Mesto Trnava ďakuje dobrovoľníkom, ktorí odhŕňali sneh z chodníkov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 23.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/25521-mesto-trnava-dakuje-dobrovolnikom-ktori-odhrnali-sneh-z-chodnikov/mesto-trnava-dakuje-dobrovolnikom-ktori-odhrnali-sneh-z-chodnikov/

Povinnosť starať sa v zime o všetky chodníky na vlastné náklady prešla na mestá a obce minuloročnou novelou zákona o pozemných komunikáciách.

Zasnežená trnavská radnica. Foto: Ján Král

 

Mesto Trnava nasadilo od pondelka do terénu všetku techniku určenú na zimnú údržbu komunikácií, ktorou samospráva disponuje.

 

Napriek maximálnemu úsiliu však nie je možné počas intenzívneho sneženia kontinuálne udržať všetky cesty a chodníky v meste odhrnuté.

 

Uviedla to Veronika Majtánová z Mestského úradu v Trnave a poďakovala všetkým občanom, ktorí priložili ruku k dielu a odpratávali sneh z chodníkov ako dobrovoľníci.

 

„V utorok počas najväčšieho sneženia sa chodníky v centrálnej mestskej zóne odhŕňali trikrát. Momentálne je odmäk, sneh sa roztápa, no v noci má opäť mrznúť, preto sú všetky sily opäť v pohotovosti,“ informovala Majtánová vo štvrtok.

 

„Počas intenzívneho sneženia nie je ani pri najväčšej snahe možné zabezpečiť stovky kilometrov ciest, chodníkov a parkovísk naraz. Samospráva preto prosí občanov o pochopenie a zvýšenú opatrnosť pri chôdzi či jazde po zasneženom, resp. namrznutom povrchu, a obracia sa na občanov s prosbou o dobrovoľnú pomoc s odpratávaním snehu na chodníkoch,“ dodala.

 

Vozidlá vyrážajú odhŕňať cesty vtedy, keď nasnežia tri centimetre snehu.

 

„Skôr nie je technicky možné radlicou sneh odhrnúť, pretože je oproti úrovni vozovky o niečo vyššie. Pracujeme intenzívne, musíme však rešpektovať aj dennú dobu, počas dopravnej špičky nemá význam stáť s pluhom v kolóne,“ vysvetlil Marek Jelenek, manažér údržby komunikácií spoločnosti STEFE Trnava.

 

Povinnosť starať sa v zime o všetky chodníky na vlastné náklady prešla na mestá a obce minuloročnou novelou zákona o pozemných komunikáciách.

 

V praxi však ide podľa primátorov krajských miest o nereálnu požiadavku, na ktorú nie sú samosprávy pripravené.

 

Skonštatovali to na stretnutí združenia K8 v utorok 8. januára v Bratislave.

 

Tzv. chodníková novela bola jedným z bodov ich spoločného rokovania, pričom sa zástupcovia jednotlivých samospráv zhodli, že v prípade kalamitných situácií nie sú mestá schopné dostatočne pružne reagovať.

 

V ďalších rokoch táto zákonná povinnosť prinesie zvýšené finančné náklady na zabezpečenie zimnej údržby chodníkov k spokojnosti miest i občanov.

 

Na zimnú údržbu komunikácií v roku 2019 Trnava vyčlenila v rozpočte mesta 300 – tisíc eur, čo je o 100 - tisíc eur viac, než bolo naplánované na minulý rok.

 

O cesty a chodníky v Trnave sa starajú spoločnosti STEFE Trnava a FCC Trnava, s ručným čistením im vypomáhajú aj pracovníci Správy športových a kultúrnych zariadení.

 

Čistenie komunikácií je rozdelené do troch etáp podľa dôležitosti z hľadiska dopravnej obslužnosti a s prihliadnutím na požiarnu ochranu.

 

V prípade dlhodobého sneženia, mrznúceho dažďa či tvorby poľadovice sa prednostne zaisťuje posyp I. a II. etapy (komunikácie s hromadnou dopravou, prístupové komunikácie k zdravotníckym zariadeniam a trasy, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a pod.) až následne sa zabezpečuje údržba komunikácií III. etapy, ktoré nemajú strategický význam.

 

(pm)

prispievatelia | 11.1.2019 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk