Organizovaný kickbox oslávil v Trnave dvadsiate výročie

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28234-organizovany-kickbox-oslavil-v-trnave-dvadsiate-vyrocie/organizovany-kickbox-oslavil-v-trnave-dvadsiate-vyrocie/

Kickbox je bojový šport,v ktorom sa využívajú kombinácie boxerských úderov a kopov z tradičných bojových umení (napr.karate).

Andrej Mičianik s diplomom pre majstra Európy. Fotografia z roku 2005. Foto: archív AM


Pekných 20 rokov dosiahol organizovaný trnavský kickbox, ktorý sa radí medzi jeden z najúspešnejších športov v Trnave.

 

Medzi jeho zakladateľov a priekopníkov patria Bruno Hauer s Andrejom Mičianikom, ktorí 12. decembra 1999 založili prvý športový klub v Trnave so zameraním na výuku kickboxu.

 

Prvé tréningy boli na strednej priemyselnej škole v Trnave. Začiatkom roku 2000 sa k nim pridal Vladimír Hadar s Jozefom Mogilským a pod názvom HKP kickbox Trnava sa začali jeho členovia zúčastňovať súťaží organizovaných Slovenským zväzom kickboxu.

 

Bruno Hauer a Andrej Mičianik bola nerozlučná dvojica, ktorú spájalo nielen priateľstvo, ale predovšetkým láska k bojovým športom.

 

Bruno Hauer sa venoval boxu v TJ Atóm Jaslovské Bohunice, Andrej Mičianik začínal s karate v Slovšporte Trnava a neskôr začal trénovať kickbox v Guarde Bratislava.

 

V roku 1997 sa stal Andrej Mičianik majstrom Slovenska v kickboxe (Svit) a zúčastnil sa na svojich prvých MS v kickboxe pod hlavičkou WAKO v poľskom meste Gdaňsk.

 

Vtedy si uvedomil, že keď chce byť medzinárodne konkurencieschopný, musí zlepšiť svoje tréningové podmienky.

 

Popri karate v Slovšporte Trnava potreboval aj špecializovaný tréning zameraný na kickbox, ale bolo to veľmi náročné, pretože na Slovensku bol tento šport ešte veľmi mladý a hlavne bolo málo informácii o technicko-taktickej príprave.

 

"S Brunom sme trénovali, kde sa len dalo," spomína Andrej Mičianik.

 

"Keď bolo priaznivé počasie, cvičievali sme vonku, inokedy v starej boxerskej telocvični v Nukleóne. Popri rozvoji kondičnej pripravenosti sme veľký dôraz kládli na nácvik rôznych kombinácii, kde sa boxérska technika rúk spája s kopacími technikami z iných bojových umení alebo športov," vraví.

 

"Bruno bol boxersky veľmi zručný a vedel perfektne vysvetliť rôzne finesy boxu, ja som ich dopĺňal o kopacie techniky a z toho som vychádzal pri svojom zápasovom prejave a neskôr trénerstve," dodal A. Mičianik.

 

Bruno Hauer, na fotografii so synom, už nie je medzi nami. Foto: BH

 


Kickboxeri HKP Trnava pod trénerským vedením Bruna Hauera a Andreja Mičianika si zakrátko získali rešpekt a uznanie na domácich súťažiach a mnohí z nich sa prebojovali do reprezentácie Slovenska.

 

Popri Andrejovi Mičianikovi, ktorý získal ako prvý Trnavčan medailu z vrcholného podujatia (MS -bronz, Česká republika 2000), dosiahol najväčší klubový úspech ziskom striebornej medaile na MS (Taliansko 2002) Jozef Horváth.

 

Majstrami Slovenska a zároveň reprezentantmi SR v rokoch (2000-2004) boli títo členovia HKP Trnava: Jozef Horváth, Marián Mišún, Marián Tomčány, Peter Richter, Peter Bartošek, Bruno Hauer a Andrej Mičianik.


Ďalšimi členmi v rokoch (2000-2004), ktorí úspešne zastupovali farby HKP Kickbox Trnava boli Tomáš Lang, Adrián Polakovič, Ľuboš Kubovič, Ján Chreno, Vladimír Jaseňák, Marek Binka, Juraj Kubica, Peter Halász, Martin Hačko a Jozef Púchly. V úlohe rozhodcu zastupoval klub Eugen Lazso.

 

V roku 2005 sa HKP Trnava zlúčil s ŠKP Karate Trnava a vznikol nový klub Centrum bojových športov (CBŠ) Trnava pod vedením Dušana Kraloviča a Andreja Mičianika.

 

Bruno Hauer sa začal venovať boxu v klube BC Trnava. Krátko po svojom vzniku dosiahol klub CBŠ Trnava obrovský úspech, keď sa jeho členovia Lukáš Šimek, Martin Hačko a Andrej Mičianik stali individuálnymi majstrami Európy v kickboxe (Bratislava 2005).

 

Neskôr sa trénerský tím CBŠ Trnava rozšíril o Igora Heregu, Tomáša Geršiho, Katarínu Baničovú, Vladimíra Hečka, Ondreja Gerinca a Romana Olešovského.


CBŠ Trnava získalo v rokoch 2005 až 2020 v kickboxe niekoľko medailových umiestení: 

 

Juniori a kadeti (MS, ME): 4 zlaté, 6 strieborných a 12 bronzových medailí.

 

Seniori (MS, ME): 4 zlaté, 3 strieborné a 4 bronzové medaile.


Svetový pohár: 2 zlaté, 4 strieborné a 6 bronzových medailí.


Na ďaľších turnajoch doma a v zahraničí získali členovia CBŠ Trnava vyše 200 medailí.


Medzi najúspešnejších kickboxerov CBŠ Trnava patria: Jozef Horváth, Lukáš Šimek, Martin Hačko, Jaroslav Vašík, Andrej Mičianik, Peter Lackovič, Štefan Šarmír, Adam Herchl, Andrej Cyprich, Erik Cyprich, Dominika Mesárošová, Jozef Púchly, Milan Nosál, Branislav Široký, Marián Mišún, Marián Tomčány, Martin Vrbovský, David Margitai, Ľuboš Radošovský, Patrik Bíly, Tomáš Polakovič, Peter Richter,Adam Kristek,Pavol Daniel,David Malan,Monika Zaťková,Andrej Farkaš, Patrik Lukačovič, Ondrej Hoblík, Patrik Čmár, Denis Katrušák, Lenka Trnková, Matej Nemec, Nikolas Bohunický, Ondrej Alchus, Ľuboš Bošácky, Marek Hudek, Peter Feling, Igor Banič, Dominik Pauer, Peter Doboš, Denis Gerši a ďaľši.

 

(Bukerak)

prispievatelia | 30.3.2020 | Bojové športy | https://www.trnavskyhlas.sk