Beňovského glóbusom ocenili Františka Keleho za expedíciu na Madagaskare

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/27274-benovskeho-globusom-ocenili-frantiska-keleho-za-expediciu-na-madagaskare/benovskeho-globusom-ocenili-frantiska-keleho-za-expediciu-na-madagaskare/

Mesto Vrbové ocenenie Beňovského glóbus udeľuje ľuďom, ktorí sa zaslúžili o popularizáciu ich najznámejšieho rodáka - kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského.

Námestie vo Vrbovom tiež pripomína slávneho rodáka. Foto: archív trnavskyhlas.sk

 

Tohtoročný Beňovského glóbus získal slovenský horolezec, cestovateľ a publicista František Kele in memoriam. Mesto Vrbové (okres Piešťany) takto ocenilo jeho prvú slovenskú expedíciu z roku 1996 po stopách slávneho rodáka Mórica Beňovského.

 

František Kele bol jedným z najaktívnejších slovenských cestovateľov v 20. storočí, zomrel pred piatimi rokmi.

 

Kele sa podľa primátorky Vrbového Emy Maggiovej významne zaslúžil o popularizáciu Mórica Beňovského. Jeho prvá slovenská expedícia na Madagaskar, kde sa skončila Beňovského životná púť, priniesla hodnotné poznatky.

 

Mesto Vrbové Beňovského glóbus už päť rokov udeľuje ľuďom, ktorí sa zaslúžili o propagovanie ich rodáka Mórica Beňovského, alebo ich rovnako ako jeho láka cestovanie.

 

Medzi laureátmi je napríklad bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster alebo podnikateľ Stanislav Machovčák, ktorý sa na Madagaskare zaslúžil o postavenie Beňovského pomníka.

 

„Naše mesto Vrbové síce nevyniká veľkosťou, ale jeho veľkou devízou sú výrazné osobnosti. Z nich najviac vo svete preslávil nielen Vrbové, ale i naše Slovensko, miestny rodák gróf Móric Beňovský, ktorý vo Vrbovom uzrel svetlo sveta v roku 1746,“ povedala pri udeľovaní ocenenia Maggiová.

 

Vo Vrbovom si počas piatkového odovzdávania ocenení pripomenuli aj sto rokov od narodenia ďalšieho svojho rodáka Karola Nižňanského.

 

Ako misionár a pedagóg pôsobil v Indii, kde sa zaslúžil o vzdelávanie mladých Indov. Pôsobil v druhej najľudnatejšej krajine aj v škole, ktorú zhodou okolností navštevoval tiež súčasný veľvyaslanec Indie na Slovensku Shrí Vanlalhuma.

 

Móric Beňovský, neustály zdroj inšpirácie pre spisovateľov, dramatikov či filmárov, sa vo Vrbovom narodil 20. septembra 1746.

 

Bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnej časti Tichého oceánu. Počas svojho ani nie 40-ročného života navštívil štyri kontinenty (Európu, Áziu, Afriku a Ameriku) a bol tiež prvým slovenským autorom celosvetového bestselleru (Pamäti a cesty).

 

Najznámejším obdobím jeho života je pobyt na Madagaskare, kde ho v roku 1776 vyhlásili za kráľa kráľov, čím získal mocenský vplyv v severovýchodnej časti tohto ostrova. Na Madagaskare strávil štyri roky svojho života.

 

Padol v boji s francúzskym komandom pri meste Antalaha, kde má pamätník a pomenovali tam po ňom námestie.

 

SITA

prispievatelia | 13.10.2019 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk