Slovensko pred vypredaným trnavským štadiónom remizovalo s Walesom

Viac ako 18-tísic fanúšikov videlo vo vypredanej City Arene – Štadióna Antona Malatinského výborný zápas. Šance mali oba tímy, väčšie Wales, slovenský tím však ukázal výkon, za ktorý si zaslúžil potlesk tribún.

Juraj Kucka strelil gól na 1:1. Foto: Peter Kollár

Duel mal tempo, obojstranné nasadenie, Slováci boli technickejší, Walesania silnejší v súbojoch. Celkovo však malo stretnutie divácky pútavý náboj vďaka výkonom na oboch stranách.

Boženík v 10. minúte vysokým napádaním pokazil waleskú rozohrávku, získal loptu pre Maka, cez Hamšíka a Boženíka sa lopta dostala späť k Makovi, ktorý ešte v šestnástke obišiel obrancu, no strelu mu zblokovala obrana.

Hviezda Realu Madrid Bale dala o sebe vedieť v 24. minúte po prvom vážnejšom zaváhaní slovenskej defenzívy. Jeho hlavička mierila do brvna, o pár okamihov neskôr však už James z ľavej strany našiel hlavu Moorea a ten umiestnil svoj loptu k žrdi – 0:1.

Po polhodine hry ukázal rýchlosť James, našťastie, jeho akcia bola bez nebezpečného efektu.

Slováci solídne kombinovali, po sérii prihrávok si v 36. minúte vypracovali druhú gólovku, Hamšík uvoľnil Maka, ten zakončoval placírkou, no brankár Hennessy svoje mužstvo podržal.

Do prestávky ešte prinútili Dúbravku k zákrokom James a Bale, slovenský gólman si ale so strelami poradil a pred odchodom do kabín mohol zatlieskať za akciu Kuckovi, žiaľ, bez presnej koncovky.

Fanúšikovia Slovenska vytiahli počas hymny papierové vlajky a už tradične aj veľkorozmerný štátny znak. Foto: Peter Kollár

Čo nevyšlo Kuckovi pred polčasom, napravil po obrátke. V 52. minúte nabehol do priestoru, kam sa odrazila lopta a zo šestnástky z voleja ranou k tyči vyrovnal na 1:1.

Bojovú zástavu Walesu opäť dvíhal Bale, Slovákom ale futbal chutil a Mak a Kucka boli pre súperovú bránku zo svojich príležitostí rovnako nebezpeční.

Po Rusnákovej rane musel ísť Hennessy na zem, Kuckov pokus spoza šestnástky letel zakrátko tesne vedľa tyče.

Radosť fanúšikov Walesu z gólu v sieti Slovenska. Foto: Peter Kollár

V čase slovenského tlaku mohli paradoxne udrieť hosia, Robertsovu prihrávku zakončoval na päťke Moore, bol však z toho napokon iba roh.

Ďalšiu tutovku mal po Jamesovom priamom kope na hlave Rodon, Dúbravka v danom momente ukázal skvelý reflex.

V 88. minúte videl druhú žltú kartu slovenský stopér Gyömber, z následnej štandardky zakončoval nožničkami efektne ale nie efektívne stopér Rodon.

Tutovku mal v nadstavenom čase Wales, do rozhodenej slovenskej obrany vbehla trojica hráčov súpera, zakončoval James, avšak len do bočnej siete.

Kvalifikácia o postup na ME 2020:

Slovensko – Wales 1:1 (0:1)

Góly: 53. Kucka - 25. Moore

ŽK: Gyömber - Bale, Ampadu, Williams, James

ČK: 88. Gyömber (Slovensko)

Rozhodovali: Grande – Jimenéz, Fernandez (všetci Španielsko)

Diváci: 18071

SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Gyömber, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka – Rusnák, Hamšík, Mak (79. Haraslín) – Boženík (86. Šafranko). Tréner: Hapal.

WALES: Hennessey – Roberts, Lockyer, Rodon, Davies – Allen, Ampadu (57. Morrell) – Bale, Williams (66. Wilson), James – Moore. Tréner: Giggs.

Reakcie trénerov

Ryan Giggs (tréner Walesu): „Máme teraz lepšie vzájomné zápasy, mohli sme vyhrať aj prehrať, bol to však pre divákov dobrý zápas. Remíza ma teší, boli sme dlho pod tlakom, ale vytvárali sme si väčšie šance.

V prvom polčase sme si dobre plnili defenzívne úlohy, dobre sme držali loptu. Po inkasovanom góle sme to mali robiť lepšie, náš brankár nás však podržal, keď chytil viaceré šance súpera. Moore aj Lockyer ako debutanti odviedli výborný výkon. Myslím si, že sme mohli byť ešte presnejší v zakončení, aj keď s výsledkom sme spokojní.

Skupina je vyrovnaná, tri tímy budú medzi sebou bojovať do konca kvalifikácie o druhú postupovú priečku, závisieť to bude od ich aktuálnej formy.

Slováci sú tím, ktorí vedia, čo robia na ihrisku. Majú kvalitu, v zálohe sú hráči ako Hamšík, Kucka, Lobotka. Keď Slováci dali gól, ožilo publikum, hráčom narástlo sebavedomie, museli sme odolávať náporu. Som rád, že sme udržali koncentráciu, škoda iba nepremenených príležitostí.“

Pavel Hapal (tréner Slovenska): „Za výkon by sme si zaslúžili bodovať naplno. Prevláda u nás sklamanie, víťazstvo by bolo pre nás dobré do ďalších bojov, ale takto sa tabuľky znova vyrovnala. Postúpiť môžu traja až štyria. Mali sme veľa šancí, bohužiaľ, mnohé sme nepremenili. Súper vyrovnal z druhej šance, keď predtým Bale trafil brvno. Gól sme mali ubrániť, hráč mal byť v šestnástke pod väčším tlakom. S vypätím síl sme sa snažili zápas otočiť. S remízou nie sme spokojní.

Cez polčas som nabádal hráčov, že zápas sa dá otočiť, zvládnuť. Vyrovnali sme, bohužiaľ, druhý gól sme nepridali. Nesúhlasím s názorom, že by to bolo stretnutie dvoch rozdielnych polčasov. Po 25. minúte sme hrali kolmejšie a vypracovali si tri gólové šance.

Šance stále vidím otvorené. Nielen nás, ale aj verejnosť desí zápas s Chorvátskom, ktorý sme vysoko prehrali. Nikto si asi nemyslí, že by sme tam vyhrali. Ja si to nemyslím, pokojne tam môžeme vyhrať. Skupina je vyrovnaná, pokojne sa to môže stať, prečo nie. Máme dva zápasy pred sebou, urobíme všetko, aby sme sa na EURO dostali.

Pre Gyömbera na poste stopéra sme sa rozhodli, pretože má viac skúsenosti ako Šatka a Vajlent, či už v národnom tíme aj pri dvadsaťjednotke, veľmi dobre hrá aj v Serii B, vyhrávajú zápasy, má dobré rozpoloženie. Bol vylúčený, ale neviem, či to boli zákroky na dve žlté karty. Odohral solídny duel, myslím, že sme sa rozhodli dobre.

Pekarík aj Hancko – bolo to v poriadku. U Hancka to najprv vyzeralo na príliš veľký rešpekt pred Baleom. Preto asi aj menej podporoval útok. Okrem hlavičky a strely hviezdneho hráča do ničoho nepustil, myslím, že obaja sa chopili svojich úloh veľmi dobre.“

Reakcie hráčov

(zdroj: sita)

Marek Hamšík (stredopoliar SR, kapitán): „Okrem výsledku to bol od nás veľmi dobrý zápas a výkon. podali sme bojovný, aktívny a behavý výkon. Jediné, čo si môžeme po dnešku vyčítať, je, že sme mohli využiť o jednu šancu viac. Inak to bol solídny výkon. Čakajú nás ešte ťažké dva zápasy, všetko je otvorené. Po vylúčení Nora v závere to bolo hektické. Mali sme dnes dosť šancí, možno nám chýbal kúsok šťastia. Po takomto výkone mrzí taký výsledok.“

Juraj Kucka (stredopoliar SR): „Snaha tam bola, ale je to bohužiaľ iba remíza. Celý tím sa snažil, no nevyšlo to. Neskláňame hlavu a ideme ďalej. Ešte máme pred sebou dva zápasy a musíme zabojovať. Nesmieme sa pozerať na tabuľku, čakajú nás dva zápasy a v nich šesť bodov. Je o čo bojovať.“

Róbert Mak (stredopoliar SR): „Mal som v prvom polčase dosť šancí a nevyužili ani jednu. Aj po zmene strán sme mali strely, ale dnes sme nemali šťastie v koncovke. Je to remíza a ideme ďalej. Chceli sme vyhrať, to bolo pre nás prvoradé, ale aj remíza je lepšia ako prehra. Bojovali sme a od toho sa musíme odraziť.“

Milan Škriniar (obranca SR): „Bolo to dnes veľmi ťažké, pretože súper hrozil brejkami. Z našej strany to bol veľmi kvalitný výkon. Remíza nás mrzí, pretože sme siahali na víťazstvo. S Norom sa mi hralo dobre, nebol tam žiadny problém. Stále sme druhí a máme to vo svojich rukách, budeme bojovať do konca a verím, že sa budeme v konečnom účtovaní tešiť.“