Do Dolnej Krupej na medvedí cesnak nechoďte, park kaštieľa je zatvorený

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28219/do-dolnej-krupej-na-medvedi-cesnak-nechodte-park-kastiela-je-zatvoreny/

Medvedí cesnak je považovaný za jeden zo silných jarných životabudičov a takisto pôsobí pozitívne na imunitný systém.

Takto to v záhrade kaštieľa v Dolnej Krupej vyzeralo pred dvoma rokmi. Aktuálne je prístup do nej zakázaný. Foto: Pavol Machovič

 

Charakteristická vôňa medvedieho cesnaku sa v tomto období opäť šíri z parku pri kaštieli v Dolnej Krupej. V minulosti vedenie kaštieľa pred zberačmi medvedieho cesnaku brány rozľahlého parku nezatváralo, tento rok je to inak.

 

V rámci prevencie pred koronavírusom je park zatvorený, milovníci medvedieho cesnaku si tak musia hľadať iné zdroje tejto obľúbenej byliny.

 

Ďalším vyhľadávaným miestom s bohatým výskytom medvedieho cesnaku v našom regióne je lokalita Majdánske, čo je miestna časť Horných Orešian, prípadne známa lokalita Katarínka pri Dechticiach.

 

Medvedí cesnak je považovaný za jeden zo silných jarných životabudičov a takisto pôsobí pozitívne na imunitný systém. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu C.

 

„Pretože silne vonia po cesnaku, obsahuje tiež typické látky, ktoré za onou sírnatou vôňou stoja – allicín , vďaka čomu má antibakteriálny, protizápalový účinok, stimuluje a napomáha imunitnému systému. Lístky medvedieho cesnaku možno mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov, možno nimi tiež koreniť polievky, rizotá, fašírky, omelety,“ radí Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa Naturhouse pre Slovensko.

 

Allicín je známym bojovníkom proti chrípke, prechladnutiu, respiračným problémom, angínam, hnačkám, stafylokokom aj streptokokom, prvokom trichomony, vírusom spôsobujúcim opary, mykózam a ďalším.

 

Allicín je nestála zlúčenina a jeho príjem je nutné periodicky opakovať.

 

O medveďom cesnaku sa hovorí, že reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, upokojuje kŕče hladkého svalstva, ničí črevné parazity, podporuje chuť do jedla a tvorbu krvi.

 

Medvedí cesnak je nápomocný proti ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku i astme. Oceníme ho pri liečbe mykóz a plesní, poruchách srdcového rytmu, chronických kožných problémoch.

 

Pôsobí močopudne, tonizuje nervový systém a pomáha pri reumatických bolestiach. Na záver aspoň dva recepty s medvedím cesnakom:

 

 

Pesto z medvedieho cesnaku

Suroviny: 200 g medvedieho cesnaku, 20 ml oleja (olivového), 50 g parmezánu, 10 g sezamového semienka, 2 g soli

 


Postup: Medvedí cesnak umyte, spoločne s olejom vložte do mixéra a jemne rozmixujte. Pridajte parmezán, soľ a sezamové semienko. Pár sekúnd ešte pomixujte, snažte sa však zachovať štruktúru semienka a kúsky syra. Umiestnite ho do pohára, zmes zalejte ešte trochou oleja, starostlivo uzavrite a nechajte v chladničke, kde vydrží niekoľko mesiacov.

 

 

Špenát z medvedieho cesnaku

Suroviny: 500 g medvedieho cesnaku, 1 cibuľa, 1 vajce, 1 lyžica olivového oleja, 20 g slnečnicového semienka, himalájska soľ

 

Postup: Medvedí cesnak umyte, nakrájajte nadrobno, rovnako aj cibuľku, všetko dajte do panvice spoločne so semienkom, soľou, zalejte vodou a duste 20 minút. Na konci pridajte do zmesi vajíčko a ešte chvíľu prehrejte. Nakoniec pridajte kvalitný olej na dochutenie a dodanie nevyhnutného tuku pre využitie živín. Už nevarte, podávajte.

 

(pm)

prispievatelia | 27.3.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk