Problém s dopravou v Hlohovci chcú vyriešiť obchvatom mesta

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.9.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28741-problem-s-dopravou-v-hlohovci-chcu-vyriesit-obchvatom-mesta/problem-s-dopravou-v-hlohovci-chcu-vyriesit-obchvatom-mesta.htm

O riešení dopravy v Hlohovci rokovali trnavský župan Jozef Viskupič a primátor Hlohovca Miroslav Kollár s ministrom dopravy Andrejom Doležalom.

Druhý most cez Váh žiadali Hlohovčania počas blokády terajšieho pred župnými voľbami v roku 2017. Archívne foto: Pavol Machovič

 

Na potrebe vybudovania obchvatu mesta Hlohovec, ktorého súčasťou by mal byť aj nový most cez Váh, sa zhodli na spoločnom rokovaní minister dopravy Andrej Doležal, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

 

Ide o finančne mimoriadne náročný projekt, ktorý župa ani mesto nedokáže financovať len z vlastných rozpočtov.

 

Trnavský samosprávny kraj musel minulý rok z jediného mosta cez Váh v Hlohovci pre jeho havarijný stav vylúčiť nákladnú dopravu a pripravuje jeho rekonštrukciu.

 

„Z hľadiska komplexného riešenia dopravy v meste je však najvhodnejšou alternatívou výstavba nového obchvatu. Po rokovaní s ministrom dopravy môžem konštatovať, že štát sa nezbavuje zodpovednosti, čo považujem za pozitívnu správu. Dohodli sme sa na vypracovaní unikátneho nástroja na rýchle a efektívne financovanie takýchto stavieb. Mali by v ňom byť prepojené zdroje Európskej únie, štátu, krajov a miest,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Jeho pilotným projektom by podľa Viskupiča malo byť práve riešenie dopravnej situácie v Hlohovci.

 

Po súčasnom moste v Hlohovci jazdilo pred vylúčením nákladnej dopravy od rána do večer 1 400 až 1 900 vozidiel.

 

K úplnému vylúčeniu nákladnej dopravy došlo preto, aby sa predišlo jeho ďalšiemu poškodzovaniu.

 

Župa plánuje most zrekonštruovať, ale aj rozšíriť tak, aby po oboch stranách vozovky boli plnohodnotné chodníky pre chodcov a cyklistov.

 

Problémy na existujúcom moste cez Váh v Hlohovci bývajú hlavne v ranných a popoludňajších špičkách, kedy v smere od Trnavy vznikajú rozsiahle kolóny.

 

Pred župnými voľbami v roku 2017 skupina kandidátov na krajských poslancov most ceste II/513 zablokovala, aby upozornila na kritickú situáciu s dopravou v meste.

 

Blokádu podporil aj vtedajší kandidát na župana Jozef Viskupič.

 

SITA

prispievatelia | 2.7.2020 | Hlohovec | https://www.trnavskyhlas.sk