Nie škaredá katolíčka hľadá pána v zaistenom postavení. Vdovci a žandári majú prednosť

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/27944-nie-skareda-katolicka-hlada-pana-v-zaistenom-postaveni-vdovci-a-zandari-maju-prednost/nie-skareda-katolicka-hlada-pana-v-zaistenom-postaveni-vdovci-a-zandari-maju-prednost/

Výstava Stopy lásky v archívnych dokumentov pripomenie návštevníkom aktuálny sviatok sv. Valentína.

Ilustračné foto - zdroj: Štátny archív v Trnave

 

Štátny archív v Trnave pripravil pri príležitosti sviatku sv. Valentína špeciálnu výstavu Stopy lásky v archívnych dokumentoch.

 

Ponúkne ľúbostné listy aj svadobné oznámenia spred štyroch storočí, ale aj zoznamovacie inzeráty z prvej polovice minulého storočia. Vernisáž bude v piatok o 16:00.

 

Špeciálnu výstavu mapujúcu stopy lásky v archívnych dokumentoch pripravil Štátny archív v Trnave na Štefánikovej ulici v piatok a sobotu 14. - 15. februára.

 

Návštevníci na výstave podľa riaditeľky archívu Júlie Ragačovej uvidia ľúbostné listy i svadobné oznámenia staré viac ako 400 rokov, nebudú chýbať matričné záznamy sobášov, ale aj dokumenty potrebné k uzavretiu chatumy, teda židovskej svadby. Tie Štátny archív v Trnave získal len nedávno. 

 

Výstava Stopy lásky v archívnych dokumentov pripomenie návštevníkom aktuálny sviatok sv. Valentína.

 

„Návštevníci sa môžu tešiť aj na zoznamovacie inzeráty z prvej polovice 20. storočia. Súčasnú generáciu určite prekvapia a v niektorých prípadoch aj pobavia kritériá, na ktoré vtedy ľudia kládli dôraz pri hľadaní si partnera,“ povedala riaditeľka archívu Ragačová.

 

Na ilustráciu ponúkla inzerát mladej ženy:

 

„Dvadsaťdeväťročná, nie chudobná, nie škaredá, vysoká tmavovláska pre nedostatok príležitostí takto hľadá pána v zaistenom postavení. Vdovci a žandári majú prednosť, no nie je podmienkou! Hláste sa len vysokí a vyše 35-roční! Neanonymné ponuky na zn. „Katolíčka“.

 

Kuriozitou výstavy bude netradičná fotografia z prvej polovice 20. storočia, ktorá zobrazuje mladého muža L. Tanácsa.

 

Ten, aby sa vyhol vojenskej službe, ušiel do háremu v Turecku a takto, preoblečeného za ženu, ho zachytil fotograf. Tak to aspoň hlása nápis na rube samotnej fotografie.

 

Časť výstavy bude podľa riaditeľky Júlie Ragačovej venovaná odvrátenej strane lásky, pretože aj tá je súčasťou archívnych dokumentov.

 

Záznam o nevere z roku 1549 alebo prípad „sobášneho podvodníka“ v Trnave z roku 1907 sú tiež takými dokumentami.

 

V druhej polovici 19. storočia sa v administratívnych spisoch mesta Trnava často objavujú záznamy o verejných domoch v meste.

 

O niektorých sa bude možné dozvedieť viac aj na výstave. Napríklad o tom, ktorý fungoval na Jeruzalemskej ulici od roku 1891 a ktorý zatvorili v roku 1905 na príkaz podžupana Bratislavskej stolice preto, lebo stál v blízkosti Kostola sv. Mikuláša.

 

Okrem výstavy Stopy lásky v archívnych dokumentoch ponúkne Štátny archív v Trnave návštevníkom aj ukážky dobového tanca, tvorivé dielne pre dospelých, romantickú prehliadku archívnej pivnice či v sobotu 15. februára o 14:00 prednášku Júlie Ragačovej na tému O čom sa doma nehovorilo.

 

(pm)

prispievatelia | 13.2.2020 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk