Na Katarínke bude počas Noci hradov a zrúcanín komorný koncert

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.9.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/24474-na-katarinke-bude-pocas-noci-hradov-a-zrucanin-komorny-koncert/na-katarinke-bude-pocas-noci-hradov-a-zrucanin-komorny-koncert/

V sobotu 18. augusta sa bude na Slovensku konať Noc hradov a zrúcanín.

Na Katarínke sa koná čoraz viac akcií pre verejnosť. Ilustračné foto: Peter Herceg

 

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej (Katarínka) v Dechticiach v okrese Trnava bude aj v tomto roku súčasťou Noci hradov a zrúcanín, ktorú organizuje v sobotu 18. augusta na Slovensku občianske združenie Zachráňme hrady.

 

Medzi ruinami budú znieť tóny komornej hudby, chýbať nebude ani svätá omša.

 

Program v zrúcanine Katarínka začne podvečer benefičnou výstavou. Svoje obrazy bude vystavovať katolícky kňaz Martin Šafárik a fotografie Marek Mičuda.

 

Začiatok svätej omše je naplánovaný na 18:45. Po nej bude komorný koncert hudby františkánskych skladateľov z 18. storočia DEUS MEUS ET OMNIA.

 

„Po koncerte si môžu návštevníci vychutnať ticho a pokojnú atmosféru kultúrnej pamiatky a širokého okolia. Súčasťou podujatia bude aj obľúbené turistické sprevádzanie s historickým výkladom,“ dodal Ľubo Blišák z projektu Katarínka.

 

Zrúcanina bude súčasťou Noci hradov a zrúcanín šiestykrát. Keďže ide o nočný program, organizátori odporúčajú návštevníkom vziať si baterku alebo čelovku.

 

Katarínka má po zotmení nezameniteľnú atmosféru. Foto: Peter Herceg

 

 

Na Katarínku sa dá dostať pešo po vyznačených turistických trasách z okolitých obcí Naháč, Dechtice alebo Dobrá Voda.

 

Zároveň je možné využiť aj parkovisko pod Katarínkou, na ktoré vedie odbočka z cesty medzi obcami Naháč a Dechtice. Odtiaľ sa dá k zrúcanine prejsť pešo asi za 20 minút.

 

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený.

 

Mnísi ho museli opustiť, postupne sa začal meniť na ruiny.

 

SITA

prispievatelia | 12.8.2018 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk