Je pre prírodu lepšie používať žiletku alebo elektrický strojček?

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 19.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/26039-je-pre-prirodu-lepsie-pouzivat-ziletku-alebo-elektricky-strojcek/je-pre-prirodu-lepsie-pouzivat-ziletku-alebo-elektricky-strojcek/

Ekologické otázky nás trápia, čím ďalej viac. Premýšľame, či dávať zeleninu pri nákupe do vrecka, ako nakupovať menej veci v plastoch a snažíme sa viac používať papier alebo sklo. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukujete, ak používate jednorazové holítka? A bude ho menej, keď vymeníte čepieľku za elektrický holiaci strojček?

 

Aj keď si to vlastne toľko nepripúšťame, tak i pri starostlivosti o náš zovňajšok vyprodukujeme určité množstvo odpadu.

 

Obaly od kozmetických produktov sú väčšinou plastové, a to používame sprchový gél, šampón a u žien by sme v tom zozname mohli pokračovať ešte dlho.

 

Čo sa týka holenia, tak ako muži, tak ženy, môžu používať buď žiletku a každý mesiac ju meniť, alebo používať elektrický holiaci strojček, poťažmo epilátor.

 

Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých metód a ako sa na to pozerá ekológia?

 

 

Klasická žiletka versus moderný strojček

Ako prvé nástroje na odstraňovanie chĺpkov, sa používali klasické britvy. Dnes už sa od nich opúšťa, rovnako tak ako od navštevovania salónu zakaždým, keď sa potrebujete oholiť.

 

Britvy tak nahradili užívateľsky prívetivejšie žiletkové holiace strojčeky alebo jednorazové holítka.

 

Ale pretože u mužov, ktorí sa holia často, teda každý deň alebo každý druhý deň, spôsobuje žiletka často nepríjemné podráždenie, zvýšila sa obľuba elektrických holiacich strojčekov a zastrihávačov.

 

Čo keď postavíme tieto dva spôsoby odstraňovania chĺpkov vedľa seba a pozrieme sa na ich plusy a mínusy?

 

 

Výhody a nevýhody

ŽILETKY

● Hygienickejšie

● Rychlejšie a jednoduchšie použitie

● Nutnosť použitia doplnkovej kozmetiky

● Väčšie riziko poranenia pokožky

● Použitie iba na mokro

 

HOLIACI STROJČEK

● Dlhá životnosť

● Bezpečnejšie

● Menšia spotreba vody pri použití

● Vhodný pre citlivú pokožku

● Zložitejšia údržba

● Vyššie investičné náklady

 

Ak sa na tieto dve možnosť úpravy fúzov a chĺpkov pozrieme z ekologického hľadiska a zohľadníme recyklovateľnosť, spotrebu vody a doplnkové kozmetiky a produkciu obalov od nej, tak nám rozhodne lepšie z porovnania vyjde elektrický strojček.

 

Avšak toto nie sú jediné faktory, ktoré je potrebné pri posudzovaní ekologickosti metód odstraňovania chĺpkov zohľadniť. Ak by sme chceli byť dôslední, museli by sme brať ohľad aj na energetické alebo vodné stopy, ale takto presné výpočty a zhodnotenia zatiaľ nie sú dostupné.

 

 

Ako sa čo najzodpovednejšie rozhodnúť?

Ak vás ťažia ľahko merateľné hodnoty, teda najmä produkcia odpadu, potom určite voľte elektrický holiaci strojček. Už preto, že na použitie elektrického strojčeka nepotrebujete žiadny holiaci gél a tieto strojčeky sa celkovo používajú na sucho, takže vodu prakticky nepotrebujete.

 

Zároveň vymieňate len malú časť holiacej hlavy, a to raz za 18 mesiacov. Jednorazová žiletka vám vydrží maximálne mesiac a spotreba vody a produkcia obalov od holiacich gélov jej do kariet tiež veľmi nehrá.

 

Úlohu pri rozhodovaní zohráva logicky aj finančná stránka veci, takže je na každom, podľa čoho sa rozhodne.

 

Autor: www.holime.eu, Andrea Ivaničová

reklamný článok | 2.4.2019 | Firmy | https://www.trnavskyhlas.sk