Spartak vyhral slovenský pohár! V strhujúcom zápase zdolal Žilinu na penalty

Strhujúci zápas, v ktorom Spartak viedol už trojgólovým rozdielom, napokon rozhodli až penalty. V rozstrele bol hrdinom brankár Spartaka Rusov, ktorý chytil Žilinnčanom dve jedenástky.

Spartakovci oslavujú gól v sieti Žiliny so svojimi fanúšikmi. Foto: Lukáš Grinaj

Zápas začal svižne, mal dobré tempo i silný divácky náboj. V hľadisku jasne dominovali fanúšikovia Spartaka, svoje mužstvo však hnali dopredu aj Žilinčania.

Ako prvá dostala loptu do siete Trnava. Janečkov gól z 8. minúty však pre ofsajd neplatil.

V 12. minúte odpálili fanúšikovia Spartaka dymovnice a rozhodca Jozef Pavlík musel pre zlú viditeľnosť na ihrisku nakrátko prerušiť zápas.

V 20. minúte sa lopta po nevydarenej štandardke na pravej strane dostala k Abenovi, ten ustál súboj, prihral Miesenböckovi a ten strelou bez prípravy otvoril skóre – 1:0.

Žilina mohla vyrovnať Škvarkom, jeho priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti skončil i vďaka teču len mimo bránky.

V 40. minúte bol zápas opäť prerušený potom, čo z trnavského sektora opakovane letelo po asistentovi rozhodcu pivo.

Trnava mala silný záver prvého dejstva. Najprv skúsil individuálnu akciu Yilmaz, zakončenie mu zadáci Žiliny zblokovali a Volešák loptu poľahky chytil.

O čosi neskôr natiahol Volešáka strelou spoza šestnástky Markoski. Nasledoval roh, po ktorom mal gól na kopačke Miesenböck, avšak tentoraz loptu do siete nenasmeroval.

V nadstavenom prvého polčasu Sloboda vysunul z pravej strany nabiehajúceho Markoskiho a ten zvýšil na 2:0.

Choreo fanúšikov Spartaka s odkazom na slávneho trénera Antona Malatinského pri nástupe na trávnik. Foto: Lukáš Grinaj

Macedónčan v službách Spartaka udrel aj po zmene strán. V 48. minúte vystrelil spoza šestnástky a jeho pokus zapadol k tyči – 3:0.

Vyzeralo byť rozhodnuté, lenže Žilina rýchlo odpovedala, po rohovom kope hlavičkou znížil na 3:1 Balaj.

Veľkú šancu mala Žilina v 65. minúte. Z priameho kopu z hranice šestnástky ale Káčer neuspel, jeho technický pokus vykopol v múre stojaci Janečka.

Trnava sa ppotom stiahla príliš dozadu a pykala. V 68. minúte sa po rohovom kope na zadnej tyči dostala lopta k Boženíkovi a ten strelou k tyči znížil na 3:2.

V 70. minúte už bolo vyrovnané, po rohu vyhral vzdušný súboj Balaj a Bolek nemal na jeho prudkú hlavičku šancu – 3:3.

Trnavskú zástavu mohol dvihnúť Yilmaz, po centri z ľavej strany lenže hlavičkoval iba do miest, kde stál Volešák.

V 89. minúte takme nachytal Čonka strelou od autovej čiary Volešáka, ten vyrážal na poslednú chvíľu.

V závere riadneho hracieho času bol po Pekárovom priamom kope pred Volešákom poriadny oheň, lopta tancovala na päťke, ale Trnavčania ju nedokázali doklepnúť do siete.

V predĺžení gól nepadol, hoci šance mali Pekár, Depetris a na žilinskej strane Škvarka. V 119. minúte urobil tréner Spartaka Ščasný taktické striedanie brankárov, namiesto Boleka poslal do bránky Rusova, ktorý vychytal aj penaltový rozstrel v Košiciach.

Ukázalo sa to ako geniálny ťah, pretože zatiaľ čo Trnavčania premenili v penaltovom rozstrele všetky svoje pokusy (Košút, Depetris, Lovat a Abena), Rusov zneškodnil penaltu Káčerovi aj Boženíkovi. Andeli tak vyhrali v penaltovom rozstrele 4:1 a získali Slovnaft Cup.