Vo väznici v Leopoldove volili aj odsúdení na doživotie

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.9.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/25921-vo-vaznici-v-leopoldove-volili-aj-odsudeni-na-dozivotie/vo-vaznici-v-leopoldove-volili-aj-odsudeni-na-dozivotie/

Nebol to dobrý pocit, chceli sme ísť čo najskôr preč, hovorí o návšteve oddelenia doživotných trestov v leopoldovskom väzení predseda okrskovej volebnej komisie Matej Štiták.

Prezidenta volili obvinení a odsúdení, vrátane tých na doživotie, aj v priestoroch leopoldovskej väznice. Archívne foto: Pavol Machovič

 

Za múrmi prísne stráženej väznice v Leopoldove využilo svoje právo voliť prezidenta republiky zhruba tristo obvinených a odsúdených, ktorí mali vopred vybavené hlasovacie lístky.

 

Do väznice za nimi s prenosnou volebnou schránkou prišli členovia jednej z okrskových volebných komisií z Leopoldova, ktorí tam strávili takmer štyri hodiny.

 

Volilo aj niekoľko odsúdených z oddelenia doživotných trestov.

 

Väčšina väzňov volila vo väzenskej sále, kde mali členovia volebnej komisie vytvorené podmienky na svoju prácu.

 

Obvinených a odsúdených z jednotlivých oddelení postupne vodili dozorcovia. Za odsúdenými z oddelenia doživotných trestov odňatia slobody išli členovia komisie podľa jej predsedu Mateja Štitáka až k ich celám.

 

Napriek stopercentnej ochrane príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže im nebolo všetko jedno.

 

„Nebol to dobrý pocit, chceli sme ísť odtiaľ čo najskôr preč,“ povedal Štiták.

 

Potvrdil však, že napriek určitým obavám sa nestal počas volieb v leopoldovskej pevnosti žiaden incident.

 

Priestor voliť dostali všetci obvinení a odsúdení, ktorí mali hlasovacie preukazy. Možnosť voliť využili aj niektoré mediálne známe tváre, ktoré sa momentálne nachádzajú za mrežami.

 

Členovia okrskovej volebnej komisie museli pri vstupe do ústavu v Leopoldove strpieť všetky štandardné bezpečnostné opatrenia, vrátane skenovania volebnej schránky a všetkých materiálov.

 

V Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Leopoldove je aktuálne približne 1 230 obvinených a odsúdených, právo voliť malo 1 181 z nich.

 

Pred piatimi rokmi zaznamenali v tomto zariadení v prvom aj druhom kole prezidentských volieb približne 42 percentnú účasť z celkového počtu oprávnených voličov.

 

Vo všetkých ústavoch na Slovensku je momentálne väznených zhruba 10 500 osôb, voliť môže 10 215 z nich.

 

Zbor väzenskej a justičnej stráže podľa Adriána Baláža z kancelárie generálneho riaditeľa nedisponoval dopredu informáciou, koľkí z nich majú vybavené hlasovacie preukazy.

 

SITA

prispievatelia | 16.3.2019 | Voľby | https://www.trnavskyhlas.sk