Trnavské hradby ožijú historickými postavami a novou GPS hrou

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28680-trnavske-hradby-oziju-historickymi-postavami-a-novou-gps-hrou/trnavske-hradby-oziju-historickymi-postavami-a-novou-gps-hrou/

V slovenských pomeroch je takéto multimediálne dielo unikátom, Trnava zaň zaplatí viac ako 43 tisíc eur.

Vyrobili aj postavy niekdajších hasičov. Foto: Matúš Koprda

 

Na historických hradbách Trnavy pribudnú sochy postáv v životnej veľkosti, ktoré budú pripomínať rôzne udalosti z dejín mesta.

 

Po stáročiach sa na hradby vrátia hasiči, zamilovaní študenti, žobrák Šaňo, nočná hliadka či mestský vrátnik Portarius s družinou.

 

Budú súčasťou historicko – náučnej GPS hry Mocný opasok, ktorá vznikla so zámerom osloviť dospelých aj deti. Spustiť ju plánujú počas leta.

 

Hra má byť niečo ako moderná a dobrodružná učebnica dejepisu. Na hranie bude stačiť telefón, na ktorom treba naťukať hradby.trnava.sk a stlačiť tlačidlo Nová hra.

 

Mesto Trnava sa podľa autorky scenára Jany Pekárkovej už dlhšie pohrávalo s myšlienkou oživiť modernou formou trnavské hradby, ktoré sú najzachovalejšími v strednej Európe.

 

Postava žobráka Šaňa. Foto: Matúš Koprda

 

 

O prvé návrhy postáv sa ešte vlani postarala výtvarníčka Naďa Salbotová.

 

„Už vo fáze modelovania sôch sme vedeli, že pôjde o viac ako inštalácie. Mali sme v hlave modernú interaktívnu hru, v ktorej sa história spojí s technológiou do jedného celku a bude zrozumiteľná aj deťom. Dnes sa tešíme, že prinášame Mocný opasok – komplexné dielo, ktoré môže každý v Trnave zažiť bez obmedzenia veku, je kompatibilné s každým smartfónom a bude na Slovensku unikátom,“ povedal Peter Cagala, vedúci úseku kultúry mesta Trnava.

 

 

Na hre pracoval pomerne veľký tím ľudí, od jesene minulého roku sa tvoril scenár, grafika, ilustrácie, v zime prišiel rad na programovanie, zvukovú réžiu či načítanie textu hercom Kamilom Mikulčíkom.

 

Projekt nebol jednoduchou, ale ani lacnou záležitosťou. Len výroba štrnástich postáv na hradby stála podľa objednávky 17 tisíc eur, ich výtvarný návrh a vizualizácia päťtisíc. 

 

Ďalšie tisíce zaplatila Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava za rôzne odborné a poradenské činnosti, programovanie a ďalšie práce. Celkovo bola investícia presiahla 43 tisíc eur.

 

(pm)

prispievatelia | 21.6.2020 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk