Juraj Kovalčík: Aj videoklip môže byť nápaditým umeleckým dielom hodným veľkého plátna

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28866-juraj-kovalcik-aj-videoklip-moze-byt-napaditym-umeleckym-dielom-hodnym-velkeho-platna/juraj-kovalcik-aj-videoklip-moze-byt-napaditym-umeleckym-dielom-hodnym-velkeho-platna/

Koncom augusta sa v Trnave bude konať festival YouTopia 2020, na ktorom sa prepája hudba s vizuálnym rozprávaním. Jeho domovom je kultúrne centrum Malý Berlín a Nádvorie v historickom jadre mesta a novinkou druhého ročníka bude ocenenie pre najlepší slovenský videoklip.

Juraj Kovalčík. Foto: Petra K. Adamková

 

O tom, že videoklip nie je len reklamou, ale aj o prepájaní hudby s novými formami umenia sme sa rozprávali s dramaturgom festivalu, Jurajom Kovalčíkom.

 

Ako vznikol názov YouTopia?

- Spojením slov YouTube a utopia. Platforma YouTube je dnes primárnym prostriedkom na publikovanie a sledovanie hudobných videoklipov. Pre mňa je to zároveň veľmi špecifické miesto, svet s vlastnými pravidlami, obyvateľmi, kultúrou, paradoxmi vznikajúcimi z toho, že ako korporácia by YouTube nemohla existovať bez komunity používateľov, ktorí ale nerozhodujú o jej smerovaní a všetky tie milióny videí by mohli jedného dňa zmiznúť bez ich súhlasu. Čiže preto utópia.

 

 

Z názvu ako aj z minuloročného programu sa dá povedať, že YouTopia je festivalom hudby a videa, ktorý čerpá inšpiráciu z internetovej kultúry. Existuje v Európe podobný festival?

- Festivalov zameraných na videoklipy je viacero po celom svete, v Európe sú to napríklad Berlin Music Video Awards alebo fínsky Oulu Music Video Festival, ktorého súčasťou sú aj majstrovstvá sveta v air guitar. Možno tam v budúcnosti vyšleme aj nášho zástupcu.

 

Na Slovensku súťaž alebo festival takéhoto zamerania chýbali. V Trnave máme preň vhodné podmienky vzhľadom na blízkosť Bratislavy ako kultúrneho a šoubiznisového centra a aj preto, že môžeme na festivale angažovať učiteľov a študentov Fakulty masmediálnej komunikácie, kde sa na kurzoch spojených s audiovizuálnou tvorbou točia okrem iného aj klipy.

 

 

Tento rok sa koná druhý ročník festivalu, čím sa bude líšiť od toho prvého?

- Najdôležitejšia zmena je, že tento rok prvýkrát vyhlasujeme oficiálnu súťaž slovenských videoklipov s odbornou porotou a finančnou odmenou pre víťazov. Dúfame, že sa na festival príde pozrieť čo najviac tvorcov videoklipov, aby to malo tú správnu atmosféru. Pre komplikácie súvisiace s koronou bude hlavne koncertného programu menej než vlani, ale stále sa je na čo tešiť.

 

 

Ako vyzerá videoklipová tvorba na Slovensku? Vznikajú tu zaujímavé klipy a majú umelecké kvality?

- Počas predvýberu klipov som zistil, že na Slovensku ich ročne vznikajú stovky. Väčšina iba jednoducho prezentuje hudobníkov, čo je základná úloha videoklipu a približuje ho istej forme reklamy. Ale tak ako reklamy, aj videoklipy môžu byť nápadité. Kvalitné videoklipy sú nadčasové umelecké diela, to sa o reklamách zrejme nedá povedať.

 

 

Aký efekt očakávaš, že by mohla mať cena pre najlepší videoklip na slovenskú hudobnú scénu?

- Myslím si, že by súťaž či ocenenie by mohli zvýšiť povedomie o tvorbe videoklipov na Slovensku, o tom, že tu vznikajú kvalitné diela, ktoré obstoja aj v medzinárodnej konkurencii. Je to aj príležitosť pre zviditeľnenie tvorcov klipov, lebo tie často nemajú ani titulky a ich mená bývajú uvedené iba v popise videa, ak vôbec.

 

Hudobníkom by mohla táto súťaž dokázať, že investovať čas, energiu či peniaze do kvalitného videoklipu je pre prezentáciu ich hudby skutočne dôležité.

 

 

Koľko videoklipov sa ocitne v úzkom výbere súťaže? Čo ťa pri rešerší slovenských videoklipov najviac prekvapilo alebo utkvelo v pamäti?

- Cez predvýber prejde asi 60 videoklipov, z ktorých do hlavnej súťaže postúpi 20 až 30 a tie sa budú aj premietať v súťažnej sekcii. Najviac ma prekvapilo asi to množstvo, a to sme sa zďaleka nedostali ku všetkým. Potešilo ma tiež, že klipy sa neprestali točiť ani počas karantény a tvorcovia často našli originálne spôsoby, ako sa vyrovnať s obmedzeniami. Budeme mať preto aj špeciálnu sekciu z klipov nakrútených počas koronakrízy s názvom Covideo.

 

Z predošlého ročníka YouTopie. Premietanie so živým soundtrackom.

 

V počiatkoch videoklipovej tvorby zohrávala významnú rolu americká stanica MTV a zaujímavosť videoklipu mohla predurčiť či potopiť úspech skladby. Aký je v ére stránky YouTube ako primárneho kanála pre videoklipy vzťah videa a hudby?

- Hudobné videá patria k najsledovanejším typom obsahu na YouTube celosvetovo aj na Slovensku. Video má teda stále dôležitú rolu pri propagácii piesne či hudobníkov a hudobníčok. Okrem oficiálnych videoklipov používatelia YouTube vytvárajú množstvo vlastných, fanúšikovských videoklipov, čo len dokazuje, že ľudia majú radi spojenie obľúbenej hudby s vizuálom.

 

 

Pre koho je festival určený a čo na ňom návštevníci všetko zažijú?

- Festival je pre všetkých, ktorí majú radi dobrú hudbu a pútavé videoklipy v rôznych podobách. Ponúka zriedkavú príležitosť vidieť na veľkom plátne videá obvykle sledované na displejoch telefónov či monitoroch laptopov, čo je celkom iná skúsenosť. Verím, že jedinečný zážitok bude aj koncert skupiny Zrní.

 

Samčo, brat dážďoviek uvedie komentovaný výber najbizarnejších videoklipov zo Slovenska a Čiech. To bude určite silná káva.

 

Pripomenieme si pamiatku Jána Roháča, divadelného, televízneho a filmového režiséra a priekopníka v tvorbe filmových pesničiek, prvých videoklipov, ktorý zomrel pred 40 rokmi. Uvedieme výber z jeho videoklipov zo 60. a 70. rokov a populárny muzikál Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ktorý spolurežíroval.

 

Štyridsiate výročie má aj skvelý animovaný film Viktora Kubala Krvavá pani, spracovanie legendy o Alžbete Báthoryovej z Čachtíc vhodné pre deti. Všestranný hudobník Andrej Danóczi k filmu naživo vytvorí a predvedie originálny soundtrack. A to nie je zďaleka všetko.

 

 

Z načrtnutého programu to znie tak, že festival preskúma pestré formy prepájania hudby a vizuálu, nájdeme v programe aj nejaké ukážky spojenia hudby a nových foriem digitálneho či výtvarného umenia?

- Samotné videoklipy bývajú vytvorené pomocou rôznych techník, vyskytujú sa v nich animácie alebo počítačová grafika. Asi najvýraznejším príkladom prepojenia hudby a digitálnych médií je už spomínaný koncert skupiny Zrní spojený so synchronizovaným premietaním hry Hrdina, ktorá je inšpirovaná ich hudbou.

 

Jej autor Dalibor Bartoš vytvoril jednotlivé levely analyzovaním hudby z albumu, ktorý nesie názov Hrdina počítačový hry jde do světa, a hru sám aj predvedie. Aj ďalšie koncerty by mali byť spojené s vizuálnym zážitkom, hlavne v podobe VJ-ingu.

 

text a foto: PETRA K. ADAMKOVÁ

prispievatelia | 25.7.2020 | Rozhovory | https://www.trnavskyhlas.sk