Práca golfistov s mládežou sa prejavuje, Trnavčania vyhrali Prezidentský pohár

V Trnave sa začína prejavovať práca golfového klubu s mládežou. Trénovať do areálu v Kamennom mlyne chodí zhruba 40 detí vo veku do 14 rokov. Klub im zabezpečil kvalifikovaných trénerov a výsledky sa dostavujú.

Trnavčania s trofejami po úspešnom víkende v Skalici. Foto: archív klubu

Najvýraznejším úspechom trnavského golfu v posledných dňoch je víťazstvo na víkendovom Prezidentskom pohári Slovenskej golfovej asociácie 2019 v Skalici, ktorý bol zároveň vnímaný aj ako Majstrovstvá Slovenska družstiev juniorov.

Trnava postavila dva tímy a prvý v zložení Václav Švub ml., Tomáš Šmiček ml., Laura Póšová a Vivien Vranková sa stal víťazom celého podujatia. Najprv jasným náskokom triumfoval tím vo všetkých súbojoch s trenčianskym protivníkom.

Václav Švub ml. vyhral svoj single o 8 jamiek. Tomáš Šmiček ml. o 10 jamiek a Laura Póšová s Vivien Vrankovou vyhrali foursome o 8 jamiek. Tím si pripísal do celkového hodnotenia tri body, čo znamenalo priebežné prvenstvo.

Súperom Trnavčanov v play-off bolo družstvo GC Penati. Družstvá nominovali po jednom hráčovi, za Trnavu nastúpil Tomáš Šmiček ml., za súpera Tobias Munk.

Po výborných drajvoch nasledovali druhé rany Tomášovi sa podaril chip na jeden meter od jamky. Súper skončil na opačnej strane greenu ako bola vlajka a čakal ho dlhý pat dolu kopcom.

Dlhý pat zahral výborne avšak loptička neskočila v jamke. Nasledoval pat Tomáša, ktorý nepodcenil sklon greenu a loptičku chladnokrvne trafil do jamky, po čom vypukla radosť celého trnavského tímu, ktorý sa teší zo zisku pohára.

Druhý trnavský kolektív v zložení  Simon Novotný, Tomáš Ravas, Marek Choma a Adam Labanc získal cenné skúsenosti v súboji s družstvom z Weltenu. Cez favorizovaného protivníka však do ďalších bojov neprešiel.

Mladé trnavské golfové nádeje s predstaviteľmi klubu. Foto: Matúš Koprda

Majstrovstvá Slovenska žiakov do 12 a 14 rokov

Cez víkend sa uskutočnili v Skalici majstrovstvá Slovenska žiakov do 12 a 14 rokov. Medzi chlapcami z kategórie U14 spomedzi Trnavčanov najlepšie obstál Simon Novotný (178 rán, konečné 7. miesto), ďalší skončili Tomáš Ravas (182 rán, konečné 8. miesto) a Ondrej Karlubík (196 rán, konečné 9. miesto).

V kategórii do 12 rokov získal trnavský golfista Tomáš Šmiček ml. majstrovský titul. Tretie miesto s obsadil Jakub Pollák, na štvrtom mieste skončl Adam Labanc a piaty bol Marek Choma.

V kategóri žiačky U12 sa s výsledkom 162 rán stala majsterkou Slovenska Trnavčanka Laura Póšová.

Golf v každom veku

Golf je šport pre všetky generácie, čo dokumentuje aj nedávny Familly Cup, ktorý zorganizovali na trnavskom golfovom odpalisku v Kamennom mlyne.

Na greenoch v Driving range & Golf academy súťažili medzi sebou družstvá zložené z členov rodín. Bok po boku teda bojovali otcovia a synovia, niekedy mamy s dcérami. Honor najlepšej golfovej rodiny napokon získali Liptákovci z Cífera.

František Štefanička v mladosti hrával futbal, hokej či stolný tenis. Golf začal hrávať ako 78-ročný a sám teraz vraví, že nikdy nie je neskoro začať sa venovať tomuto športu. Foto: Ján Král

Do súťaže sa zapojil aj aktuálne najstarší návštevník trnavského golfového areálu František Štefanička z Modry. Osemdesiatročný pán sa rád vracia do rodnej Trnavy, golf si chodí zahrať viackrát za týždeň.

"Chodím sa sem zrelaxovať do krásneho zeleného prostredia, o ktoré sa ukážkovo starajú predstavitelia trnavského klubu. Človek sa tu sústredí na údery a aby dostal loptičku do jamky, pričom zabudne na choroby a starosti bežného dňa," uviedol Štefanička.

"Za deň tu zároveň nachodím niekedy aj niekoľko kilometrov. Mal som problémy s krvným tlakom, ale odkedy sa aktívne hýbem pri golfe, upravil sa mi," dodal s úsmevom muž, ktorého 11-ročný vnuk Dylan Bairo patrí k slovenskej tenisovej špičke vo svojej mládežníckej vekovej kategórii.