NÁZORY: Futbal možno bude potrebovať nový termínovník. Čo tak systém jar - jeseň?

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28197-nazory-futbal-mozno-bude-potrebovat-novy-terminovnik-co-tak-system-jar--jesen/nazory-futbal-mozno-bude-potrebovat-novy-terminovnik-co-tak-system-jar--jesen/

Koronavírus zasiahol každú oblasť života, futbal nevynímajúc. Aj komunita najpopulárnejšieho slovenského športu sa právom obáva, čo bude ďalej. Tak ako v živote, aj tu však platí stará pravda: Všetko zlé je obvykle na niečo dobré.

Kedy sa budú môcť fanúšikovia vrátiť do hľadiska futbalových štadiónov je momentálne nejasné. Foto: Peter Kollár

 

Súčasný katastrofálny stav v Európe môže pre slovenský futbal priniesť jedno teraz možno ťažšie predstaviteľnú, no o to zaujímavejšie vyzerajúcu zmenu v podobe úpravy termínovníka a prípadný vynútený prechod ligových súťaží na systém jar – jeseň.

 

Fortuna liga na Slovensku sa pravidelne začína približne v polovici júla, hrá sa ešte v mrazivom decembri, po zimnej prestávke štartuje už okolo 20. februára, aby sa približne 25. mája končila.

 

Záverečné májové dni, celý jún a polovica júla sa už nehrá. Hráči dovolenkujú, potom trénujú, absolvujú prípravné zápasy. Pre kluby čistý finančný mínus a pre fanúšikov obdobie sucha - bez súťažného futbalu.

 

Platí to pre väčšinu, ktorá sa nekvalifikuje do pohárovej Európy. To všetko v čase, keď je na Slovensku ideálne futbalové počasie.

 

Neskoré jarné a začínajúce letné podvečery si doslova žiadajú, aby sa počas nich hrali futbalové duely.

 

Fanúšik ocení, ak v príjemnom teple napr. večer o 19-tej sa bude môcť posadiť na tribúnu len tak v kraťasoch a klubovom drese, dať si pivo, podebatovať s kamarátmi a pozrieť si zápas svojho tímu.

 

Potvrdzujú to aj slovenské štatistiky návštevnosti, ktoré sú v mesiacoch, keď vládne príjemné počasie vyššie ako tie zo záveru jesene.

 

Vtedy na tribúnach zostávajú iba najvernejší ochotní riskovať prechladnutie, len aby videli svoj milovaný klub.

 

Ostatní si rozmyslia, či za rovnakú cenu ako na futbal nepôjdu radšej do kina, na kávu s partnerkou, prípadne si nepozrú duel v papučiach spred televízie a pod.

 

Toto je totiž slovenská realita. Nie sme Nemecko či Anglicko, kde je futbal neodmysliteľnou súčasťou života krajiny a lístky na stretnutia neraz nedostatkovou komoditou.

 

Platí, že skutočný fanúšik príde na štadión vždy. Slovenský futbal ale musí bojovať o diváka, ktorého priláka iba niečo atraktívne.

 

Hra v nepríjemnom počasí a pred poloprázdnymi tribúnami to určite nie je. Ani tie toľko omieľané rodiny s deťmi to neláka. Naopak, v lete je šanca na zaangažovanie širokých más výrazne väčšia.

 

Systémom jar – jeseň sa hrá roky v krajinách s komplikovanejšími klimatickými podmienkami. Napr. v Litve by za normálnych okolností v marci začínali sezónu a ukončili ju do polovice novembra.

 

Samozrejme, tento nápad naráža na kalendár stanovený Európskou futbalovou asociáciou pre medzinárodné súťaže, asociačné termíny a európsky šampionát.

 

UEFA však bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou svoj najbližší futbalový kalendár zásadne prehodnotiť.

 

Ak sa aj Slovensku podarí skrotiť COVID-19 a život sa vráti do starých koľají tak, aby sa stihla dokončiť rozbehnutá sezóna, neznamená to, že v rovnakom čase budú úspešné v boji s koronavírusom aj ďalšie krajiny.

 

Izolácia jednotlivých štátov s cieľom zabrániť šíreniu zákernej choroby môže trvať ešte dlho a spôsobiť odklad štartu nového ročníka Ligy majstrov, Európskej ligy, ale hlavne domácich ligových súťaží po celom svete.

 

Futbalové autority pracujú s viacerými scenármi budúceho vývoja. Definitívne riešenie však zatiaľ nikto nemá.

 

Systém jar – jeseň je už v niektorých krajinách odskúšaný. Ak by na neho vynútene prešla celá Európa, minimálne pre komfort fanúšika/diváka by to nebolo nič kritické. Práve naopak.

Ján Král | 24.3.2020 | Spartak | https://www.trnavskyhlas.sk