V Hlohovci sa putovalo za vínom: Golguz so zmenami, ale stále s úspechmi

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 23.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/26265-v-hlohovci-sa-putovalo-za-vinom-golguz-so-zmenami-ale-stale-s-uspechmi/v-hlohovci-sa-putovalo-za-vinom-golguz-so-zmenami-ale-stale-s-uspechmi/

Fraštacké putovanie za vínom by nebolo putovaním bez zastávky vo vinárstve Golguz. Tradičné podujatie v Hlohovci napísalo už svoje 13-te pokračovanie a veru, tisícka predaných vínnych pasov jasne hovorí, že milovníci vína majú túto akciu hrubým písmom zapísanú vo svojom kalendári.

Návštevníci Golguzu mali možnosť pozrieť si aj priestory, kde sa víno vyrába. 

 

Tak ako po minulé roky, aj tentoraz nechýbala zastávka aj na Dukelskej ulici, kde má sídlo vinárstvo Golguz. Známa to značka, ktorá robí dobrú reklamu Hlohovcu i celému regiónu doma i vo svete.

 

„Každým rokom tu je viac a viac ľudí. Aj kultúra vína ide stále dopredu. Každý chce ochutnať naše vína, ktoré získavajú ocenenia na Slovensku i v zahraničí. Zabezpečili sme stánky s občerstvením, hudobný program. Počasie vybaviť nevieme, ale myslím si, že tento rok vyšlo. Nebola zima, ani teplo. Akurát počasie na pohárik kvalitného vína,“ poznamenal riaditeľ vinárstva Golguz Miloš Holík.

 

Do najlepšieho slovenského vinárstva mohli prísť ľudia len so zakúpenými vínnymi pasmi od organizátorov, ktorým bol Hlohovecký cech vinárov.

 

„Vína z nášho portfólia si mohol každý návštevník zakúpiť s 10 percentnou zľavou. Sme radi, že naše vína ľuďom chutia,“ uviedol.

 

Ochutnávali sa rôzne odrody vína.

 

 

Počas poslednej aprílovej soboty sa predalo vyše tisíc vínnych pasov. „My sme boli predposlednou zastávkou Fraštackého putovania. Ťažko povedať, koľko vína sa u nás vypilo. Ľudia mohli ochutnať kvalitné syry z Agrofarmy Červený kameň alebo si pochutiť na káve z Pražiarne Caffé ORO,“ dodal Holík.

 

Vinárstvo Golguz patrilo pod spoločnosť Food Farm. Od 1. decembra 2018 to už neplatí, dohodou medzi spoločníkmi firmy Food Farm a Amisis prešla pod spoločnosť Panonia Winery výroba vína, výroba a spracovanie hrozna a obchodné značky Golguz. 

 

Spoločnosti Food Farm zostala poľná a živočíšna výroba. „Som celoživotný vinár. Výrobou hrozna a vína sa zaoberali už moji starí rodičia a to sa dedí z pokolenia na pokolenie. Značku Golguz sme v rámci spoločnosti Food Farm založili ja s pánom Koborom. Som rád, že v rámci prerozdelenia firmy nám to zostalo naďalej a pokračujeme v tom, čo sme v roku 2008 začali. Pokračujeme v tradícii, v tej istej výrobe, za rovnakých parametroch ako sme začali a nie je narušená kontinuita, v ktorej sme začali. Potvrdzujú to skvelé výsledky, ktoré dosahujeme na slovenských i medzinárodných výstavách,“ prezradil konateľ spoločnosti Panonia Winery Róbert Čík.

 

Návštevníkov vítal úsmev obsluhy a príjemná atmosféra.

 

 

Na prestížnej výstave v Paríži získalo Rulandské biele zlatú a Irsai Oliver striebornú medailu.

 

Po Valtických vínnych trhoch sa zlato trbliece na fľašiach Pálavy a Chardonnay a naposledy v medzinárodnej konfrontácii dvanástich krajín v Ostrave získalo dvojnásobnú zlatú medailu a prvenstvo celkového šampióna biele víno Cuvée Premium 2017 a zlatú medailu červené víno Cuvée Premium 2015.

 

„Dá sa vyhrať niečo náhodne a jednorazovo, ale značka Golguz si drží štandard dlhodobo, čo dokazuje aj to, že štyri roky po sebe sme mali v Národnom salóne vín SR minimálne desať ocenených vín. Je pre nás záväzok, aby sme si udržali latku kvality vysoko aj naďalej. Stále chceme dorábať kvalitné hrozno a kvalitné vína,“ podčiarkol Čík.

 

„Výroba vína začína od výroby hrozna a stabilita kvalitného vína je závislá od stability suroviny, ktorá prichádza na spracovanie. Máme dokopy 240 hektárov viníc a spracovávame okolo 35 až 40 percent produkcie hrozna a to nám umožňuje, aby sme sa dostali k tej istej surovine najvyššej kvality a máme minimálne obmedzenia medzi ročníkmi a výpady jednotlivých odrôd, ktoré umožňuje výroba vína v rámci výroby hrozna. Minimalizujeme negatívne vstupy a 80 percent úspechu je v kvalitnej surovine,“ uviedol konateľ spoločnosti Panonia Winery.

 

Róbert Čík.

 

 

Golguz sa stal v rokoch 2015 a 2017 najlepším slovenským vinárstvom. Poloha vinohradov dáva výborný základ k tomu, aby naďalej produkovali kvalitné vína.

 

„Je sto dôvodov prečo je jedno víno lepšie a druhé nemusí byť horšie, ale môže menej chutiť. To je individuálna záležitosť. Úspechy zo slovenských i medzinárodných súťaží dokazujú, že rulandy z našich vinohradov majú špičkovú svetovú kvalitu. Veď si zoberte, že v kolíske výroby burgundských odrôd vo Francúzsku také vinárstvo ako Golguz a taká malá krajina ako je Slovensko, získala priamo v Paríži zlatú medailu a to ocenenie hovorí za všetko. Čo sa týka červených vín, tak hlohovecká oblasť má veľké šťastie, že je na konci Považského Inovca, sú tu sprašové podložia s vyšším obsahom vápnika, ktorý podporuje tvorbu antokyanov a farbív v modrých odrodách, ktoré majú veľmi intenzívnu chuť, ku ktorej sa Malokarpatská vinohradnícka oblasť nikdy nedopracuje, lebo nemajú také podložie ako my,“ uzavrel Róbert Čík.

reklamný článok | 6.5.2019 | Firmy | https://www.trnavskyhlas.sk