštevníkov sa do podujatia zapojilo už priamo namieste.

 

Celú púť absolvoval spoločne s ostatnými pútnikmi aj pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.

 

Bielonedeľná púť je tradičné podujatie, ktoré sa koná vždy týždeň po Veľkej noci. Program púte začal príchodom osobného vlaku, úvodným slovom organizátorov a požehnaním otca biskupa.

 

Približne dvanásťkilometrová cesta bola sprevádzaná zastaveniami a historickými faktami o niekdajších mnohotisícových púťach na Katarínku.

 

Hlavným bodom programu bola svätá omša v zrúcanine Kostola sv. Kataríny, na ktorú prišlo viac než 500 návštevníkov.

 

 

 

Biskup Jozef Haľko sa im prihovoril, aby sa nehanbili za svoju vieru, za Ježiša Krista: „Ani ten najmodernejší človek netúži po ničom inom, ako po láske, ktorá sa dáva, ktorá sa daruje, ktorá vykračuje zo seba a ktorá dáva zmysel pre život.“

 

Spolu s pomocným biskupom bolo prítomných tiež viacero kňazov, ktorým je blízka myšlienka projektu Katarínka.

 

Omšu koncelebrovali Ondrej Chrvala, Miroslav Kováč, Ľudovít Kubán, jezuita Martin Halčák, dominikáni Bartolomej Vladimír Hurňanský, Matej

Juraj Šulík a františkán Félix-Mária Zdenko Žiška.

 

 

Po svätej omši nasledoval už voľný program, ľudia ho využili na prechádzku po okolí, opekanie, či historické sprevádzanie s výkladom.

 

Mimoriadny záujem bol aj o výstup do zrekonštruovanej kostolnej veže. Avšak bezpečnostné podmienky a obmedzená kapacita 16 ľudí neumožnili vstup všetkým záujemcom.

 

Hlavná sezóna, kedy bude veža otvorená každý deň, začne na prelome mesiacov jún – júl a potrvá do začiatku septembra. Do leta bude veža otvorená príležitostne počas víkendov.

 

 

 

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč.

 

Tento rok vstupuje projekt do 24. sezóny, počas ktorej sa dobrovoľníci budú opäť aktívne venovať záchrane historickej pamiatky.

 

Letné tábory na Katarínke organizuje Občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM).

 

 

Od založenia projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo takmer 1700 dobrovoľníkov. V tejto sezóne bude pokračovať archeologický výskum, obnova krypty, či konzervácia ruín v objekte kláštora.

 

Zároveň budú prebiehať prípravy na oslavu 400. výročia založenia kláštora. Zakladacia listina bola vydaná grófom Kryštofom Erdödym v Chtelnickom kaštieli, dňa 21. decembra roku 1618.

 

text: ľub, pm

foto: Peter Herceg (5x), Michaela Stareková

prispievatelia | 9.4.2018 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk