V nemocnici chcú vytvoriť terapeutickú záhradu, pre projekt hľadajú finančnú podporu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/26507-v-nemocnici-chcu-vytvorit-terapeuticku-zahradu-pre-projekt-hladaju-financnu-podporu/v-nemocnici-chcu-vytvorit-terapeuticku-zahradu-pre-projekt-hladaju-financnu-podporu/

S myšlienkou terapeutickej záhrady prišla mladá architektka Jana Pajchlová, vo svojej diplomovej práci sa venuje vytváraniu zdravotno-sociálnych systémov so zameraním na Fakultnú nemocnicu v Trnave.

Aj takéto záhony môžu byť v terapeutickej záhrade. 

 

Fakultná nemocnica v Trnave plánuje spoločne so študentkou architektúry Janou Pajchlovou a kolektívom ďalších mladých ľudí vo svojom areáli vybudovať prvú terapeutickú záhradu v rámci slovenských nemocníc.

 

Záhrada bude slúžiť pacientom, návštevníkom aj zamestnancom nemocnice. Vybudovať ju plánujú v nadchádzajúcich mesiacoch brigádami dobrovoľníkov.

 

Peniaze na mlatový chodník, altánok, ping-pongový stôl a ďalšie prvky chcú získať cez kolektívne financovanie prostredníctvom darcov cez startlab.sk.

 

Na kúpu prvkov pre terapeutickú záhradu je potrebných najmenej 2 500 eur, v systéme kolektívneho financovania sa zozbieralo už sedemdesiat percent tejto čiastky.

 

Crowdfundingová kampaň na startlab.sk potrvá do 20. júna. Podporiť ju môžete TU.

 

Pribudnúť má aj takýto ping-pongový stôl.

 

 

Jana Pajchlová študuje architektúru a vo svojej diplomovej práci sa venuje revitalizácii areálu Fakultnej nemocnice v Trnave.

 

Jej vedeniu ponúkla nápad na terapeutickú záhradu, nemocnica pre jej zelenú oázu vyčlenila priestor pri budove psychiatrického oddelenia.

 

Areál nemocnice má pomerne dosť zelene, podľa mladej architektky však jej potenciál nie je využitý.

 

Altánok na trávenie voľného času.

 

Hranoly na sedenie.

 

 

„Terapeutická záhrada je v kontexte nemocničného areálu špecifická. Okrem pasívneho vnímania zelene bude možné záhradu využívať aj aktívne, na záhradkárske aktivity. Tie ponúknu priestor pre každodennú realizáciu, ktorá je zároveň fyzickým cvičením,“ vysvetlila Pajchlová.

 

Na projekte okrem nej spolupracujú aj záhradní architekti, stavebná inžinierka alebo environmentalista.

 

SITA

Foto - zdroj: startlab.sk

prispievatelia | 12.6.2019 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk