Realitný maklér Vozár: Ceny nehnuteľností zrejme poklesnú, no potom môžu vystreliť hore

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28306-realitny-makler-vozar-ceny-nehnutelnosti-zrejme-poklesnu-no-potom-mozu-vystrelit-hore/realitny-makler-vozar-ceny-nehnutelnosti-zrejme-poklesnu-no-potom-mozu-vystrelit-hore/

Situácia okolo koronavírusu ovplyvňuje život v krajine. Ako na neho reaguje realitný trh? Je teraz dobrý čas na predaj, kúpu nehnuteľnosti alebo vyčkávanie? Aj o tomto sme hovorili s realitným maklérom spoločnosti RE/MAX Petrom Vozárom pochádzajúcim z Trnavy.

Peter Vozár. Foto: archív PV

 

Odrazila sa už aj na realitnom trhu súčasná kríza okolo koronavírusu?

- Súčasná situácia na realitnom trhu samozrejme odráža celkovú situáciu v spoločnosti, v podstate sme všetci z diaľnice, alebo rýchlostnej cesty odbočili na poľnú a tomu sme museli prispôsobiť aj rýchlosť.

 

Momentálne sme však ešte len na začiatku a realitný trh nefunguje v tak rýchlej krivke, ako napríklad akciový, ktorý by som prirovnal k cestovaniu lietadlom. Letíte, stúpate a bum, behom chvíle ste niekoľko sto metrov dole a klesáte. Takže momentálne vidíme prvé nerovnosti terénu, zákruty, kopce aj klesania, ale aká tá cesta bude, to uvidíme, až prejdeme prvé metre.

 

 

Ako funguje vaša firma?

- V súvislosti s mimoriadnym stavom sme samozrejme zaviedli všetky potrebné opatrenia, k zabráneniu šírenia tohto vírusu, teda kanceláriu sme uzavreli pre verejnosť a výrazne obmedzili aj samotné pracovné aktivity a stretávanie maklérov priamo v nej a veľkú časť presunuli do online prostredia.

 

Z hľadiska podpory samotnej centrály RE/MAX sa zintenzívnila ponuka online seminárov, webinárov, online stretnutí, získaný čas využívame na vzdelávanie a posilnenie osobného a firemného marketingu, takže v niektoré dni je to dokonca hektickejšie, ako predtým.

 

Fungujú tiež nábory a obhliadky nehnuteľností, kde však dodržiavame prísne pravidlá: rúško, rukavice, dezinfekčný gél, alebo rozprašovač. Rovnako ako aj my, musí mať rúško a rukavice aj klient.

 

V prípade potreby jednorazové rukavice poskytneme. Na obhliadku idú maximálne dve osoby. Nepodávame si ruky. Dodržujeme fyzický odstup aspoň jeden meter. Vyhýbame sa malým, stiesneným priestorom ako je napr. výťah. Chodíme po schodoch, alebo sa vo výťahu vystriedame.

 

 

Prišlo vo firme k redukcii platov alebo prepúšťaniu?

- Neprišlo. Ako spoločnosť, tak aj makléri sme ohodnotení na základe produkcie, paradoxne sme aj v takýchto časoch otvorení dať príležitosť ďalším šikovným ľuďom do nášho tímu.

 

Na pracovnej konferencii.

 

 

Ceny nehnuteľností posledné roky rapídne rástli. Dlho sa hovorilo, že bublina už raz splasne. Ako sa správal trh? Pripravoval sa na krízu aspoň v nejakých aspektoch, alebo to išlo voľnobehom ďalej?

- Každý trh sa odvíja od podmienok na trhu a nálady spotrebiteľa. Dobrá ekonomická situácia, nízke úrokové sadzby a apetít kupujúcich viedli k rýchlemu zvyšovaniu cien nehnuteľností, na čo reagovala Národná banka Slovenska a vláda postupným sprísňovaním poskytovania hypoték.

 

Paradoxne tak nárazovo často spôsobili skokový nárast dopytu po bývaní. Uvediem príklad. Začiatkom roka začal platiť zákon, ktorý zvýšil nazvime to dlhový vankúš na 40%.

 

Kupujúci teda horúčkovito začali hľadať im vyhovujúce nehnuteľnosti, nakoľko podľa nových pravidiel, už nemuseli po novom hypotekárny úver dostať, čo opäť okresalo ponuku a tým pádom predávajúci mohli pýtať viac.

 

Takýchto sprísnení bolo počas dvoch rokov viacero. V zhruba teda trojmesačnom intervale mohli ceny poskočiť vyššie, v medziobdobiach sa tlak dopytu znížil, trend bol však stále nastavený na rast.

 

Tieto opatrenia sa však z dlhodobého hľadiska ukázali ako oprávnené, pretože vďaka nekontrolovateľnému rastu cien mohla byť bublina oveľa väčšia.

 

Počas mojej praxe som si uvedomil jednu vec a to, že vývoj realitného trhu sa nedá zmerať obdobím kratším ako minimálne pol roka.

 

 

Aký vývoj cien očakávate v najbližšom období?

- Veľa bude záležať od celkovej ekonomickej situácie. Už teraz je jasné, že niektoré odvetvia ekonomiky utrpeli knockout, na čo reagujú aj banky a zastavili poskytnutie úverov pre ľudí pracujúcich napríklad v cestovnom ruchu, či drakonickým sprísnením podmienok poskytnutia úverov pre SZČO.

 

Tiež zamestnanci v oblasti automotive budú musieť počítať so sprísneným posudzovaním bonity. Na druhej strane, ako môžeme vidieť, sa tu črtajú príležitosti pre technologické spoločnosti, vedomostné technológie a takisto, čo sa týka bánk, ich primárnym cieľom je peniaze točiť.

 

Takisto štáty a tiež Európska centrálna banka (ECB) sa budú usilovať udržať ekonomiku kvantitatívnym uvoľňovaním peňazí, čoho primárnym výsledkom by malo byť aspoň udržanie istej časti príjmov, ale aj možnosť odloženia splátok.

 

Treba si uvedomiť, že to sú len prvé opatrenia prakticky po iba mesiaci celosvetovej mimoriadnej situácie. Takže momentálne sa ľudia nemusia báť, že o tri mesiace nabehnú exekútori a banky im začnú brať strechu nad hlavou.

 

Tiež scenáre, že teraz všetci začnú predávať, a nehnuteľnosti začnú rapídne padať mi neprídu ako pravdepodobné. Oveľa viac budeme vedieť v lete.

 

K poklesu cien však podľa mňa príde.

 

Ako realitný maklér pracuje dlhé roky.

 

 

Kedy to podľa vás pokles cien teda nastane?

- Pri prenájmoch by som to videl ako naozaj aktuálne. Ľudia, ktorí bývajú v prenájmoch často pracujú v službách, či iných odvetviach, kde ich príjem kolíše podla sezónnosti, alebo iných faktoroch a preto boli pre banky rizikoví z hľadiska poskytnutia úverov. U tejto skupiny sa výpadok prejaví asi najviac badateľným spôsobom. 

 

Jednoducho možno budú chcieť aj platiť, ale nebude z čoho. Pre prenajímateľov by však asi tiež malo byť jasné, že ak sa nedohodne s dobrým nájomníkom na znížení nájmu, buď mu tam príde nájomník s rovnakým problémom, alebo žiadny.

 

Pri predaji počítam s redukciou cien. Ak si predstavíme krivku rastu cien nehnuteľností za veľmi dlhé obdobie, súbežne s ňou ide krivka spotrebiteľských nálad. Krivka spotrebiteľských nálad však skáče hore a dolu oveľa viac.

 

V jednoduchosti, ak je krivka hore, sú klienti ochotní zaplatiť za nehnuteľnosť viac, ako môže byť jej reálna hodnota, a keď ceny klesajú, čakajú, že to bude ešte menej.

 

 

Oplatí sa teraz kupovať, predávať alebo čakať?

- Realitný trh nikdy nespí. Pohyb na ňom bude vždy. Ak si zoberieme situáciu na Slovensku, drvivá väčšina ľudí rieši otázky vlastného bývania. Potrebujú väčší, alebo menší byt, či dom a počet nehnuteľností na bývanie najmä v krajských a okresných mestách zatiaľ nikto nenafúkol, dokonca ani multiotecko, čo sa tak skoro nezmení.

 

Ak som v predchádzajúcej odpovedi hovoril o redukcii cien, bude to najmä na začiatku spôsobené tým, že mnohí, ktorí mali nehnuteľnosť ako investíciu na prenájom, sa ju rozhodnú dať na trh, čím sa zvýši ponuka, ktorú zvýrazní aj momentálny útlm.

 

Pri zaujímavej nehnuteľnosti sa nikdy neoplatí čakať. Tiež momentálne situácia nie je voči predávajúcim absolútne kritická, takže sa dá aj predať.

 

Ja však mám jednu myšlienku, alebo skôr otázku.

 

 

Akú?

- Už teraz je jasné, že vlády a centrálne banky nalejú do ekonomík veľké peniaze, ceny potravín rastú a budú rásť, takisto ceny tovarov a služieb, čo bude daň za obrovský výpadok za zastavenie, alebo utlmenie výroby a mobility.

 

Neviem si teda veľmi dobre predstaviť, že na jednej strane budú ceny všetkého stúpať a dole oproti im bude letieť krivka cien nehnuteľností, až ,a teraz to odľahčím, o dva roky vymením jednoizbový byt za vlečku zemiakov?

 

Takže, čo ak je možné, že ceny nehnuteľností po počiatočnom poklese začnú opäť strmo rásť?

 

Tie peniaze tu stále budú a niekto ich stále bude mať, a nehnuteľnosti boli, sú a budú vždy stabilným pilierom investovania, pretož hovoríme o dlhodobom investovaní.

 

 

Ak má človek voľné prostriedky, do akého typu nehnuteľnosti sa ich oplatí uložiť?

- Celkovo stále platí, že dobrou investíciou sú byty v dobrých lokalitách v novostavbách, tiež napríklad aj staršie byty napríklad na Podjavorinskej v Trnave sa predávali aj počas hypotekárnej krízy po roku 2008.

 

Najväčšie zhodnotenie sme však po krízových rokoch zaznamenali na Linčianskej, kde niektoré byty stúpli na hodnote aj dvojnásobne. Čiže aj tu sa dá vidieť, že potenciál je treba vidieť aj v naoko menej atraktívnych veciach.

 

Momentálny tip však mám na rôzne chalupy, chaty, na kopaniciach, na lazoch, v horách. Terajšia situácia s cestovaním za hranice je v stave klinickej smrti a nikto nevie, ako dlho potrvá dodržiavanie sociálnej dištancie, takže mi príde ako logický krok, že pozornosť klientov sa začne upriamovať týmto smerom.

 

Mimochodom, chalupárčenie bolo veľmi populárne v minulosti a tradícia pretrvala, takže v tomto smere ani nepôjde o niečo nové.

 

Peter Vozár a jeho kolega E.T.

 

 

O vás je známe, že ste veselá kopa. Nedávno ste si zaobstarali "kolegu" E.T.-ho v životnej veľkosti. Čo ste týmto ťahom sledovali?

- E.T. Je srdcovka, pamätám si ho ešte z rakúskej televízie ORF, za situácie podobnej tejto. Hranice zavreté, rady pred obchodmi, výpadky toaletného papiera... :-)

 

Samotný nápad sa začal formovať na Valašskom kongrese, kde sa o celosvetové skúsenosti z realitného biznisu prišiel s nami podeliť úspešný slovenský rodák, Executive Director siete RE/MAX, pán Repa a ukazoval nám rôzne prezentácie nehnuteľností a na jednej dinosaurus v kuchyni umýva riady.

 

Do týždňa mi skrsla myšlienka, že keď nejaký Kanaďan môže pracovať s dinosaurom, ja môžem s E.T.-ym. Zavolal som Spielbergovi, že Háj Pišta, čo nové, how are you and listen to me.

 

Pointa je veľmi jednoduchá. Pri našej práci je okrem profesionality veľmi dôležité dať o sebe vedieť a tiež pri samotnej propagácii nehnuteľnosti, dať túto do širokej pozornosti, ideálne aj s pomocou mikropríbehu, k čomu je môj nový kolega ideálny.

 

---

Kontakt na Petra Vozára nájdete TU.

Ján Král | 13.4.2020 | Rozhovory | https://www.trnavskyhlas.sk