Junior Marek Ondrovič zabehol v Majcichovskej desiatke nový slovenský rekord

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 19.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28135-junior-marek-ondrovic-zabehol-v-majcichovskej-desiatke-novy-slovensky-rekord/junior-marek-ondrovic-zabehol-v-majcichovskej-desiatke-novy-slovensky-rekord/

Kategórie mužov a žien od 35 rokov hodnotili v majstrovstvách SR s aplikovaním vekových koeficientov podľa tabuliek WMA.

Túto skupinu ťahal klubový tandem z AC Malacky, Jakub Kopiar (št. č. 178) - Marek Ondrovič (117). Z ich spolupráce sa zrodil Ondrovičov nový juniorský rekord SR. Foto: Lenka Frolkovič Zvolenská

 

V prvom príspevku o celoštátnom šampionáte desiatkarov v uliciach Majcichova sme sa zamerali na hlavné preteky, v ktorých dominovali obhajcovia zlatých medailí SAZ z marcovej konfrontácie 2019 v Strážskom.

 

Obaja absolútni víťazi triumfovali na majcichovskom okruhu v osobných rekordoch.

 

Tibor Sahajda z BMSC Bratislava sa prvý raz vo svojej pozoruhodnej bežeckej kariére dostal pod polhodinovú hranicu (29:53) a Silvia Valová z AK ZVP Lučatín zasa pokorila 35-minútovú métu (34:39).

 

Veľké veci sa v týchto rýchlych vidieckych pretekoch diali za prajného počasia i v ďalších zápoleniach o majstrovské kovy.

 

Z pestrej ponuky vyberieme do druhej časti hodnotenia majcichovských M-SR kvalitné súboje juniorských adeptov, či kategórií masters od 35 rokov.

 

Svojich zverencov koučovali aj viaceré atletické osobnosti. Tiež boli medzi nimi dvaja populárni nestori, Rudolf Roučka (rok nar. 1939) z AK Junior Holíč a Karol Petőcz (1940) z AK Veterán Bratislava.

 

Plnka na štarte.

 

 

Rekordér zo Záhoria

Juniorským majstrom SR sa stal Marek Ondrovič (2001) z AC Malacky, ktorý časom 32:13 min zlepšil o 34 sekúnd slovenské maximum Mateja Fedáka.

 

Atlét ZŤS Martin držal doterajší rekordný výkon 32:47 min z desaťkilometrových pretekov v Kysuckom Novom Meste (2009).

 

Piedestál najlepšieho juniora pripadol Ondrovičovi aj na sklonku majstrovskej sezóny 2019. Vtedy nenašiel krosového premožiteľa v Betliari.

 

V tom istom roku ako Ondrovič sa narodili jeho pódioví partneri z dekorovania mladých slovenských vytrvalcov v majcichovskom kultúrnom dome.

 

Silvia Valová (št. č. 249, zverenka Mareka Vojníka) sa v Majcichove stala novou rekordérkou súčasnej trate. Reprezentantke z horehronského Lučatína prvý raz v 10-kilometrových cestných pretekoch ukázal cieľový časomer zdolanie 35-minútovej méty.

 

 

Na strieborný stupienok za čas 33:35 min vystúpil Medard Féder (2001), štartujúci v chlapčenských M-SR za MAC Rača.

 

Rodák z Pezinka sa venuje najmä orientačnému behu. V terénnych pretekoch s mapou a buzolou ide v šľapajach svojho deda i otca.

 

Bronzovú priečku obsadil Denis Fridmanský (ALK Moldava nad Bodvou, 34:34).

 

Romana Komarňanská (113, BMSC Bratislava) a dvojnásobná olympionička v maratóne Katarína Pejpková-Berešová (187, TJ Obal servis Košice).

 

 

Darilo sa aj juniorkám

Druhá marcová nedeľa v majstrovských bežeckých tóninách potvrdila prítomnosť výrazných talentov i medzi dievčatami.

 

Až do takej miery, že Bičanová s Duškovou sa zaradili v celkovom poradí žien hneď za víťazku Silviu Valovú.

 

Medailové trio junioriek v majcichovskej konfrontácii malo takúto podobu:

1. Margaréta Bičanová (2001, AK Zdravie v pohybe Lučatín, 35:01, 2. Elena Dušková (2001, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 35:18 - obhajkyňa titulu zo Strážskeho, vtedy v drese Interu SC Bratislava), 3. Zuzana Michaličková (2002, AO Žilina, 37:15).

 

Obhajca lanského prvenstva, Košičan Tibor Sahajda (behá za BMSC Bratislava, zverenec Vladimíra Molčana), pri majcichovských pretekoch v sprievode rozhodcu na bicykli.

 

 

Nemožno nespomenúť Bičanovej atakovanie juniorského rekordu hviezdnej Ľudmily Melicherovej zo Slávie PF Banská Bystrica (34:45 min, Praha 1982).

 

Pre zaujímavosť, vlani vo februári sa Michaličková stala juniorskou majsterkou Európy v zimnom triatlone a Bičanová skončila druhá.

 

Sám vojak v bežeckom poli. Bratislavčan Marek Hladík (BMSC) bol vlani v M-10 bronzový, teraz strieborný. Výbornú formu premenil v osobný rekord.

 

 

S použitím koeficientov

Kategórie masters boli hodnotené od tridsaťpäť rokov. Zlaté medaily si z M-SR v Majcichove odniesli nepoddajní služobníci kráľovnej športov, Ján Cvičela a Anna Balošáková.

 

Vytrvalkyňa zo severu Slovenska má v bežeckej vitríne aj trofej po výnimočnom úspechu.

 

Uprostred mája 1999 vyhrala vo Francúzsku stokilometrový Svetový pohár žien časom 7:33:02 h (doteraz slovenský rekord).

 

Dobeh do cieľovej zóny sledovalo veľa divákov.

 

 

* Poradie mužov od 35 rokov (časy po prepočte vekovým koeficientom podľa tabuliek WMA): 1. Ján Cvičela (AK Bojničky, 30:41 min / reálny čas 38:40), 2. Ľubomír Hrčka (31:14 / 35:11), 3. Miloš Jakubčiak (obaja AK Run for Fun Bratislava, 31:19 / 35:51).

 

* Poradie žien od 35 rokov (časy po prepočte vekovým koeficientom podľa tabuliek WMA): 1. Anna Balošáková (AK ZZO Čadca, 35:08 / reálny čas 44:07), 2. Dana Janečková (AC Nové Zámky, 36:16 / 40:20), 3. Iveta Hulvátová (Jogging klub Dubnica nad Váhom, 36:42 / 42:00).

 

Cestný šampionát na desaťtisícke mal teda úspešnú premiéru v dedinskom prostredí.

 

Pred Majcichovom rozdávali medailové kolekcie v piatich mestách: šesťkrát v Kysuckom Novom Meste (2009-2014), tri razy v Bratislave (1978 - iba muži, 2015, 2018), raz v Nitre (2016), Šali (2017) a Strážskom (2019).

 

O úvod telovýchovného sviatku v Majcichove sa ôsmeho marca predpoludním postarali škôlkari.

 

 

Sprievodné súťaže talentov

Majcichovský sviatok v znamení džogingu sa začal rámcovým programom bežeckých nádejí. Ich trate mali dĺžku od osemdesiat do tisíc metrov.

 

Organizátori predpoludňajšej časti zo ZŠ Jána Palárika a materskej školy zapísali do štartovej listiny 159 dievčat a chlapcov.

 

Tiež ďalšia detská kategória pristúpila k bežeckej výzve s plnou vervou.

 

 

Ak tento počet prirátame k 647-člennému pelotónu dospelých a juniorov (10 km), cez druhú marcovú nedeľu bežalo v Majcichove dovedna 806 pretekárov rôzneho veku či výkonnosti.

 

Poradie v desiatich kategóriach škôlkarov a školákov nebolo vonkoncom prvoradé.

 

Spravodajsky predstavme aspoň menoslov najrýchlejších:

Viki Hudecová, David Psota, Nelly Halmešová, Richard Cibulka, Martina Moravcová, Matej Medvecký, Nina Kvasnicová, Matej Knopčok, Simona Gorbatenková, Dušan Oravec.

 

Ani dievčatá sa nedali zahanbiť.

 

Dekorovanie bežeckých nádejí. Medaily a diplomy im odovzdal starosta obce Tibor Marek (prvý sprava), spolu s riaditeľom základnej školy Martinom Bodisom a riaditeľkou materskej školy Máriou Kankarovou.

 

Text: Jaroslav LIESKOVSKÝ

Foto: Lenka FROLKOVIČ ZVOLENSKÁ, Marián BARTOŠ

prispievatelia | 13.3.2020 | Atletika | https://www.trnavskyhlas.sk