Spartak aj bez vylúčeného Turňu vyhral v Dunajskej Strede, bude hrať v prvej šestke

Futbalisti trnavského Spartaka zvíťazili v záverečnom kole základnej časti Fortuna ligy na ihrisku Dunajskej Stredy 1:0 a vybojovali si účasť v prvej šestke. Andeli podali veľmi dobrý výkon, hoci tretinu zápasu hrali bez vylúčeného Turňu.

Víťazný gól Spartaka dal Alex Sobczyk. Archívne foto: Peter Kollár

Spartak hral od úvodu v tempe, vysoko napádal súpera a nútil súpera k chybám. Neistý bol v hre nohou brankár Száraz, ktorý už vo štvrtej minúte zle rozohral, Gamboš zachytil dvadsať metrov od bránky loptu, bez prípravy ju poslal na cieľ a len tesne minul.

Odmenu za aktivitu dostali Trnavčania v 14. minúte. Turňa z pravej strany po zemi našiel nabiehajúceho Gamboša, ten trafil loptu zle, odrazila sa k Yaovi, ktorý tiež nezakončil ideálne, ale Sobczyk už zblízka trafil do siete. - 0:1.

Domáci sa dožadovali ofsajdu, rozhodcovia však videli situáciu inak. Po ďalšom momente protestovali pre zmenu Trnavčania, dožadovali sa ruky, keď Tešija hlavičkoval v pokutovom území do Beskorovaineho, penalta sa ale nekopala.

Andeli svojou aktivitou nútili súpera k chybám, DAC sa nevedel dostať do hry. K vážnejšiemu ohrozeniu trnavskej bránky sa dostali domáci až v 36. minúte. Z priameho kopu prinútil k zákroku Rusova Fábry, trnavský gólman strelu chytil.

Červeno-čierni mohli ísť do dvojgólového vedenia po brejku Tavaresa, ktorý ideálne vysunul Sobczyka, ktorý ale stroskotal na Szárazovi. Vzápätí mal gólovku Gamboš, naložil s ňou však katastrofálne.

Domáci kouč Hélder reagoval už v 41. minúte, stiahol ľavého beka Lalatoviča a na ihrisko poslal Kalmára. Maďarský reprezentant nenastúpil od začiatku pre nedoliečené zranenie.

Spartakovci začali dobre aj po prestávke. V 49. minúte získal Tzandaris v strede ihriska loptu, založil rýchly brejk, po ktorom sa ku koncovke dostal Tavares, Száraz mu ale jeho ranu vyrazil na roh.

Gólman DAC-u musel ísť na zem aj po individuálnej akcii Moenzu a jeho následnom streleckom pokuse.

Dôležitý moment zápasu prišiel v 59. minúte. Turňa videl po druhej žltej karte aj červenú. Tréner Spartaka Chéu musel reagovať, stiahol z hry krídelníka Yao a na pravú stranu obrany poslal Pereiru.

Hrdinom Spartaka bol v závere Dobrivoj Rusov, ktorý mužstvo podržal v dôležitých momentoch. Foto: trnavskyhlas.sk

V 63. minúte trafil Schäfer v pokutovom území do ruky Tzandarisa pritom ako robil trnavský stredopoliar sklz, jedenástka sa ale nepískala.

Na ihrisko následne namiesto Sobczyka prišiel Grendel, aby vystužil stred poľa, na hrot sa posunul Tavares.

Obraz hry sa logicky pri novom rozložení síl na ploche zmenil, Dunajská Streda v početnej výhode ožila, Schäfer po svojom prieniku hľadal na päťke Ramireza, venezuelský útočník ale nedokázal úspešne zakončiť.

To už sa andeli viac-menej iba bránili. Po centri Fábryho hlavičkoval nad bránku Németh.

V 82. minúte predviedol parádny zákrok Rusov, po hlavičke Ramireza z päťky vyrazil loptu z čiary.

V závere mohla ešte raz udrieť aj Trnava, Tešija vybojoval loptu, po 50-metrovom šprinte však už nemal dostatok síl na zakončenie a Kružliak mu šancu zmaril.

Stopér DAC mohol v 89. minúte dokonca aj vyrovnať, keď sa znenazdajky ocitol na hrote, no Rusov mu príležitosť inštinktívne zneškodnil dobrým vybehnutím.

V závere ešte striedajúcemu Orlandičovi po hlavičkovom strete ošetrovali dlhé minúty hlavu, hráč sa ponáhľal na ihrisko, po záverečnom hvizde odpadol a museli ho kriesiť lekári.

Spartak zvíťazil na Žitnom ostrove 1:0 a vybojoval si účasť v prvej šestke.

Andeli obsadili piate miesto za Slovanom, Žilinou, Dunajskou Stredou a Michalovcami, prvú šestku uzatvára Ružomberok.

V druhej skupine o záchranu budú po rozdelení súťaže hrať Trenčín, Zlaté Moravce, Senica, Sereď, Nitra a Pohronie.