Trnavčan Michal Puškár obsadil v Behu vďaky bronzovú priečku

V malokarpatskom regióne oslávili športovci 74. výročie SNP aj džogingovými ponukami zdravia.

Michal Puškár v cieli 13. ročníka Behu vďaky.

Na okraji Trnavy sa v stredu 29. augusta bežalo predpoludním, v Dolných Orešanoch a na Záhorí popoludní.

V príjemnom prostredí trnavského lesoparku Kamenný Mlyn čakala na pelotón tradičná deväťkilometrová dištancia.

Milovníci džogingu sa tu prvý raz stretli začiatkom septembra 1980. Vtedy išlo o oslavu 3. výročia Klubu rekreačného behu v Trnave, najstaršieho na území celej ČSSR.

Terajšie podujatie má názov Bernohy do Kamenáča. Naostatok sa s tromi asfaltovými okruhmi najlepšie popasoval Maduničan Michal Polačik (32:35 min), zo žien bola najrýchlejšia domáca Dominika Kovaříková (38:58).

V Dolných Orešanoch cez vinohrady

Podhorská dedina na konci Trnavského okresu má aktuálne dve masové bežecké podujatia, v deň výročia SNP a na Silvestra.

Pred tridsiatimi piatimi rokmi, začiatkom augusta 1983, tu založila dvojica Marián Griflík – Rudolf Kašuba aj Dolnoorešiansky polmaratón, no ten sa naposledy bežal v lete 2012.

Naň nadväzuje terajší kros cez vinohrady. Organizuje ho Klub rekreačných bežcov v D. Orešanoch.

Hlavná konfrontácia stredajšieho šiesteho ročníka merala trinásť kilometrov. Stala sa korisťou Dubničana Štefana Štefinu (51:15 min).

Strieborný Ladislav Kiss zo Šamorína dobehol s 55-sekundovým odstupom a bronzovú priečku obsadil Matúš Kompas zo Šale (53:14).

V ženskom poradí si s prehľadom uchránila piedestál Trnavčanka Denisa Kušnierová časom 1:01:54 h. Celkovo ju klasifikovali na osemnástej pozícii.

Bežal aj podpredseda TTSK

Napokon stručne zmapujme bežeckú oslavu 74. výročia Slovenského národného povstania v susednom regióne, trinástu edíciu zo Senice do Prietrže.

Na hlavný pelotón čakalo cestných 11,1 km s náročným profilom, veď súčet prevýšení predstavoval približne 400 metrov.

Podpredseda TTSK Pavol Kalman (prvý sprava) si najskôr odbehol na Záhorí jedenásťkilometrové preteky a po ich skončení dekoroval víťazné trio.

Do cieľovej pásky povedľa Pamätníka SNP v prietržskej osade U Rehušov vbehla víťazne známa atletická dvojica Jakub Valachovič (AC Malacky, 42:07 min – traťový rekord) a Mária Truissard (AK Junior Holíč, 53:11).

Trnavský región mal pódiového zástupcu v Michalovi Puškárovi (bernohy.sk). V silnej konkurencii sa činil, veď celkovo skončil na 3. mieste (44:06 min).

Vyše jedenásťkilometrovú trať úspešne prebehol aj podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Pavol Kalman, člen Záhoráckeho „friškého“ tímu (1:04:47 h).

Sviatočnú telovýchovnú stredu v Dolných Orešanoch a v kopaničiarskej lokalite nad Prietržou spestrila rovnako vydarená nádielka detských a mládežníckych behov.

Text: Jaroslav LIESKOVSKÝ