Vegetariánske mäsové pomyslenie

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/24-vegetarianske-masove-pomyslenie/vegetarianske-masove-pomyslenie/

Aj vegetarián dostane raz za čas chuť na niečo, čo vyzerá ako jedlo z tanierov mäsožravcov. Čo potom? Ja som si naposledy kúpila sójový polotovar s názvom Sójové stejky.

Nie je to naozajstný stejk, ale chutí výborne. Foto: Marianna Wolfová

 

Na obale bol návod na ich základnú prípravu – povariť dvadsať minút vo vode ochutenej koreninami. Ja som pridala hlavne hubové korenie. Sójové mäso treba počas prípravy poriadne ochutiť. Dobre naberá chute rôznych ingrediencií.
Z rezňov potom vyžmýkame vodu. Cibuľu nakrájame na kolieska, očistíme niekoľko strúčikov cesnaku, časť nakrájame na plátky, časť necháme vcelku. Na hlbšej panvici na rozpálenom oleji a mletom alebo drvenom čiernom korení zľahka opražíme cibuľku. Potom vložíme sójové stejky. Tie sa nedajú naozaj opiecť, lepia sa na panvicu, tak ich rýchlo opečieme z oboch strán. Potom podlejeme vodou alebo vývarom, posolíme, pridáme cesnak a koreniny: Mletú červenú papriku, trochu drvených čili papričiek, bobkový list, tymian, mletú rascu. O chvíľu podlejeme červeným vínom – nemusíme šetriť – a dusíme. Sójové mäso, samozrejme, nepotrebuje pri príprave toľko času ako skutočné. Treba skôr sledovať, ako sa ingrediencie v omáčke spojili. Na záver môžeme pridať jeden biely jogurt. Podávame s ryžou a so zvyškom červeného vína.


MARIANNA WOLFOVÁ

prispievatelia | 20.12.2010 | Recepty | https://www.trnavskyhlas.sk