Na nedeľný bežecký sviatok v Majcichove sa už prihlásil vyše 650-členný pelotón

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28066-na-nedelny-bezecky-sviatok-v-majcichove-sa-uz-prihlasil-vyse-650-clenny-peloton/na-nedelny-bezecky-sviatok-v-majcichove-sa-uz-prihlasil-vyse-650-clenny-peloton/

Čestným štartérom bude na pravé poludnie prvý československý kozmonaut Vladimír Remek. Do vesmíru letel z Bajkonuru pred 42 rokmi.

Výkonnostní aj rekreační ctitelia bežeckého hnutia prídu cez najbližšiu nedeľu do pohostinného Majcichova už tridsiaty raz. Na známe vidiecke podujatie je prihlásený rekordný pelotón. Foto: Lenka Frolkovič Zvolenská

 

Región Dolného Považia zažije v nedeľu 8. marca atletický sviatok v podobe majstrovstiev Slovenska 2020 v cestnom behu na desať kilometrov.

 

Celoštátny šampionát mužov, žien, juniorov a junioriek bude súčasťou tridsiatej edície Majcichovskej desiatky.

 

Na obe časti hlavného programu sa už elektronicky zaregistrovalo vyše 650 výkonnostných a rekreačných ctiteľov dlhých dištancií.

 

Členom SAZ zároveň rozdajú v majcichovských pretekoch úvodné body do šestnásťkolového Slovenského bežeckého pohára 2020.

 

Technickí realizátori doň zaradili sedem podujatí s prívlastkom M-SR (cesta, atletický ovál, kros) a deväť tzv. komerčných behov. Seriál o získanie SBP sa skončí 26. decembra cestnou dvadsiatkou v Lučenci.

 

Kozmonaut Vladimír Remek s manželkou Janou, za slobodna Bielikovou, pri majcichovskej autogramiáde pred dvoma rokmi. Vesmírny hrdina ČSSR pracoval na orbite od 2. do 10. marca 1978. Úlohy čestného štartéra M-10 sa ujme už šiesty raz. Foto: Marta Országhová

 

 

O Remekov putovný pohár

Dnes je to štyridsaťdva rokov, čo z Bajkonuru vzlietol do vesmíru prvý československý kozmonaut, predtým stíhací pilot, Vladimír Remek (nar. 26. 9. 1948). Jeho otec bol Slovák, matka Češka.

 

Vo vesmíre strávil 7 dní, 22 hodín a 16 minút. Pred Remekom leteli do kozmu iba obyvatelia ZSSR a USA.

 

Veliteľom lode Sojuz 28 bol Alexej Gubarev. Na orbitálnom komplexe Saľut 6 čakala na nich základná posádka Jurij Romanenko - Georgij Grečko.

 

Keďže náš hrdina kozmu behal počas stredoškolských rokov za Slavoj Čáslav, pri 1. výročí jeho historického letu založili Majcichovčania cestné bežecké preteky.

 

Od marca 2012 čaká na absolútneho víťaza Majcichovskej desiatky Putovný pohár Vladimíra Remeka.

 

Vlani si cennú trofej odniesol z M-10 najlepší slovenský vytrvalec ostatných sezón Tibor Sahajda (BMSC Bratislava).

 

JAROSLAV LIESKOVSKÝ

prispievatelia | 2.3.2020 | Atletika | https://www.trnavskyhlas.sk