Slovenský softbal ide vlastnou cestou, reprezentácia sa posúva dopredu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 19.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/24359-slovensky-softbal-ide-vlastnou-cestou-reprezentacia-sa-posuva-dopredu/slovensky-softbal-ide-vlastnou-cestou-reprezentacia-sa-posuva-dopredu/

Slovenská softbalová reprezentácia žien do 22 rokov má za sebou prvé vystúpenia na domácich majstrovstvách Európy. Zverenkyne trénera Dušana Borbélyho ukazujú, že v relatívne mladom športe majú pred sebou sľubnú budúcnosť i jasné ciele.

Slovenky v utorok zvládli zápas s Tureckom. V družstve vládla víťazná nálada. Foto: Ján Král

 

Taktovku v slovenskom softbale dlhodobo udávajú dva najsilnejšie kluby – Trnava Panthers a Apollo Bratislava, ktorých hráčky tvoria kostry jednotlivých reprezentačných výberov, doplnené o dievčatá z ostatných slovenských klubov či legionárky.

 

Slovenská reprezentácia sa nevybrala cestou posilňovania kádra americkými rodáčkami ako to robia iné reprezentačné výbery, najmä v západnej Európe, napriek tomu sa i v družstve Sloveniek objavujú hráčky, ktoré dnes pôsobia na amerických univerzitách.

 

Hoci sa prvé slovenské reprezentačné výbery začali formovať začiatkom deväťdesiatych rokov, prvý výrazný úspech sa dostavil pred približne desiatimi rokmi – mladý slovenský tím postúpil do vtedajšej elitnej A – skupiny európskeho softbalu.

 

Azda najväčší úspech však prišiel pred dvoma rokmi na Majstrovstvách Európy do 22 rokov, ktoré sa konali v susednej Českej republike.

 

Slovenská reprezentácia vtedy obsadila konečné 4. miesto, podľa mnohých odborníkov i fanúšikov však bola najlepším tímom celého turnaja.

 

Práve tento turnaj znamenal i finálne prelomenie dlhoročnej športovej rivality medzi hráčkami z trnavského a bratislavského klubu a skutočné spojenie v národných farbách.

 

Slovenská reprezentácia do 22 rokov je zložená z hráčok rôzneho veku, najmladšia má len 16 rokov. Napriek tomu ju dnes tvorí dobrý kolektív, ktorý sa často stretáva i mimo oficiálnych tréningov.

 

Tie sú zamerané na nácvik taktiky, obrany a predovšetkým najrôznejších herných situácií a sú doplnené individuálnym kondičným plánom, vypracovaným pre každú hráčku zvlášť.

 

Hráčky, ktoré účinkujú na prebiehajúcich Majstrovstvách Európy v Trnave, sa na podujatie intenzívne pripravujú už od konca minulého roka.

 

Softbal je športom, kde sa uplatní takmer každý typ, niektoré posty vyžadujú silu, iné zasa rýchlosť a pohotovosť.

 

Každá zo slovenských hráčok však musí byť tzv. „utility player“ – čiže musí byť schopná hrať na viacerých postoch, ktoré sa v priebehu zápasu môžu meniť.

 

Dlhodobým cieľom slovenskej reprezentácie je okrem postupného posunu v európskom i svetovom tabuľkovom rankingu i stabilizovanie slovenského softbalu v širšej európskej špičke a zameranie sa na budovanie kvalitných mládežníckych výberov.

 

Dobrým znamením je i rastúci záujem softbalových tímov z vyspelých softbalových súťaží ako sú Holandsko či Taliansko o slovenské hráčky.

 

Softbal je na Slovensku stále ešte relatívne mladý športu, práve organizácia podujatí ako sú domáce Majstrovstvá Európy však môžu prispieť k jeho popularizácii a azda i rozšíreniu.

 

EDUARD GUNIŠ

prispievatelia | 24.7.2018 | Softbal | https://www.trnavskyhlas.sk