V Majcichove sa začiatkom marca pobeží aj Memoriál Tiborka Vaňu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/27974-v-majcichove-sa-zaciatkom-marca-pobezi-aj-memorial-tiborka-vanu/v-majcichove-sa-zaciatkom-marca-pobezi-aj-memorial-tiborka-vanu/

Organizátori jubilejného podujatia M-10 opäť dajú príležitosť všetkým vekovým skupinám.

Usmiaty, spokojný Tiborko Vaňo po dobehnutí svojej poslednej Majcichovskej desiatky. Foto: Marta Országhová

 

Portál trnavskyhlas.sk pravidelne prináša informácie o džogingovom hnutí na Dolnom Považí. Majcichovská desiatka patrí v tomto regióne medzi bežecké ozdoby.

 

Ako je už priaznivcom vytrvalostných zápolení dôverne známe, v nedeľu 8. marca sa na rovinatom okruhu v uliciach vyše dvojtisícovej dediny dokonca pobežia majstrovstvá SR mužov, žien, juniorov a junioriek na desať kilometrov.

 

Takúto poctu od vedenia Slovenského atletického zväzu dostáva Majcichov prvý raz. Výnimočná športová udalosť akiste vojde do histórie obce či širokého okolia.

 

Okrem elitných vytrvalcov sa však divákom predstavia aj ctitelia kondičných a rekreačných behov, vrátane obdivuhodných veteránov.

 

V rozpise 30. ročníka Majcichovskej desiatky ani teraz nechýba Vaňov memoriál (kategória M70+).

 

Obľúbený rekreačný športovec Tibor Vaňo sa narodil 7. novembra 1925 a na večnosť odišiel 13. decembra 2013.

 

 

Komplikovaná operácia ho nezlomila

Vo fabrike si získal povesť zručného krajčíra. Po vážnej operácii žalúdka však musel predčasne odísť do invalidného dôchodku.

 

Krutý osud ho nezlomil. Keď sa dal zdravotne do poriadku, našiel si inú záľubu, rekreačné behanie.

 

Pôsobil nefalšovanou charizmou. Familiárne sme ho oslovovali Tiborko. Tak sa aj nechal registrovať v štartových zoznamoch.

 

Malý postavou, veľký výrečnosťou. Nezabudnuteľný bežecký zabávač z Chrabrian (druhý zľava) sa nespočetnekrát predstavil aj počas džogingových podujatí v areáli trnavskej Slávie. Foto: Marián Pavlík

 

 

V našej bežeckej komunite bol vždy vítaným spoločníkom. Mal zábavnú, kamarátsku povahu, nič ho nevedelo vytočiť.

 

Tiež s ôsmimi krížikmi na pleciach viackrát absolvoval desaťkilometrovú uličnú trasu v Majcichove a po dobehnutí do cieľovej zóny ešte pridal svoju špecialitu, stojku na hlave.

 

Okrem džogingu mohla verejnosť vídať nepoddajného T. Vaňu i medzi otužilcami počas zimných plaveckých zrazov ľadových medveďov.

 

 

Vlani triumf Skačana

Hoci výsledky v takýchto sviatočných stretnutiach bežeckých kamarátov nebývajú prvoradé, pre zaujímavosť si pripomeňme poradie na čelných priečkach minuloročného Memoriálu Tiborka Vaňu (10 km, M70+) v uliciach Majcichova:

 

1. Stanislav Skačan (rok narodenia 1948, bydlisko Šaľa, 46:04 min), 2. Viliam Novák (Bratislava, 1942, 46:08), 3. Peter Fašung (1949, Prievidza, 47:46), 4. Anton Dobrodenka (1948, Lednické Rovne, 49:36), 5. Jostein Pedersen (1947, Dánsko, 51:01).

 

Muži od sedemdesiat rokov si v rámci M-10 teda prídu odbehnúť do Majcichova tradičný Vaňov memoriál aj najbližšie.

 

Stane sa tak v druhú marcovú nedeľu so štartom celého hlavného pelotónu na pravé poludnie.

 

JAROSLAV LIESKOVSKÝ

prispievatelia | 18.2.2020 | Atletika | https://www.trnavskyhlas.sk