Slováci v Trnave remizovali s Holandskom, duel sledovalo viac ako 15-tisíc divákov

Slovenský futbalový zväz si pred zápasom minútou ticha uctil pamiatku tragicky zosnulého Milana Malatinského, zaplnené tribúny pridali na adresu bývalého mládežníckeho reprezentačného trénera potlesk.

Brankár Dúbravka podržal Slovákov viacerými dobrými zákrokmi. Foto: Juraj Cisár

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali 1:1 s Holanďanmi vo štvrtkovom medzištátnom prípravnom zápase v Trnave.

Skóre stretnutia otvoril v 8. min presnou hlavičkou Adam Nemec, keď profitoval z presného centra kapitána Mareka Hamšíka. Vyrovnanie zariadil v 59. min hosťujúci Promes, presadil sa prudkou strelou spoza šestnástky.

Pre kouča Jána Kozáka bol duel s Holanďanmi jubilejný 50. na lavičke tímu SR. Stal sa tak prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril túto hranicu.

Zverenci 64-ročného rodáka z Matejoviec nad Hornádom sa v pondelok 4. júna o 20.00 h predstavia v ďalšom prípravnom dueli, vo švajčiarskej Ženeve si zmerajú sily s Maročanmi.

V predchádzajúcich dvoch vzájomných meraniach síl Slováci súperovi dvakrát podľahli - v júni 2010 v osemfinále MS v JAR prehrali 1:2 a v máji 2012 v prípravnom súboji v Rotterdame 0:2.

Medzištátny prípravný futbalový zápas:

Slovensko - Holandsko 1:1 (1:0)
Góly: 8. A. Nemec - 59. Promes, ŽK: 80. Depay (Holandsko), rozhodovali: Frankowski - M. Boniek, Golis (všetci Poľ), 15 432 divákov
Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Hubočan (73. Šatka), Škriniar, Mazáň - Lobotka - Mak (63. Pačinda), Kucka (63. E. Sabo), Hamšík (72. Duda), A. Rusnák (90. Mihalík) - A. Nemec (63. M. Ďuriš)
Holandsko: Zoet - Janmaat, De Ligt, De Vrij, Blind (66. Kongolo), Van Aanholt (75. Elia) - Pröpper (75. Berghuis) - Van de Beek (46. Vormer), Strootman (81. De Roon) - Depay, Promes (84. Weghorst)

Do Trnavy dorazili aj fanúšikovia Oranjes. Foto: Juraj Cisár

Hneď prvá vážnejšia situácia v zápase sa skončila gólom. Slovenský špílmacher Hamšík v 8. min posadil krásny "rezaný" center na hlavu Adama Nemca a hrotový útočník poslal loptu presne k ľavej žrdi.

Pre 32-ročného hráča rumunského klubu Dinamo Bukurešť to bol 12. presný zásah v 36. vystúpení v najcennejšom drese.

Zakrátko odpovedal Memphis Depay, ale jeho strela z 20 m letela nad Dúbravkovu bránku.

V slovenskom kotli nechýbali národné symboly. Foto: Juraj Cisár

V 14. min po Mazáňovej chybe v rozohrávke akciu hostí zakončil z voleja Van de Beek, ale slovenský gólman bol pozorný. Následne mohol po centri Pekaríka zvýšiť Hamšík, hlavičkou však dobre netrafil loptu.

V 27. min Kucka bombou spoza šestnástky opečiatkoval brvno Zoetovej bránky.

O desať minút neskôr na druhej strane Dúbravka pri priamom kope Depaya vyškriabal loptu na roh. Strelecky aktívny Kucka skúšal šťastie aj v záverečných sekundách úvodného dejstva, Zoet vytesnil jeho pokus na rohový kop.

"Oranjes" začali po zmene strán aktívnejšie. Promesovu strelu zblokovala slovenská defenzíva a v 54. min Depay vyprášil Dúbravkove rukavice.

V závere sa tribúnami valili mexické vlny. Foto: Juraj Cisár

"Tulipány" sa dočkali v 59. min - Promes si na hranici pokutového územia pripravil pozíciu a strelou pravačkou do ľavého dolného rohu vyrovnal.

Tréner Kozák zareagoval na pasivitu slovenských hráčov trojnásobným striedaním, keď do hry poslal Saba, Pačindu a Ďuriša.

V 76. min zakombinoval ďalší striedajúci hráč Duda s Rusnákom, ale bol z toho len roh po strele druhého menovaného. V 86. min mal blízko k rozhodnutiu Vormer, Dúbravka sa však nenechal prekvapiť.

Ronald Koeman patrí medzi obrovské osobnosti svetového futbalu, momentálne tento niekdajší skvelý stopér vedie ako tréner Holandsko. Foto: Juraj Cisár

Ján Kozák (tréner SR): "Myslím si, že sme videli jeden veľmi kvalitný prípravný zápas. V období, v akom sa hráči nachádzajú, prakticky v dovolenkovom čase, duel mal tempo počas celých 90 minút. V prvom polčase sme boli lepší, istejší na lopte, kombinačne zdatnejší a mali viac šancí ako súper. Škoda, že sme nedali druhý gól. Možnosti na to boli, či už hlavička Hamšíka, strela Kucku do brvna či zlé spracovanie Maka v dobrej šanci. Po prestávke nás súper herne prevýšil, ale myslím si, že z celkového pohľadu je to po dobrom zápase zaslúžená remíza."

Ronald Koeman (tréner Holandska): "Myslím si, že v prvom polčase bolo Slovensko lepším tímom. Malo šance a strelilo gól. My sme zo začiatku nehrali dobre, strácali sme loptu, Slováci ju lepšie držali, boli agresívnejší... Po zmene strán sme skvalitnili našu hru a dominovali sme. Zo slovenského tímu sa mi veľmi páčil Hamšík. Je to excelentný hráč a dnes to opäť ukázal."