Slovensko ukončilo kvalifikáciu výhrou nad Azerbajdžanom, ešte môže postúpiť cez baráž

Futbaloví reprezentanti Slovenska sa rozlúčili s kvalifikáciou o postup na EURO 2020 víťazstvom 2:0 nad Azerjbajdžanom. Na priamy postup zo skupiny to nestačilo, Slovensko obsadilo tretie miesto za Chorvástkom a Walesom, no na jar sa pokúsi dostať na európsky šampionát cez marcovú baráž s Írskom.

Juraj Kucka víťazí vo vzdušnom súboji. Foto: Juraj Cisár

Slovensko proti Azerbajdžanu od úvodu kontrolovalo hru, súpera do ničoho nepúšťalo a vypracovávalo si šance. Brankára Balayeva v prvom polčase dvakrát zamestnal tvrdými ranami Kucka, dobré pozície Hamšíka či Haraslína stroskotali na lepšom spracovaní či presnejšej prihrávke od spoluhráča.

Kľúčový moment prišiel v 19. minúte, keď si Boženík prebral prihrávku do šestnástky, vystrelil k vzdialenejšej žrdi a gólman hostí nedokázal lopte zabrániť v ceste do siete – 1:0.

Krátko po zmene strán vykľučkoval v šestnástke obrancu Haraslín, Balayev jeho pokus iba vyrazil pred dobiehajúceho Pekaríka, ktorý trafil zblízka do siete, rozhodca však gól neuznal pre ofsajd.

Azerbajdžan pohrozil až v 64. minúte, Dúbravku zamestnal nevydarený center smerujúci do siete. Slovenský brankár odvrátil nebezpečenstvo na roh.

Tempo hry v tejto fáze upadlo, Slováci sa akoby s vedením uspokojili, až v 71. minúte, keď otestoval pozornosť Balayeva strelou cez obrancu Bero.

V 80. minúte sa po zdĺhavej slovenskej rozohrávke ozval aj piskot tribún, na potlesk reakciu ľudí zmenil Lobotka – potiahol, vystrelil a hoci nepresne, diváci jeho snahu ocenili.

Na zápas prišli aj fanúšikovia Azerbajdžanu. Foto: Juraj Cisár

Na opačnej strane však poriadne zatuhlo, do šestnástky sa dostal striedajúci Dadasov, sériou kľučiek cez slovenských obrancov si vypracoval palebnú pozíciu, Dúbravka však výborným zákrokom podržal spoluhráčov.

Definitívu slovenskému víťazstvu udal v 86. minúte Hamšík. Kapitán Slovenska napriahol spoza šestnástky, trajektóriu jeho rany v páde zmenil Jamalov a lopta skončila v sieti – 2:0.

Boženík a Hamšík strelili slovenské góly. Foto: Juraj Cisár

Kvalifikáciu ukončili Slováci na treťom mieste a budú bojovať o postup na šampionát v marcovej baráži s Írskom.

V City Arene to bol záverečný zápas tohto roka, už zajtra sa má začať s frézovaním trávnika, následne vysejú nový.

Kvalifikácia o postup na ME 2020:

Slovensko – Azerbajdžan 2:0 (1:0)

Góly: 19. Boženík, 86. Hamšík

ŽK: Haraslín, Škriniar – Israfilov, J. Huseynov, Khalilzade

Rozhodovali: Boiko – Volodin, Shlonchak (Ukrajina)

Diváci: 7825

SLOVENKO: Dúbravka – Pekarík, Gyomber, Škriniar, Hancko – Lobotka – Kucka (85. Duda), Hamšík – Bero, Boženík (77. Mráz), Haraslín (71. Ďuriš). Tréner: Hapal.

AZERBAJDŽAN: Balayev – A. Huseynov, Mustafazade, B. Huseynov, Krivotsyuk (72. Khalilzade) – Garayev, Israfilov (46. Jamalov) – Isgandarli, J. Huseynov (78. Dadasov), Rahimov – Sheydaev. Tréner: Jurčevič.

Nikola Jurčevič (tréner Azerbajdžanu): „Pred zápasom sme mali problémy so zdravotným stavom viacerých hráčov, jedného som musel stiahnuť cez polčas. Tí, ktorí ich nahradili, odohrali dobrý zápas. V prvom polčase boli Slováci lepší, strácali sme veľa lôpt, ale po zmene strán sme sa zlepšili. Škoda, že sme nevyrovnali zo šance v 82. minúte. Bol to však dobrý zápas, gratulujem Slovensku a želám mu, aby uspelo v baráži.“

Pavel Hapal (tréner Slovenska): „Vstúpili sme do zápasu dobre, bohužiaľ, napriek prevahe sme nemali stopercentnú šancu. Očakávali sme od súpera hustý blok a snahu o kontry. Dali sme gól, čo nás upokojilo až priveľa. Začiatok druhého dejstva nebol optimálny, neviem, akú úlohu zohralo spoznanie výsledku z Walesu. Záver sme ale zvládli, pridali druhý gól, aj keď predtým mal Azerbajdžan veľkú šancu. Aj slabší súper si vždy vypracuje príležitosť. Podržal nás Martin Dúbravka a duel sme po druhom góle dohrali v pokoji. Výsledok vo Walese sme nemali vo svojej moci, napokon sme sklamaní.“