Mestá a obce žiadajú zmeniť zákony o udržiavaní chodníkov a obedoch zadarmo

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/25771-mesta-a-obce-ziadaju-zmenit-zakony-o-udrziavani-chodnikov-a-obedoch-zadarmo/mesta-a-obce-ziadaju-zmenit-zakony-o-udrziavani-chodnikov-a-obedoch-zadarmo/

Jedno z najväčších regionálnych združení miest a obcí má nového predsedu, stal sa ním starosta obce Cífer Maroš Sagan.

Združenie miesta obcí regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice má nového predsedu, starostovia a primátori si zvolili Maroša Sagana. Foto: pm

 

Mestá a obce z okolia Jaslovských Bohuníc požadujú zrušenie povinnosti vykonávať zimnú údržbu chodníkov mestami a obcami, trvajú tiež na zmene zákona o bezplatnom stravovaní žiakov základných škôl.

 

Vyplýva to z programového zamerania združenia miest a obcí regiónu jadrových elektrární, ktoré schválili na dnešnom sneme v Jaslovských Bohuniciach.

 

„Trváme na tom, že tieto novely zákonov sú zlé, sú kontraproduktívne, pri školskom stravovaní vedú k mrhaniu potravinami. Zároveň obce nemajú dostatočné prostriedky na to, aby tieto obedy zadarmo zabezpečili k spokojnosti žiakov. Pri chodníkoch je zasa nereálne, aby mestá a obce pri nepriazni počasia obslúžili všetky chodníky naraz. Aj v iných krajinách je úplne bežné, že sa občania starajú o chodníky pred svojimi nehnuteľnosťami,“ povedal starosta Cífera Maroš Sagan.

 

Toho si viac ako 120 starostov a primátorov zvolilo za nového predsedu jedného z najväčších regionálnych združení miest a obcí na Slovensku.

 

Mestá a obce sa nevzdávajú, aj keď novely príslušných zákonov už vstúpili do platnosti.

 

„Chceme dať najavo celoslovenskému Združeniu miesta a obcí Slovenska a vláde Slovenskej republiky, že absolútne nesúhlasíme s týmito novelami. Ak nájdeme v Združení miest a obcí silu postaviť sa k tomu radikálnejším spôsobom, tak máme nádej, že sa tieto novely podarí zmeniť v prospech obcí,“ dodal Sagan.

 

Združenie miest a obcí regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice ďalej žiada vládu o vytvorenie cestného fondu, z ktorého by boli financované rekonštrukcie miestnych komunikácií.

 

Naďalej bude podľa Sagana presadzovať také návrhy v oblasti jadrovej energetiky, ktoré budú chrániť záujmy občanov tohto regiónu.

 

Združenie miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice má 149 členských miest a obcí, ktoré sídlia do 30 kilometrov od jadrových elektrární.

 

Na snem do Jaslovských Bohuníc prišlo 122 primátorov a starostov. Združenie je aktívne od roku 1991.

 

SITA

prispievatelia | 20.2.2019 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk