Beh v Majcichove: O majstra Slovenska zabojujú poprední slovenskí bežci

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28085-beh-v-majcichove-o-majstra-slovenska-zabojuju-popredni-slovenski-bezci/beh-v-majcichove-o-majstra-slovenska-zabojuju-popredni-slovenski-bezci/

O prvé tohtoročné národné atletické tituly zabojujú v nedeľu na Majcichovskej desiatke.

Ilustračné foto: Marián Bartoš

 

Najbližší víkend rozdajú prvé tohtoročné slovenské atletické tituly pod holým nebom. V Majcichove neďaleko okolo Trnavy sa v nedeľu od 12.00 h uskutoční národný šampionát v cestnom behu na 10 km v rámci jubilejného 30. ročníka Majcichovskej desiatky.

 

Muži budú o titul majstra Slovenska v cestnom behu bojovať celkovo trinásty raz.

 

V súťaži mužov získali po dva tituly Imrich Magyar (2009, 2011), Juraj Vitko (2013, 2015) a Tibor Sahajda (2018, 2019), ktorý bude mať v nedeľu veľkú šancu na majstrovský hetrik.

 

"Cítim sa dobre, aj tréner Vladimír Molčan si moju doterajšiu prípravu pochvaľuje. Tréningy nasvedčujú, že ideme správnou cestou. Majstrovskú desiatku v Majcichove beriem ako spestrenie prípravy na blížiace sa MS v polmaratóne v poľskom meste Gdynia v závere marca a aprílový maratón vo Viedni. Pobežím na dobrý pocit, no nebudem špekulovať. Chcem si predovšetkým dobre zasúťažiť,“ poznamenal pre web atletika.sk Tibor Sahajda z klubu BMSC Bratislava.

 

Sahajda je dovedna 12-násobný majster SR - na 5000 m na dráhe (2019), na 10 000 m na dráhe (2018, 2019), na 10 km na ceste (2018, 2019), v polmaratóne (2013, 2018, 2019), v maratóne (2018, 2019) a krose vytrvalcov (2018, 2019).

 

Okrem Sahajdu sa na štarte v Majcichove objavia z predošlých majstrov SR na 10 km alebo medailistov aj Imrich Magyar, Marek Hladík a Ján Filip Kotora, takisto lanský majster SR v krose míliarov a tohtoročný v hale na 3000 m Peter Kováč i jeho dvojička Michal, niekdajší juniorský reprezentant Matúš Verbovský, Dávid Mazúch, Šimon Wahlandt, Leonard Lendvorský, Gabriel Švajda i objav lanskej polmaratónskej sezóny Henrich Hasch.

 

Ženy budú o titul majsterky Slovenska na 10 km na ceste súperiť dvanásty raz, rekordérkou v počte titulov je Katarína Pejpková (Berešová), ktorá vyhrala v rokoch 2010, 2011 a 2014.

 

Olympionička z Londýna a Ria de Janeiro, ktorá sa vlani postupne dostávala do formy po materskej pauze, pobeží aj v Majcichove a bude pravdepodobne najväčšou súperkou obhajkyne titulu Silvie Valovej.

 

Objav lanskej sezóny z AK ZVP Lučatín je podľa kouča Mareka Vojníka v dobrej forme.

 

"Tréningové ukazovatele naznačujú, že Silvia by mohla atakovať hranicu 35 minút. Mnohé však závisí od počasia, pocitov a aj toho, či budú preteky rozbehnuté v ideálnom tempe .Obhajoba zlata nebude jednoduchá, no Silvia je pripravená zabojovať o medailové pozície. Behá len popri práci, v zime zväčša ešte v skorých ranných hodinách alebo doma v obývačke na páse - žiadne sústredenie v Tatrách či nebodaj niekde v teple. O to väčšia je jej motivácia uspieť," skonštatoval pre oficiálny zväzový web Valovej tréner.

 

Majcichovská desiatka, ktorá zároveň prvým podujatím 16-dielneho Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu, sa chystá na rekordnú účasť.

 

"V kategóriách mužov, žien, juniorov a junioriek sa nám prihlásilo takmer 750 bežcov, čo je výrazne viac ako vlani, keď súťažilo rekordných 424 vytrvalcov a vytrvalkýň," informoval manažér a moderátor pretekov Jaroslav Lieskovský.

 

Z takmer ôsmich stoviek bežcov bude vyše 270, ktorí sú registrovaní v Slovenskom atletickom zväze, súperiť v rámci majstrovstiev SR.

 

Tituly sa budú rozdeľovať v súťažiach jednotlivcov (muži, ženy, juniori, juniorky, veteráni, veteránky /po prepočítaní časov koeficientmi WMA/) a družstiev (muži, ženy, juniori, juniorky).

 

Majcichovská desiatka bude hostiť M-SR v cestnom behu prvý raz v histórii.

 

SITA

prispievatelia | 5.3.2020 | Atletika | https://www.trnavskyhlas.sk